Według sondażowych wyników nieuznawanego przez większość państw i władze w Kijowie, referendum na Krymie, 93 procent głosujących opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji.
20.59
20.49
Deputowani do Dumy Państwowej: Rosja nie cofnie się w sprawie Krymu
Przewodniczący Komisji ds. WNP Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Leonid Słucki wykluczył, by Moskwa wycofała się z deklaracji przyjęcia Krymu do Federacji Rosyjskiej, jeśli taka jest wola jego mieszkańców wyrażona w referendum. CZYTAJ WIĘCEJ
20.37
Były szef Medżlisu: 99 proc. Tatarów krymskich nie głosowało
99 procent Tatarów krymskich nie głosowało w nieuznawanym przez władze Ukrainy niedzielnym referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji - oświadczył były szef Medżlisu (parlamentu) Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.
- 99 proc. krymskich Tatarów nie głosowało w tak zwanym referendum. Jeśli gdzieś kogoś zauważono w lokalach wyborczych, to jednostkowe przypadki - oświadczył Dżemilew, którego cytuje portal news.liga.net.
Według niego samozwańcze władze Krymu podają takie wyniki, jakie im pasują. - Rozmawiałem na przykład z kolegami w Bachczysaraju. Powiedzieli mi, że głosowało tam najwyżej 30 proc. ludzi, chociaż oficjalnie podano, że frekwencja wyniosła 64 proc. W okręgu biełogorskim tak samo. Dlatego zapewne nie ma to żadnego znaczenia, jak kto głosuje w tym "referendum" - powiedział.
20.28
Symferopol.
20.25
Szef Dumy: referendum na Krymie to historyczne wydarzenie
Referendum na Krymie to historyczne wydarzenie dla Rosji - oznajmił przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin. Podkreślił, że Rosja "przyjmuje swoich rodaków".
Zastrzegając, że należy poczekać na ostateczne wyniki referendum, Naryszkin zauważył, że przez ostatnie lata Rosja "tylko traciła ludzi", i dodał: "Teraz nareszcie przyjmujemy naszych rodaków".
- Tak więc dla Rosji jest to moment historyczny - oświadczył.
20.20
UE na razie bez ostatecznych uzgodnień ws. sankcji
Ambasadorowie krajów UE w Brukseli nie uzgodnili ostatecznej treści decyzji Unii w sprawie wprowadzenia sankcji wizowych i finansowych w związku z kryzysem na Krymie. Sprawę rozstrzygną w poniedziałek szefowie MSZ państw członkowskich.
Wieczorem ambasadorowie państw unijnych przygotowali projekt dokumentu, który w poniedziałek przyjąć mają ministrowie spraw zagranicznych. Fragment dotyczący sankcji został jednak zapisany w nawiasach, co oznacza, że nie został on jeszcze uzgodniony przez kraje UE i pozostawiono go do dyskusji ministrom.
Wstępna propozycja zapisu mówi o wprowadzeniu przez UE "dodatkowych środków, w tym restrykcji dotyczących podróżowania i zamrożenia aktywów finansowych, wobec osób odpowiedzialnych za działania, które podważają albo zagrażają integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy, w tym także sprzeczne z ukraińską konstytucją działania związane z przyszłym statusem jakiejkolwiek części terytorium".
Według projektu dokumentu, który widziała PAP, UE może też w poniedziałek zdecydować o odwołaniu planowanego na czerwiec szczytu UE-Rosja.
Kraje Unii porozumiały się z kolei co do daty zapowiadanego podpisania politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Ma to nastąpić 21 marca w Brukseli, jak sygnalizowali już wcześniej przywódcy unijni i ukraińscy.
20.15
Premier Krymu: w referendum głosowało ok. 40 proc. Tatarów
Premier Krymu Siergiej Aksjonow powiedział, że około 40 proc. krymskich Tatarów wzięło udział w referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.
- Około 40 proc. poszło głosować - powiedział Aksjonow, cytowany przez rosyjską agencję ITAR-TASS.
20.09
MSZ Francji: Referendum na Krymie jest nielegalne
Niedzielne referendum na Krymie jest nielegalne i sprzeczne z konstytucją Ukrainy - oświadczył szef MSZ Francji Laurent Fabius. Dodał, że Rosja musi uznać suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną.
Fabius wezwał Rosję, by podjęła działania w celu zredukowania "bezsensownych i niebezpiecznych napięć na Ukrainie".
19.59
Krym: będzie szybka procedura wydawania paszportów Rosji
W razie wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jego mieszkańcy otrzymają rosyjskie paszporty według uproszczonej procedury – oświadczył nieuznawany przez władze Ukrainy wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew.
