Przejdź do treści
Sankcje wobec reżimowych oligarchów weszły w życie [relacja na żywo]
Zrzut ekranu z wh.gov (Photo by Pete Souza)

- Zaproponowane (przez krymski parlament) referendum na temat przyszłości Krymu pogwałciłoby konstytucję Ukrainy i prawo międzynarodowe - oświadczył Barack Obama. Prezydent wyjaśnił również, że celem ogłoszonych przez USA sankcji jest ukaranie Rosji za jej działania na Krymie.

23.50

Donald Tusk rozmawiał w Dublinie z Julią Tymoszenko o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie. Tymoszenko dziękowała za zaangażowanie Polski w rozwiązywaniu kryzysu w jej kraju.

- Głównym tematem rozmów były scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz scenariusze reakcji Zachodu na wydarzenia, które mogą mieć miejsce w najbliższym czasie na Ukrainie – powiedział wiceszef MSZ Piotr Serafin. Jak mówił, Tymoszenko dzieliła się z Tuskiem swoimi obawami, co do tego, w jaki sposób w najbliższym czasie potoczą się wydarzenia w jej ojczyźnie. - Tymoszenko dziękowała za zaangażowanie Polski w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie, zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Mówiła o tym, że przekonanie o poparciu Polski jest powszechne w jej kraju – relacjonował Serafin.

23.45

Kilkuset Ukraińców zamieszkałych w USA demonstrowało przed Białym Domem poparcie dla sankcji amerykańskich wobec Rosji w odpowiedzi na opanowanie Krymu przez wojska rosyjskie.

Demonstranci przynieśli transparenty z napisami "Krym jest częścią Ukrainy !", "Putin precz z łapami od Ukrainy !", "Nigdy więcej imperium rosyjskiego !", czy "Lenin, Stalin, Putin". Odśpiewano hymny amerykański i ukraiński. Demonstranci, którzy przybyli z różnych miast w całych Stanach Zjednoczonych, rozwinęli też żółto-niebieskie flagi Ukrainy.

22.06

- Zaproponowane (przez krymski parlament) referendum na temat przyszłości Krymu pogwałciłoby konstytucję Ukrainy i prawo międzynarodowe - oświadczył Obama. - Żyjemy w 2014 roku i dawno za nami są dni, kiedy granice były przerysowywane ponad głowami demokratycznych liderów - powiedział.

Obama zapewnił, że społeczność międzynarodowa wspólnie czyni postępy, jeśli chodzi o przyjście Ukrainie z pomocą, i sprzeciwia się działaniom Rosji. Podkreślił, że na Krym powinni móc wjechać międzynarodowi obserwatorzy, by zapewnić, że prawa "wszystkich Ukraińców, w tym etnicznych Rosjan", są przestrzegane.

21.25

Rosyjski prezydent Władimir Putin posunie się na Ukrainie tak daleko, na ile pozwoli mu Zachód - oceniła Julia Tymoszenko, apelując do unijnych polityków o wsparcie dla jej kraju w obliczu rosyjskiej interwencji.

- Ukraina stała się celem militarnej inwazji, okrutnej i agresywnej inwazji, dokonanej przez Putina. Państwowość Ukrainy jest zagrożona (...) W imieniu ukraińskiego narodu proszę was o działania - powiedziała Tymoszenko w wystąpieniu na kongresie Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania w Europie. - Putin pójdzie tak daleko w przejmowaniu Ukrainy, na ile pozwoli mu zachodni demokratyczny świat - podkreśliła.

20.24

John Kerry: Krym to Ukraina, poważny brak zgody z Rosją

Amerykański sekretarz stanu John Kerry oświadczył w Rzymie, że "Krym to Ukraina". - Każde referendum powinno być zgodne z prawem obowiązującym na Ukrainie - tak skomentował inicjatywę parlamentu Krymu w sprawie przyłączenia Autonomii do Rosji.

