Przedstawiciel misji OBWE na Ukrainie Michael Bociurkiw oświadczył, że na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy nadal są ludzkie szczątki. Przed południem informowano, że pociąg z ciałami ofiar dotarł do Charkowa.
23.40
USA: Terroryści najpewniej przez pomyłkę zestrzelili Boeinga 777
Terroryści na wschodzie Ukrainy najpewniej "przez pomyłkę" zestrzelili w czwartek, 17 lipca, samolot pasażerski Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych - podały amerykańskie źródła wywiadowcze.
20.38
OBWE: ludzkie szczątki nadal na miejscu katastrofy na wschodzie Ukrainy
Przedstawiciel misji OBWE na Ukrainie Michael Bociurkiw oświadczył, że na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy nadal są ludzkie szczątki. Przed południem informowano, że pociąg z ciałami ofiar dotarł do Charkowa.
– Na miejscu zaobserwowaliśmy mniejsze fragmenty ludzkich szczątków – powiedział Bociurkiw na briefingu w Doniecku, we wschodniej Ukrainie. Wcześniej obserwatorzy przeprowadzili inspekcję miejsca katastrofy.
Jak przekazał Bociurkiw, najwyraźniej zakończyły się już wysiłki na rzecz poszukiwania ciał, ale jego obserwatorzy widzieli pozostawiony worek z ludzkimi szczątkami. Także malezyjscy eksperci mówią, że odór na miejscu wskazuje na obecność ciał ofiar.
– Nigdy nie widzieliśmy naprawdę intensywnego przeszukiwania miejscu katastrofy: ludzi idących ramię w ramię przez pola – podkreślił przedstawiciel OBWE. Według niego na miejscu katastrofy nie wdrożono skutecznych kroków zabezpieczających i do tej pory przybyła tam tylko niewielka grupa międzynarodowych ekspertów.
20.29
W pociągu tylko 200 ciał
Holenderskie władze poinformowały, że w pociągu, który dotarł do Charkowa, a do którego załadowano zwłoki ofiar lotu MH17 jest tylko 200 ciał, a nie deklarowane przez terrorystów 282.
20.14
Premier Holandii Mark Rutte ogłosił środę dniem żałoby narodowej – podało w komunikacie holenderskie ministerstwo sprawiedliwości. W środę do kraju dotrą pierwsze ciała 298 ofiar tragicznego lotu linii Malaysia Airlines.
Jak poinformowały władze Holandii, moment lądowania samolotu z ciałami ofiar zostanie uczczony minutą ciszy w całym kraju.
19.30
USA nadal są skłonne rozważyć kolejne sankcje wobec Rosji, oczekują także kolejnych kroków zwłaszcza od Europy - oświadczył we wtorek Biały Dom. USA ponownie zaapelowały o zapewnienie międzynarodowym śledczym dostępu na miejsce katastrofy boeinga na Ukrainie.
"Nasza gotowość, aby rozważyć obciążenie (Rosji) kolejnymi kosztami w dalszym ciągu jest obowiązującą opcją" - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęłyby także kolejne kroki wobec Rosji, zwłaszcza ze strony Europy - dodał.
Earnest zapowiedział, że Stany Zjednoczone mają zaprezentować jeszcze we wtorek kolejne dane wywiadowcze na temat katastrofy samolotu Malaysia Airlines, w której zginęło prawie 300 osób, w większości Holendrów. "Wiele dowodów już zostało zaprezentowanych i kreślą one dość przekonujący obraz" - oświadczył. Później przedstawiciele wywiadu przekażą więcej danych i więcej dowodów - wskazał.
Rzecznik podkreślił też, że międzynarodowi śledczy nadal muszą mieć umożliwiony "natychmiastowy i pełny dostęp" na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu, który 17 lipca został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą.
Earnest z zadowoleniem przyjął wiadomość, że ciała ofiar są transportowane do Holandii. "Nie sądzę, by poziom współpracy z międzynarodowymi śledczymi był taki, jakiego sobie życzymy" - zastrzegł na briefingu.
Przedstawiciel Białego Domu wezwał też prezydenta Rosji Władimira Putina, by wypełnił swe zobowiązanie i wywarł presję na separatystów w celu przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie zestrzelonego w obwodzie donieckim samolotu.
We wtorek prezydent USA Barack Obama odwiedził holenderską ambasadę i wpisał się do księgi kondolencyjnej. Jak oświadczył, jego intencją było "zapewnienie narodu Holandii o współpracy na rzecz zagwarantowania, że ciała ich najbliższych będą zwrócone, zostanie przeprowadzone rzetelne śledztwo i ostatecznie sprawiedliwości stanie się zadość".