- Każdy mieszkaniec Krymu będzie mógł złożyć podanie w policji, która zostanie sformowana według zasad rosyjskich, i otrzymać paszport, prawo jazdy i inne dokumenty według uproszczonej procedury – powiedział, wyrażając nadzieję, że rosyjskie władze podejmą decyzję o włączeniu Krymu do ich państwa w najbliższym czasie.
19.39
Frekwencja w referendum na Krymie wyniosła 80 proc.
Frekwencja w referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji wyniosła prawie 80 procent - oświadczył szef komisji referendalnej Michaił Małyszew. W głosowaniu uczestniczyło 1,3 mln osób - poinformował.
Dane o frekwencji pochodzą z godziny 18 czasu lokalnego (17 czasu polskiego) - podała Krymska Agencja Informacyjna KIA.
19.30
Prawy Sektor: agresja Rosji oznacza zniszczenie gazociągów
W przypadku agresji Rosji na terytorium Ukrainy zostaną zniszczone gazociągi, którymi Rosjanie transportują swoją ropę naftową i gaz na Zachód – zapowiedział lider Prawego Sektora, stowarzyszenia ukraińskich organizacji nacjonalistycznych.
Jeśli but żołnierza rosyjskiego stąpi na naszą ziemię, zrobimy wszystko, by okupant zapłacił za to wysoką cenę – napisał lider Prawego Sektora Dmytro Jarosz w odezwie opublikowanej w internecie.
Pamiętamy o tym, że Rosja zarabia pieniądze, tłocząc ropę naftową i gaz na Zachód przez nasze rurociągi. Dlatego zniszczymy te rurociągi i pozbawimy wroga finansowania – podkreślił.
Niech ziemia płonie pod nogami okupanta i niech zachłyśnie się swoją krwią, gdy śmie wkroczyć na nasze terytorium – czytamy w posłaniu.
Jarosz zaapelował do społeczeństwa ukraińskiego o jedność w obliczu rosyjskiego zagrożenia.
Jesteśmy jednym narodem niezależnie od naszej narodowości: Ukrainiec, Rosjanin, Żyd, Tatar krymski, Gruzin, Ormianin, Polak, Bułgar, Grek czy każdy inny. W ten straszliwy czas wszyscy musimy się zjednoczyć – napisał przywódca Prawego Sektora.
19.28
USA: świat nie będzie przyglądał się aneksji cudzego terytorium
Dawno minęły czasy, gdy świat "milcząco przyglądał się, gdy jedno państwo zajmowało terytorium drugiego" - przekazał Biały Dom w reakcji na pierwszy sondaż po referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. CZYTAJ WIĘCEJ
19.25
Po ogłoszeniu exit poll nieuznawany przez władze w Kijowie premier Autonomii Siergiej Aksjonow zapowiedział, że Krym przyłączy się do Rosji w możliwie najkrótszym czasie. - Zrobimy wszystko bardzo szybko, ale zrobimy to z zachowaniem wszystkich procedur prawnych – oświadczył.
19.12
Media: 93 proc. w referendum na Krymie za przystąpieniem do Rosji.
18.50
Pikieta przed konsulatem Polski w Charkowie
Kilkaset osób pikietowało konsulat Polski w Charkowie na wschodniej Ukrainie, który jest jedynym przedstawicielstwem dyplomatycznym Unii Europejskiej w tym regionie – poinformował szef tej placówki Jan Granat. Protestujący krzyczeli m.in. "Polska, won!", "W d... mamy Europę". CZYTAJ WIĘCEJ
18.40
Na drodze z Sewastopola do Jałty: "STOP! Faszyzm nie przejdzie! Wszyscy na referendum!"
18.16
Jak podaje EuromaidanPR odnaleziono ciało, zaginionego 4 dni temu, Tatara krymskiego. Na jego ciele widoczne są ślady tortur.
18.14
Exit poll z referendum na Krymie o godz. 19 czasu polskiego
Wyniki sondażu wyborczego z nieuznawanego przez władze w Kijowie referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji zostaną ogłoszone o godz. 20 (19 czasu polskiego) – podała agencja Kryminform.
Pozwolenie na przeprowadzanie sondażu wyborczego otrzymała tylko jedna organizacja – Republikański Instytut Badań Społecznych i Politycznych. Jak podkreśla „Ukrainska Prawda”, brak jakichkolwiek informacji o tym instytucie w internecie.
Szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew powiedział, że socjologowie instytutu będą pracować w około 200 punktach wyborczych.
18.09
W Charkowie aktywiści prorosyjscy wdarli się do biur ukraińskiej organizacji Proswita i Prawego Sektora, stowarzyszenia organizacji nacjonalistycznych, które aktywnie uczestniczyło w trwających od listopada ubiegłego roku do lutego protestach przeciwko ekipie obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Aktywiści spalili w nich książki o historii Ukrainy.
18.07
Siły prorosyjskie szturmowały SBU w Doniecku
Zwolennicy sił prorosyjskich szturmowali po południu siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku na wschodzie kraju i rozgromili lokale organizacji ukraińskich w Charkowie – poinformowały lokalne media.
W szturmie na SBU w Doniecku uczestniczyło około tysiąca osób. Po nieudanej - ze względu na wzmocnioną ochronę - próbie opanowania obiektu uczestnicy akcji udali się przed siedzibę Przemysłowego Związku Donbasu (ISD), jednej z największych korporacji Ukrainy, której główny udziałowiec Serhij Taruta został niedawno gubernatorem obwodu donieckiego.
Demonstranci zajęli budynek ISD, a następnie ruszyli na administrację obwodową. Tam zatrzymał ich złożony z pięciu szeregów kordon milicji.
17.48
Interfax: Krym może zostać przyjęty do FR już teraz, bez zmiany prawa
Krym może zostać podmiotem Federacji Rosyjskiej na podstawie już obowiązującego w Rosji prawa, jeśli w niedzielnym referendum w Autonomicznej Republice Krymu większość jego uczestników opowie się za wejściem w skład FR - podała agencja Interfax.
Rosyjska agencja powołała się na informacje uzyskane w aparacie Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.
- Deklaracja niepodległości, uchwalona przez parlament Krymu, otworzyła przed nim drogę pozwalającą na skorzystanie z norm rosyjskiego ustawodawstwa konstytucyjnego, m.in. federalnej ustawy konstytucyjnej "O trybie przyjmowania i tworzenia w jej składzie nowego podmiotu FR" - cytuje Interfax swoje źródło w Dumie.
17.40
Rosjanie minują batalion ukraińskiej piechoty morskiej
Rosyjscy żołnierze umieszczają miny przeciwpancerne wokół miejsca stacjonowania 1. batalionu piechoty morskiej marynarki wojennej Ukrainy w Teodozji na Krymie – poinformowała ukraińska flota na Facebooku.
Kilkadziesiąt min przeciwpancernych umieścili dziś, 16 marca, w Teodozji rosyjscy żołnierze wokół miejsca dyslokacji 1. Batalionu piechoty morskiej Marynarki Wojennej Ukrainy. W tej chwili trwa proces minowania – napisano na stronie floty.
Podkreślono jednocześnie, że pododdział ten już od dwóch tygodni jest blokowany przez wyposażonych w sprzęt wojskowy rosyjskich żołnierzy, prorosyjskie siły „Narodowej Samoobrony Krymu” oraz inne formacje.
Marynarka informuje również, że w Sewastopolu rosyjscy żołnierze „wypróbowują nerwy” członków załóg cumujących tam okrętów wojennych – strzelają z miotacza granatów w wodę.
Oprócz tego na Krymie odbywa się rozkradanie majątku wojskowych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy przez przedstawicieli nielegalnych formacji zbrojnych. Na przykład z 47. Centrum Zabezpieczenia Paliwem w Symferopolu wywieziono w niewiadomym kierunku dwie cysterny paliwa – dodaje marynarka wojenna Ukrainy.
17.25
UE: Referendum na Krymie nielegalne, wyniki nie zostaną uznane
UE uważa niedzielne referendum na Krymie w sprawie przyszłości tej części terytorium Ukrainy za nielegalne i bezprawne i nie uzna jego wyniku - oświadczyli przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Ponownie wezwali Rosję do wycofania przebywających na Krymie wojsk do miejsc stałego rozlokowania, zgodnie z odpowiednimi umowami z Ukrainą.
17.10
Frekwencja w niedzielnym referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji wyniosła 64 proc. na godz. 15 (14 czasu polskiego) – oświadczył szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew.
16.47
Dziś, co pół godziny od 16:30 do 19:30 Telewizja Republika przedstawi Państwu serwis informacji, głównie na temat inspirowanego przez Rosję, nieuznawanego przez większość państw, referendum na Krymie. Czy akcja Moskwy powiodła się? Jak reaguje społeczeństwo Krymu? Czy dochodzi do zbrojnych incyde