Kerry, który przybył do Wiecznego Miasta na międzynarodową konferencję w sprawie Libii, przeprowadził również serię rozmów na temat kryzysu ukraińskiego. Odnosząc się do zapowiedzi referendum na temat Krymu, sekretarz stanu USA ocenił, że naruszyłoby ono konstytucję Ukrainy, a także prawo międzynarodowe.

19.45

Departament Stanu (USA): referendum ws. Krymu niezgodne z konstytucją

Referendum, które ma być rozpisane na Krymie ws. przyłączenia półwyspu do Rosji, jest całkowicie nielegalne i niezgodne z ukraińską konstytucją - oceniła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki.

- Powiedzmy to jasno: założenie, że Krym może przeprowadzić lokalne referendum lub przegłosować w swym parlamencie decyzję o oderwaniu się od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji jest całkowicie nielegalne w świetle ukraińskiej konstytucji - powiedziała Psaki na konferencji prasowej.

19.36

Siemoniak: 12 amerykańskich F-16 przyleci do Polski

Do Polski ma przylecieć 12 samolotów wielozadaniowych F-16 i 300 żołnierzy personelu technicznego - poinformował szef MON Tomasz Siemoniak na wspólnej konferencji prasowej z ambasadorem USA Stephenem Mullem. Mamy nadzieję, że stanie się to w przyszłym tygodniu - dodał Mull.

- Ten trudny czas wymaga od sojuszników potwierdzenia, że gwarancje bezpieczeństwa są aktualne. Najlepszy sposób to zacieśnianie współpracy wojskowej - powiedział Mull. Dodał, że trzeba się zastanowić nad sposobami nacisku na Rosję, by powróciła do współpracy w ramach OBWE.

Siemoniak powiedział, że decyzja USA to działanie szybkie, efektywne i skuteczne pokazujące bliską współpracę z Polską.

Usunięto obraz.

19.34

Obama o sankcjach: Rosja ma ponieść koszty działań na Ukrainie

Prezydent Barack Obama podkreślił, że celem sankcji przeciwko Rosji jest poniesienie przez nią kosztów za działania na Ukrainie.

Wyraził przekonanie, że społeczność międzynarodowa wspólnie czyni postępy, jeśli chodzi o przyjście Ukrainie z pomocą i sprzeciwia się działaniom Rosji. Podkreślił, że na Krym powinni móc wjechać międzynarodowi obserwatorzy.

Prezydent oświadczył, że referendum ws. połączenia Krymu z Federacją Rosyjską, wyznaczone przez krymski parlament na 16 marca, byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego. Zaakcentował, że wszelkie decyzje w sprawie Krymu powinny zapadać z udziałem rządu Ukrainy.

Obama zapowiedział, że determinacja USA i ich sojuszników nie osłabnie, jeśli Rosja będzie nadal naruszała prawo międzynarodowe

19.04

Prezydent Hollande: UE gotowa na dalsze sankcje przeciwko Rosji

UE jest gotowa wprowadzić dalsze sankcje przeciwko Rosji, jeśli kraj ten będzie nadal destabilizował Ukrainę - ostrzegł w czwartek prezydent Francji Francois Hollande po nadzwyczajnym szczycie Unii w Brukseli.

- Gdyby Rosja (...) podjęła działania destabilizujące Ukrainę, podawała w wątpliwość jej integralność terytorialną, będą (ze strony UE) nowe środki, dotyczące więzi między UE a Rosją w pewnej liczbie sektorów ekonomicznych - powiedział Hollande.

19.02

Turczynow wstrzymuje przeprowadzenie referendum na Krymie

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, który jest zarazem przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, oświadczył, że wstrzymał decyzję parlamentu Krymu o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

- Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zainicjuje procedurę rozwiązania parlamentu Autonomicznej Republiki Krym. Obronimy nienaruszalność terytorium Ukrainy - powiedział Turczynow w krótkim wystąpieniu telewizyjnym.