17.30
Wszczęto śledztwo przeciwko ministrowi obrony Rosji
MSW Ukrainy wszczęło śledztwo przeciwko ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu, który podejrzewany jest o wspieranie rosyjskich dywersantów walczących przeciwko władzom w Kijowie – poinformował szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow.
„Nazywajmy rzeczy po imieniu: organizatorzy pomocy wojskowej dla bandytów, sponsorzy terrorystów na Ukrainie, to przestępcy. I ten fakt zamierzamy udowodnić w śledztwie” – napisał Awakow na swoim profilu na Facebooku.
17.24
Sikorski: UE szykuje sankcje na Rosję w sferach obronności, usług finansowych i zaawansowanych technologii, w tym związanych z energetyką.
Komisja Europejska ma w czwartek przedstawić propozycje sankcji na Rosję w sferach obronności, usług finansowych i zaawansowanych technologii, w tym związanych z energetyką - poinformował w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Te propozycje KE mają być omawiane w czwartek na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich. Według Sikorskiego jest możliwe, że tego samego dnia Unia podejmie decyzje o wprowadzeniu sankcji sektorowych, "jeśli ambasadorowie otrzymają właściwe instrukcje" od rządów.
-Jeśli nie, to decyzję może podjąć Rada Europejska zarówno podczas fizycznego spotkania albo droga obiegową - powiedział minister.
16.30
Ukraińskie media podają, że czarne skrzynki z zestrzelonego boeinga 777 najprawdopodobniej będą badane w Wielkiej Brytanii.
16.13
UE szykuje sankcje na Rosję w dziedzinie obronności i technologii
– Unia Europejska grozi Rosji zakazem sprzedaży broni i zaawansowanych technologii za destabilizowanie Ukrainy. Komisja Europejska ma przygotować konkretne propozycje sankcji w tych dziedzinach – poinformował szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.
Według Kurza decyzje te zapadły na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli. – Naszym zdaniem najlepiej byłoby, aby natychmiast wstrzymać wszelką sprzedaż broni do Rosji – powiedział austriacki minister.
Według dyplomatów UE ma rozważyć także dalej idące sankcje gospodarcze, w tym dotyczące przepływu kapitału, jeśli Rosja nie będzie współpracować w śledztwie dotyczącym zestrzelenia 17 lipca malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy i nie wykorzysta swych wpływów na działających tam terrorystów.
15.15
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij poinformował, że po stronie rosyjskiej przy granicy z Ukrainą odnotowano koncentrację wojsk.
Parubij ujawnił, że w okolicach Doniecka jest już 150 rosyjskich czołgów, 400 pojazdów opancerzonych i 500 sztuk systemów artyleryjskich.
– Tylko w ostatnim tygodniu w pobliżu granicy z Ukrainą dokonano przegrupowania wojsk rosyjskich. Obecnie przy granicy w tym na północy, wschodzie, południu i na Krymie stacjonuje obecnie ponad 41 tysięcy żołnierzy Federacji Rosyjskiej– oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
źródło: niezalezna.pl, gazeta.ua
14.50
Przedstawiciele linii Malaysia Airlines wraz z ekspertami OBWE monitorują teren katastrofy.
Malaysia Airlines reps are monitoring the #MH17 crash site w/ #OSCE experts, @OSCE_SMM |EMPR
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) lipiec 22, 2014
13.45
Siły rządowe odbijają Siewierodonieck
Ukraińskie siły rządowe weszły we wtorek do 100-tysięcznego miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, wypierając stamtąd oddziały prorosyjskich rebeliantów – przekazała administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że wojska operacji antyterrorystycznej przejęły kontrolę nad wszystkimi najważniejszymi obiektami Siewierodoniecka: siedzibą rady miejskiej, komendą milicji i budynkiem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
13.40
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że "atak ukraińskich czołgów" na Donieck jest „nie do przyjęcia”. Zaapelował o tymczasowe zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie i do mocarstw zachodnich, by wpłynęły w tym względzie na władze w Kijowie.
Putin oświadczył też, że Rosja uczyni wszystko co w jej mocy, by bojownicy walczący z siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy zezwolili na pełne zbadanie katastrofy malezyjskiego samolotu.
13.17
– Najpewniej w środę dotrą do Holandii pierwsze ciała ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777, który 17 lipca został zestrzelony na wschodzie Ukrainy – poinformował holenderski premier Mark Rutte.
Dwie trzecie ofiar tragedii stanowili Holendrzy.
