Parlament w rękach nowego prezydenta czy opozycji?
Dzisiaj, ponad siedem milionów zarejestrowanych wyborców w Senegalu zdecyduje, czy przekazać większość parlamentarną nowo wybranemu, piątemu prezydentowi Bassirou Diomaye Faye i jego premierowi Ousmane Sonko, czy pozostawić ją w rękach opozycji.
Senegalczycy wybiorą 165 posłów na pięcioletnią kadencję. Wszystkie listy partyjne muszą przestrzegać parytetu płci, ale kobiety nie znalazły się na pierwszych miejscach żadnej z list. Lokale wyborcze otwierają się o 9.00 rano i zamykają o 19.00 czasu polskiego.
Liczący 18 mln mieszkańców Senegal jest jedną z najbardziej stabilnych demokracji w Afryce. Od ogłoszenia niepodległości od Francji w 1960 r. w kraju przeprowadzono tylko jeden, nieudany, zamach stanu.
Prezydent Faye i jego premier Sonko, stojący na czele rządzącej partii Pastef doszli do władzy w kwietniu po zwycięstwie nad ówczesnym prezydentem, Mackym Sallem. Obiecywali rozprawienie się z korupcją i poprawę warunków życia w kraju, który zmaga się z 20-proc. bezrobociem, inflacją i niekończącą się fala ucieczek młodych ludzi, którzy decydują się pokonać morze na małych łódkach, by szukać szczęścia w Europie.
Niewiele z tych obietnic udało się zrealizować. Prezydent tłumaczył się, że na zmiany nie pozwala mu posiadająca większość parlamentarna opozycja, która blokowała działania rządu. Dlatego we wrześniu rozwiązał parlament i wezwał do nowych wyborów, licząc na zdobycie większości, pozwalającej zrealizować przedwyborcze obietnice. Aby wdrożyć wszelkie proponowane zmiany konstytucyjne, bez konieczności przeprowadzania referendum, potrzebuje w parlamencie większości trzech piątych głosów.
Opozycja twierdzi, że Sonko wiele mówi, ale niewiele zrobił w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy swoich rządów. Na jej czele stoją byli prezydenci Senegalu, Sall, który przewodził krajowi od 2012 do 2024 roku i jego poprzednik Abdoulaye Wade; obaj utworzyli koalicję nazwaną w lokalnym języku wolof Takku Wallu Senegal (Zjednoczmy się, aby uratować Senegal).
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Polecamy Sejm. Wybór Marszałka
Wiadomości
Uprowadzili ich Rosjanie, teraz spotkali się z papieżem. "On dał nam do zrozumienia, że nas rozumie”
Wystawiono listy gończe za uczestnikami afery korupcyjnej na Ukrainie. Wśród ściganych jest współpracownik Zełenskiego
Najnowsze
Tusk prowadzi wojnę przeciwko Prezydentowi Nawrockiemu!
Wystawiono listy gończe za uczestnikami afery korupcyjnej na Ukrainie. Wśród ściganych jest współpracownik Zełenskiego
Arent alarmuje: Jesteśmy w strefie wojny, a rząd nie panuje nad służbami