Karierowicz za karierowiczem na czele młodzieżówki KO
Jeden karierowicz zastąpił drugiego. 24-letni Mateusz Gieryga ze Szczecina objął na początku marca 2026 roku stanowisko przewodniczącego Nowej Generacji – młodzieżówki Koalicji Obywatelskiej. Zastąpił na tej funkcji Dawida Kacprzyka, którego błyskawiczną karierę zakończyła głośna afera szpitalna, w której młody lekarz zarobił ponad 1,6 mln zł w rok na stanowisku koordynatora SOR-u.
Mateusz Gieryga, radny Szczecina, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa w Radzie Miasta, członek zarządu regionalnego KO i laureat Forbes 25 under 25, buduje swoją ścieżkę w strukturach województwa zachodniopomorskiego pod marszałkiem Olgierdem Geblewiczem.
Karierę w administracji publicznej rozpoczął w wieku 19 lat. Od grudnia 2020 do stycznia 2025 był asystentem marszałka. W styczniu 2025 jednocześnie pełnił funkcję koordynatora ds. Polskiej Prezydencji w Radzie UE w Szczecinie i rozpoczął pracę w Biurze Regionalnym Województwa w Brukseli (zatrudniony tam nadal). Od lipca do grudnia 2025 pracował w Biurze Obsługi Zarządu, a od stycznia 2026 awansował na kierownika Biura ds. Współpracy Zewnętrznej w Urzędzie Marszałkowskim.
W przeciwieństwie do Gierygi, Dawid Kacprzyk (ok. 28–29 lat) – poprzedni szef Nowej Generacji – zrobił furorę w służbie zdrowia. Jako lekarz bez ukończonej specjalizacji (prawo wykonywania zawodu z 2024) zarobił w 2025 roku 1,6 mln zł jako koordynator SOR-u w Warszawskim Szpitalu Południowym. Sprawa ujawniła podejrzenia o preferencyjne traktowanie polityków KO („salonik VIP”), nakładanie się dyżurów z aktywnością medialną i polityczną oraz poważne wątpliwości co do przepracowanych godzin. Po wybuchu afery Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w KO i mandatu radnego Ursusa, zwrócił szpitalowi 500 tys. zł, został zwolniony, a sprawą zajęły się prokuratura i izba lekarska.
Obaj młodzi działacze KO pokazują podobny model błyskawicznego awansu w partiach i instytucjach publicznych – jeden na SOR-ze zarabiał krocie, drugi piął się po szczeblach urzędu marszałkowskiego. Gieryga przejął pałeczkę po Kacprzyku w młodzieżówce... póki co.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X