Związek sakramentalny między osobami jednej płci najprawdopodobniej już niedługo będzie rzeczywistością w Szkocji. Tego chcą twórcy raportu, który w maju ma zostać przedstawiony Zgromadzeniu Ogólnemu Kościoła protestanckiego w Szkocji. W dokumencie omówiono m.in. kwestię małżeństw gejów lub lesbijek.
Niektórzy duchowni doszli do wniosku, że trzeba zezwolić homoseksualistom na wypełnianie swojego chrześcijańskiego powołania (nie wiadomo czy chodzi o powołanie do małżeństwa czy powołanie do bycia gejem lub lesbijką, który jednakże z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego), a także przeprosić ich za dotychczasową dyskryminację. „Uznajemy, że jako Kościół często nie potrafiliśmy rozpoznać i nie chroniliśmy tożsamości i chrześcijańskiego powołania homoseksualistów, uważamy, że Kościół jako całość powinien uznać swoje błędy, które spowodowały, że umiejętność rozpoznania powołania, ochrona tożsamości i powołania zawiodły”.
O sprawozdaniu z olbrzymią aprobatą wyraził się pastor Scott Rennie, duchowny związany z kręgami LGTB i mocno działający na rzecz homoseksualistów wśród chrześcijan. Pastor pochwalił raport, nazywając go daleko idącym i imponującym. „Prośba, aby Kościół [protestancki] uznał swoje przewinienia i chęć wsparcia i docenienia gejów w Kościele uczyni przyszłość lepszą. To dla mnie jedna z najbardziej pozytywnych i niosących nadzieję wiadomości w ostatnich latach”.
Raport w sposób teologiczny tłumaczy relacje międzyludzkie i twierdzi, że tradycjonalistyczny pogląd biblistów, którzy potępili akty tej samej płci jako niepodobające się Bogu, był powodowany mentalnością i różnicami kulturowymi, które dziś są zupełnie inne. „Potępienie aktów seksualnych pomiędzy osobami tej samej płci było ukształtowane poprzez różne przekonania wynikające z kultury bardzo odmiennej od naszej i odnosiło się do aktów pojedynczych osób, a nie do grona ludzi, którzy muszą ukrywać swoje relacje przed Bogiem”. Według pastorów kultura zmieniła się tak bardzo, że to co niegdyś uchodziło za dewiację, dotyczyło wyjątków i z tego powodu było zabronione, dziś jest normą, dlatego nie ma sensu dłużej zabraniać gejom i lesbijkom dostępu do sakramentu małżeństwa, należy zmienić prawo kościelne na aktualne i przychylne dzisiejszej rzeczywistości.