Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Św. Augustyn – duchowy przewodnik papieża Leona XIV

Źródło: x.com/@kontraswiat

Dla papieża Leona XIV, wywodzącego się z zakonu augustianów, postać św. Augustyna to nie tylko patron, ale i duchowy przewodnik. To do jego słów i myśli nowy Ojciec Święty odwołał się już w pierwszym wystąpieniu do wiernych.

Ojciec Kościoła i myśliciel, który odmienił chrześcijaństwo

Święty Augustyn z Hippony (354–430) to jeden z największych Ojców Kościoła, filozof, teolog, a zarazem autor duchowej autobiografii „Wyznania” oraz monumentalnego dzieła „Państwo Boże”. Jego myśl przez wieki kształtowała chrześcijańskie rozumienie łaski, wolności, Kościoła i sensu ludzkiego życia.

Urodził się w 354 r. w Tagaście (dzisiejsza Algieria), w rzymskiej Afryce Północnej. Jego ojciec był poganinem, matka — św. Monika — żarliwą chrześcijanką, która całe życie modliła się o jego nawrócenie. Młody Augustyn był niezwykle zdolny, ale też niespokojny i pełen wewnętrznych napięć. Studiował retorykę i filozofię, chłonąc idee starożytnej Grecji i Rzymu, ale nie potrafił odnaleźć sensu życia.

Przez wiele lat prowadził życie dalekie od chrześcijańskich zasad — sam pisał o swojej młodości jako o czasie „miłości do próżności”. Poszukiwał prawdy w różnych systemach religijnych i filozoficznych, między innymi w manicheizmie. Jednak to właśnie wewnętrzne niepokoje i świadomość pustki doprowadziły go do momentu przełomu.

Kluczową chwilą w jego życiu było nawrócenie, które miało miejsce w 386 roku w Mediolanie. Pod wpływem nauczania św. Ambrożego oraz lektury Listów św. Pawła, Augustyn — po latach duchowej walki — doznał głębokiego przemienienia serca. W ogrodzie, usłyszał dziecięcy głos mówiący: „Weź i czytaj”. Sięgnął po Pismo Święte, otworzył je na fragmencie Listu do Rzymian i… postanowił oddać życie Chrystusowi. Rok później przyjął chrzest.

Augustyn zasłynął z głębokiej refleksji nad ludzką duszą, pokorą i miłością do Boga. To właśnie jego słowa: „Z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem” – zacytował w swoim pierwszym przemówieniu papież Leon XIV, podkreślając bliskość ze wspólnotą wiernych.

Duchowość, która kształtuje

Papież Leon XIV, wywodzący się z Zakonu Świętego Augustyna, wielokrotnie w swoim życiu kapłańskim i biskupim odwoływał się do dziedzictwa swojego patrona. Augustyńska duchowość opiera się na życiu wspólnotowym, pokorze, wewnętrznym nawróceniu i nieustannym poszukiwaniu Boga. – „Niespokojne jest serce nasze, dopóki nie spocznie w Tobie” – pisał św. Augustyn.

To podejście wyraźnie odczytujemy już w pierwszych słowach nowego papieża: wezwanie do pokoju, do wspólnego budowania mostów i do dialogu. To nie przypadek, że właśnie z duchowości augustiańskiej płynie nacisk na jedność w różnorodności i miłość jako fundament wspólnoty.

Choć św. Augustyn żył w IV i V wieku, jego myśl pozostaje niezwykle aktualna. W czasach rozbicia, konfliktów i relatywizmu, jego głos brzmi jak przestroga, ale też jak wezwanie do powrotu do prawdy, do ładu moralnego i do Boga jako jedynego źródła pokoju.

Wybór kardynała Roberta Francisa Prevosta, augustianina, na papieża to symboliczne przypomnienie światu o potężnym duchowym dziedzictwie św. Augustyna. Nowy Ojciec Święty staje dziś – tak jak jego duchowy mistrz – nie tylko jako nauczyciel, ale jako ten, który prowadzi Kościół do głębszego życia w wierze, nadziei i miłości.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Najnowsze

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"