Przejdź do treści
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Źródło: x.com/@visegrad24

Jimmie Åkesson, lider Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna), drugiej co do wielkości partii politycznej w Szwecji, zaproponował wstrzymanie nadawania nowych obywatelstw do czasu wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów.

Propozycja ta, ogłoszona na łamach Aftonbladet, ma związek z trwającą rządową analizą dotyczącą zaostrzenia wymagań, takich jak wydłużenie okresu pobytu z 5 do 8 lat oraz wprowadzenie obowiązkowych testów językowych i z wiedzy o społeczeństwie.

 

Obywateli Szwecji jest więcej, Szwedów mniej

Od 2000 roku populacja Szwecji wzrosła z 8,9 miliona do 10,6 miliona w 2024 roku – wzrost o 19%, który w całości wynika z imigracji. W ostatnich latach Szwecja przyznawała od 70 000 do 100 000 nowych obywatelstw rocznie, co czyni ją jednym z najbardziej otwartych krajów w Europie pod względem przyjmowania imigrantów. Wskaźnik urodzeń w Szwecji wynosi zaledwie 1,5, co podkreśla rolę migracji w utrzymaniu wzrostu demograficznego.

Jednakże, w obliczu rosnących wyzwań społecznych i ekonomicznych, coraz więcej głosów – głównie z prawej strony sceny politycznej – wzywa do przemyślenia polityki imigracyjnej i obywatelskiej. Szwedzcy Demokraci argumentują, że bardziej rygorystyczne przepisy mają na celu ochronę spójności społecznej i zwiększenie bezpieczeństwa w kraju.

 

Propozycja moratorium i reakcje

W swoim artykule Jimmie Åkesson zaproponował wprowadzenie moratorium na nadawanie obywatelstw, dopóki nowe przepisy nie zostaną wprowadzone. Jak zaznaczył, wstrzymanie nadawania obywatelstw mogłoby zapobiec przyznaniu "dziesiątek tysięcy nowych obywatelstw". Argumentował również, że obecna polityka prowadzi do przyznawania obywatelstwa osobom z krajów o „dysfunkcyjnych wartościach kulturowych”, co, jego zdaniem, negatywnie wpływa na spójność i bezpieczeństwo w Szwecji.

Ebba Busch, wicepremier i liderka Chrześcijańskich Demokratów (KD), również wyraziła obawy dotyczące obecnej polityki i wezwała do spowolnienia tempa nadawania obywatelstw. Jej wypowiedź wywołała jednak kontrowersje, a Zieloni (Miljöpartiet) zgłosili ją do parlamentarnej komisji konstytucyjnej (KU), oskarżając o naruszenie zasady niezależności urzędów państwowych.

 

Naruszą prawa człowieka. A co z prawami Szwedów?

Propozycja Åkessona wywołała szeroką debatę w szwedzkich mediach i społeczeństwie. Krytycy ostrzegają, że wstrzymanie nadawania obywatelstw może prowadzić do marginalizacji imigrantów i utrudnić ich integrację. Zieloni podkreślają również, że takie działania mogą naruszać zasady równości i praw człowieka.

Zwolennicy, w tym Szwedzcy Demokraci i część Chrześcijańskich Demokratów, argumentują natomiast, że obecne przepisy są zbyt łagodne, a nadanie obywatelstwa powinno być zaszczytem zarezerwowanym dla osób, które w pełni akceptują szwedzkie wartości i chcą przyczynić się do rozwoju kraju.

 

To może zaważyć na kierunku polityki migracyjnej

W nadchodzących miesiącach debata na temat polityki obywatelskiej będzie kontynuowana. Rządowy raport na temat zaostrzenia przepisów ma zostać opublikowany w styczniu 2025 roku, co może zaważyć na kierunku polityki migracyjnej Szwecji.

Propozycja Åkessona, choć kontrowersyjna, wpisuje się w szersze napięcia polityczne w Szwecji, gdzie kwestie imigracji i integracji odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu sceny politycznej i społecznej. W obliczu zbliżających się wyborów można spodziewać się dalszych zaostrzeń dyskusji na ten temat.

Źródło: Republika/Åftonbladet

Wiadomości

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Litwa: nurkom udało się podczepić linę do zatopionego pojazdu żołnierzy USA

Miał napaść na 14-latkę. Jest wniosek o areszt

PŚ w skokach. Tschofenig rozbił bank, Wąsek najlepszym z Polaków

Według posłanki KO prezydencja w UE jest ważniejsza niż 1000-lecie Królestwa Polskiego

Morawiecki: zeznania Pawła S. to stek bzdur i konfabulacji

Przyjmowanie migrantów to handel naszym bezpieczeństwem

Dwa gole Lewandowskiego. Seria Barcelony trwa

Najnowsze

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę