Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie w sprawie F.G. przeciwko Szwecji. Władze tego kraju odmówiły azylu obywatelowi Iranu, który przeszedł z islamu na chrześcijaństwo. Trybunał stwierdził, że decyzja o deportacji go do Iranu, gdzie za konwersję na chrześcijaństwo groziłaby mu śmierć, narusza przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i zobowiązał Szwecję do ponownego rozpatrzenia jego wniosku – informuje Ordo Iuris.
Mężczyzna, który zmienił wiarę w 2009 roku był zaangażowany w działalność opozycyjnego wobec ówczesnych władz Iranu tzw. „Zielonego Ruchu”, za co był kilkukrotnie aresztowany i uwięziony. Przed prześladowaniami uciekł do Szwecji, gdzie w styczniu 2010 r. przyjął chrzest w jednej ze wspólnot protestanckich.
W kwietniu szwedzki urząd migracyjny odrzucił podanie F.G. W 2011 r. decyzję tę utrzymał w mocy sąd migracyjny, zarówno pierwszej, jak i w drugiej instancji. Deportacja skarżącego miała nastąpić do 8 czerwca 2015 r.
W styczniu 2014 r. zapadło w tej sprawie pierwsze orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – podjęte stosunkiem głosów 4 do 3 i niekorzystne dla skarżącego, który na podst. art. 43 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (EKPCz) wniósł o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby. Po dwóch latach stwierdziła ona jednogłośnie, że odesłanie F.G. do Iranu bez rozpatrzenia jego sprawy przez odpowiednie organy szwedzkie biorące pod uwagę zmianę wyznania naruszałoby art. 2 oraz art. 3 EKPCz, gwarantujące prawną ochronę życia oraz ochronę przed torturami i nieludzkim traktowaniem.
Trybunał jednogłośnie zaznaczył przy tym, że gdyby uwzględniona miała być wyłącznie aktywność polityczna F.G., jego deportacja nie naruszałaby EKPCz. Kluczowe znaczenie ma zatem konwersja i obecna przynależność religijna skarżącego.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?