Przejdź do treści
21:05 Świat: Na Węgrzech wykryto piąte ognisko pryszczycy - poinformował w sobotę na specjalnej konferencji prasowej minister rolnictwa Istvan Nagy
20:47 Tatry: Dwa groźne wypadki na skutek poślizgnięcia i upadku z wysokości. TOPR apeluje o ostrożność
20:34 W. Zełenski: jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, aby został przedłużony
20:05 Prymas Polski: niech życie i nadzieja odrodzą się na gruzach naszych porażek
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Serbii grozi uzależnienie od Rosji. Przez gazociąg

Źródło: sxc.hu

Budowa gazociągu South Stream pogłębi uzależnienie Serbii od Rosji. W dłuższej perspektywie inwestycja może okazać się też niekorzystna dla bałkańskiego kraju – wynika z analizy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

W Serbii 24 listopada odbyła się uroczystość inauguracji budowy gazociągu South Stream. To kolejne z szeregu działań podjętych w ostatnim okresie przez Gazprom, które mają promować budowę nowej nitki (na początku listopada podobne wydarzenie miało miejsce w Bułgarii).

Autorka analizy OSW Marta Szpala wskazuje, że Rosja wykorzystując zależność Serbii w kwestiach energetycznych narzuciła Belgradowi niekorzystne zasady realizacji inwestycji – całkowite uzależnienie od rosyjskich dostaw gazu. Do tego rosyjskie spółki są właścicielami jedynego magazynu gazu oraz spółki petrochemicznej NIS. Elementem nacisku Moskwy na Belgrad jest też zadłużenie państwowego koncernu Srbijagas wobec Gazpromu (ok. 80 mln dol.) i wobec NIS (ok. 225 mln euro). – Serbską stronę obciąża także niekorzystna umowa o długoterminowych dostawach gazu (do 2021 roku), która zakłada dostawy gazu dwa razy wyższe niż serbskie zapotrzebowanie (Rosja mogłaby się domagać zapłaty za niepobrany gaz) – informuje ekspertka.

W konsekwencji Serbia, jako jedyne państwo na trasie South Stream, zgodziła się przekazać większościowy pakiet udziałów w spółce realizującej inwestycję stronie rosyjskiej (51 proc. Gazprom, 49 proc. Srbijagas), przy czym spółka ta została zarejestrowana w Szwajcarii. Inwestycja ma być sfinansowana przez stronę rosyjską, a wkład serbski ma zostać pokryty z dochodów z tranzytu. W opinii Szpali, brak efektywnej kontroli nad spółką realizującą inwestycje może spowodować, że będzie ona zadłużać Serbię.

Wszelkie serbskie próby wprowadzenia bardziej partnerskich zasad współpracy (eliminacja pośredników w handlu gazem, podwyższenie opłaty eksploatacyjnej i uzgodnienie w sprawie rozwoju koncernu paliwowego NIS) zostały przez stronę rosyjską odrzucone.

Dlatego – zdaniem autorki analizy – w dłuższej perspektywie realizacja inwestycji na obecnych warunkach może być niekorzystna dla Serbii. Po pierwsze pogłębi się uzależnienie Serbii od rosyjskich surowców (zmieni się trasa, ale nie źródło dostaw) i powiększy dominacja Rosji w serbskiej energetyce, po drugie – trudno obecnie oszacować koszty, jakie Serbia poniesie przy budowie South Stream. Belgrad nie ma także żadnych gwarancji, że łączniki z państwami sąsiednimi zostaną wybudowane, co jest warunkiem roli Serbii w regionalnym rynku energii. Inwestycja jest także problematyczna z punktu widzenia regulacji unijnych (brak przestrzegania zasady dostępu trzeciej strony).

OSW wskazuje jednak również, że South Stream pozwoli Serbii stać się ważnym węzłem przesyłu gazu do Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii. – Jednocześnie South Stream jest w ostatnim okresie jedną z niewielu inwestycji zagranicznych, która daje władzom serbskim nadzieję na stworzenie miejsc pracy i przyspieszenie rozwoju gospodarczego – informuje autorka analizy. Wartość inwestycji w Serbii ma wynieść ok. 1,7 mld euro.

Liczący 3 600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Pod koniec października 2012 r. ostateczną zgodę na budowę swoich odcinków gazociągu wydały Węgry i Serbia.

pap

Wiadomości

Stan zamrożenia. Wojna na Ukrainie w nowej fazie?

Kongresmen USA podpisał pocisk dla Putina

Stworzyli fikcyjne konta pięciolatków. Badania ich zszokowały!

Próba masowej dezercji żołnierzy rosyjskich w Krasnodarze

Papież Franciszek w homilii: Wielkanoc przynosi dobrą nowinę

Ciecióra: Michał Kamiński poczuł się dotknięty próbą siermiężnej inwigilacji!

Celebryci pokazują koszyczki! Kto zachwycił, a kto zaskoczył?

Amerykańscy katolicy oburzeni profanacją świąt Wielkiej Nocy

Wiceprezydent Vance spotkał się kardynałem Pietro Parolinem

Bogucki: ustawa o „mowie nienawiści” miała być kagańcem nałożonym na wolność słowa

SPRAWDŹ TO!

Nowy film na profilu posła Mateckiego. "Jestem silny..." WIDEO

Wielki powrót Barcelony, niestety uraz Roberta Lewandowskiego

Wojciech Modest Amaro o Wielkim Piątku: „Wziąłem na ręce krwawiącego Jezusa”

Terror Kidawy-Błońskiej wobec koalicjantów

Rozejm wielkanocny. To tyle ze słów Putina...

Najnowsze

Stan zamrożenia. Wojna na Ukrainie w nowej fazie?

Papież Franciszek w homilii: Wielkanoc przynosi dobrą nowinę

Ciecióra: Michał Kamiński poczuł się dotknięty próbą siermiężnej inwigilacji!

Celebryci pokazują koszyczki! Kto zachwycił, a kto zaskoczył?

Amerykańscy katolicy oburzeni profanacją świąt Wielkiej Nocy

Kongresmen USA podpisał pocisk dla Putina

Stworzyli fikcyjne konta pięciolatków. Badania ich zszokowały!

Próba masowej dezercji żołnierzy rosyjskich w Krasnodarze