13.15
Terroryści przyznają się do zestrzelenia Boeinga
– Trafiliśmy w samolot Kijowa, tak powiedzieli nam nasi dowódcy. Myśleliśmy, że zobaczymy ukraińskich pilotów lądujących na spadochronach, a tymczasem natknęliśmy się na zwłoki cywilów – stwierdził jeden z terrorystów cytowany przez włoski dziennik Corriere della Sera.
13.06
Malezja poinformowała, że przetrzyma czarne skrzynki, czyli rejestratory lotu zestrzelonego boeinga malezyjskich linii lotniczych do czasu utworzenia międzynarodowego zespołu, któremu zamierza je przekazać.
– Malezyjski zespół zaopiekował się czarnymi skrzynkami, które, jak się wydaje, są w dobrym stanie. Będą bezpiecznie przetrzymywane w Malezji, gdy będzie tworzony międzynarodowy zespół dochodzeniowy – powiedział premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak.
Oświadczył, że dopiero wówczas, gdy zespół taki powstanie, czarne skrzynki zostaną mu przekazane do dalszych analiz.
Rejestratory parametrów lotu przekazał malezyjskim ekspertom w obecności dziennikarzy w nocy z poniedziałku na wtorek w siedzibie władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej jeden z przywódców separatystów Aleksandr Borodaj.
Rejestratory lotu nagrywają wszystkie rozmowy prowadzone przez pilotów i załogę samolotu oraz parametry lotu. Eksperci wskazują jednak, że przy ich pomocy najprawdopodobniej nie będzie można ustalić, czy samolot został trafiony przez pocisk rakietowy, jak podejrzewają USA i inne państwa.
13.02
Ukraiński parlament zatwierdził częściową mobilizację
Parlament Ukrainy zatwierdził dekret prezydenta Petra Poroszenki o częściowej mobilizacji w związku z operacją antyterrorystyczną, prowadzoną przeciwko prorosyjskim terrorystom we wschodnich obwodach kraju.
Dekret poparło 232 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. W trakcie dyskusji doszło do szarpaniny między posłami nacjonalistycznej partii Swoboda a przedstawicielami opozycyjnej Partii Regionów.
Zgodnie z dekretem Poroszenki częściowa mobilizacja pozwoli na zaangażowanie w działania zbrojne na wschodzie kraju 15 dodatkowych jednostek bojowych i 44 jednostki zabezpieczenia. Mobilizacja będzie trwała przez 45 dni od daty uprawomocnienia się dokumentu.
Poroszenko wyjaśnił wcześniej, że mobilizacja jest niezbędna w związku z „narastaniem przejawów terroryzmu na terytorium Ukrainy, co prowadzi do śmierci ludności cywilnej, wojskowych i milicjantów”, a także w związku z koncentracją w pobliżu granic Ukrainy wojsk Federacji Rosyjskiej, groźbą napaści i niebezpieczeństwem dla suwerenności państwowej.
11.42
Komorowski: Konflikt Rosja-Ukraina największym wyzwaniem od zimnej wojny
Konflikt rosyjsko-ukraiński stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny - powiedział prezydent Bronisław Komorowski rozpoczynając spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
10.33
Parlament: Katastrofa malezyjskiego samolotu aktem terroru
Ukraiński parlament zwrócił się do społeczności międzynarodowej o uznanie katastrofy malezyjskiego samolotu za akt terroru, do którego doszło w wyniku wsparcia udzielanego bojownikom prorosyjskim przez władze Rosji.
Rada Najwyższa zaapelowała także do przywódców światowych o podjęcie działań na rzecz obiektywnego zbadania przyczyn tragedii.
10.43
Reuters: Pociąg z ciałami ofiar katastrofy już w Charkowie
Pociąg złożony z wagonów chłodniczych, wiozący ciała ofiar czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, przybył we wtorek do Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.
10.41
Atak samobójczy na stanowisko sił rządowych na wschodzie kraju
Zamachu samobójczego na jedno ze stanowisk obronnych ukraińskich sił rządowych dokonali separatyści prorosyjscy na wschodniej Ukrainie – podało w Kijowie dowództwo operacji przeciw separatystom. Nie poinformowano o następstwach zamachu.
8.47
Europamidan PR publikuje zaktualizowaną listę narodowości ofiar katastrofy melazyjskiego boeinga:
Updated list of the nationalities of 298 ppl aboard #MH17, @USATODAY http://t.co/IVoaEt1gpv pic.twitter.com/UTk9CAkWYw |EMPR
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) lipiec 22, 2014
8.38
Pociąg z ofiarami katastrofy zmierza do Charkowa
Pociąg z ciałami ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego na wschodniej Ukrainie, opuścił Donieck i zmierza do Charkowa w północno-wschodniej części kraju – podała agencja Interfax.
Według jej rozmówców z samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), pociąg powinien przybyć d
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!