Strefa Gazy. USA proponują przedłużenie rozejmu

Amerykański wysłannik na Bliski Wschód Steve Witkoff przedstawił Izraelowi i Hamasowi nową propozycję przedłużenia rozejmu w wojnie w Strefie Gazy - poinformował w czwartek portal Axios. Plan przewiduje kilka tygodni dodatkowego rozejmu za uwolnienie pięciu izraelskich zakładników.
Propozycja Witkoffa została przedstawiona w środę w Katarze, gdzie prowadzono pośrednie rozmowy między Izraelem a Hamasem. Rozejm trwa od 19 stycznia, ale strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie jego przedłużenia.
Witkoff zaproponował przedłużenie rozejmu na czas muzułmańskiego ramadanu, który potrwa do końca marca, i żydowskiego święta Pesach, które kończy się 20 kwietnia - napisał Axios za czterema źródłami.
Będzie pomoc humanitarna
Pierwszego dnia przedłużonego rozejmu Hamas miałby przekazać co najmniej pięciu żywych zakładników i ciała ok. dziewięciu porwanych. Dodatkowy czas miałby zostać wykorzystany na wynegocjowanie trwałego rozejmu. Jeżeli strony doszłyby do porozumienia, ostatniego dnia zwolniono by pozostałych zakładników. Propozycja zakłada też wznowienie dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.
Na początku marca Izrael proponował przedłużenie rozejmu na zbliżonych warunkach, prezentując to jako propozycję Witkoffa. Wówczas mówiono jednak o zwolnieniu pierwszego dnia połowy żyjących zakładników i wydaniu połowy ciał zmarłych.
Nie ma odpowiedzi
W niewoli palestyńskich organizacji terrorystycznych wciąż przebywa ok. 25 Izraelczyków, terroryści przetrzymują też co najmniej 35 ciał zabitych.
Izrael pozytywnie przyjął zaktualizowaną ofertę Witkoffa, Katar i Egipt przekazały propozycję Hamasowi, który jeszcze na nią nie odpowiedział - napisał Axios.
Według pierwotnego harmonogramu na początku marca powinna się rozpocząć druga faza rozejmu obejmująca uwolnienie wszystkich zakładników, ale również trwałe przerwanie walk i wycofanie się Izraelczyków ze Strefy Gazy. Izrael nie przystąpił jednak do negocjowania drugiej części porozumienia.
Hamas chce by rozpocząć rozmowy o trwałym rozejmie, chociaż stanowiska stron wydają się trudne do pogodzenia. Zakładnicy są główną kartą przetargową organizacji. Zdaniem wielu komentatorów Hamas najprawdopodobniej nie zgodzi się na ich wypuszczenie bez gwarancji satysfakcjonującego pokoju.
Izrael nalega, by najpierw przedłużyć tymczasowe zawieszenie broni w zamian za uwolnienie kolejnych zakładników. Aby wywrzeć presję na Hamas, Izrael odciął w zeszłym tygodniu dostawy pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, a w niedzielę - dostawy prądu.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. W walkach zginęło ponad 48 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Źródło: x.com, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X