19.00

MSZ Rosji odpowiada na zarzuty USA dotyczące "kłamstw Putina"

MSZ Rosji zarzucił Departamentowi Stanu USA "prymitywne naginanie rzeczywistości". Departament zamieścił na swych stronach dziesięć wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina ws. rosyjskiej agresji na Ukrainie i przytoczył fakty, które im przeczą.

18.53

Janukowycz ścigany

Interpol poinformował o otrzymaniu od władz ukraińskich wniosku o wydanie listu gończego kategorii Red Notice (poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) za byłego prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Nowe władze ukraińskie zarzucają Janukowyczowi m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi.

18.51

W nocy może dojść do próby przejęcia ukraińskich jednostek na Krymie

W godzinach nocnych na zajętym przez Rosję Krymie może dojść do próby przejęcia przez Rosjan kontroli nad należącymi do Ukrainy jednostkami wojskowymi - przekazało PAP wiarygodne źródło z kręgów dyplomatycznych.

Informację tę potwierdził mieszkający na Krymie ukraiński dziennikarz. - Tak, do mnie też dochodzą takie wiadomości - powiedział w rozmowie telefonicznej.

 18.30

Cameron: Rosja dopuściła się naruszenia prawa międzynarodowego

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w Brukseli po nadzwyczajnym szczycie UE, że swymi działaniami wobec Ukrainy Rosja dopuściła się rażącego naruszenia prawa międzynarodowego.

Podkreślił, że UE rozważy "daleko idące posunięcia", jeśli Rosja podejmie kolejne działania, mające na celu zdestabilizowanie Ukrainy. Zaakcentował, że po rosyjskiej interwencji na Ukrainie relacje z Rosją nie mogą być takie, jakby nic się nie stało.

Cameron ostrzegł Moskwę, że zamrażanie aktywów i sankcje wizowe mogą nastąpić względnie szybko, jeśli nie będzie postępu w sprawie dialogu z Ukrainą.

18.29

Tusk: osiągnęliśmy więcej, niż można było się spodziewać

Osiągnęliśmy dużo więcej, niż można było się spodziewać - ocenił premier Donald Tusk. Podkreślił, że przywódcy UE zgodzili się na szybkie podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą z aktualną władzą w tym kraju.

- Nie wszyscy będą mieli satysfakcję z tych decyzji, ale osiągnęliśmy dużo więcej, niż można było się jeszcze kilkanaście godzin temu spodziewać - powiedział Tusk po zakończeniu szczytu UE.

- Rada Europejska, europejscy politycy zgodzili się, że jest zgoda na jak najszybsze podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej i kiedy pojawią się tylko takie możliwości - jak najszybsze włączenie części handlowej. Jak najszybsze podpisanie umowy stowarzyszeniowej oznacza bardzo precyzyjnie podpisanie tej umowy z aktualną władzą na Ukrainie, bez czekania na nowe wybory - podkreślił Tusk. CZYTAJ WIĘCEJ

 

18.28

Kanclerz Merkel ostrzega Rosję w sprawie Ukrainy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli, że Unia sięgnie po sankcje wizowe i zamrażanie aktywów, jeśli Rosja nie przystanie na polityczny dialog w sprawie Ukrainy.

Merkel wyraziła też przekonanie, że decyzja krymskiego parlamentu w sprawie referendum dotyczącego połączenia Krymu z Federacją Rosyjską jest nielegalna. Kanclerz ostrzegła, że jeśli Moskwa będzie nadal podejmować działania destabilizujące, takie jak akcje militarne na ukraińskim Półwyspie Krymskim, dojdzie do daleko idącej zmiany w stosunkach UE z Rosją. Dodała, że w grę wchodzą także konsekwencje gospodarcze.

 

18.27

Tusk: Rada Europejska miała dramatyczny i burzliwy przebieg

Czwartkowy szczyt w Brukseli miał burzliwy i dramatyczny przebieg ze względu na sytuację na Krymie oraz zapowiedź wprowadzenia przez USA sankcji wobec Rosji - powiedział premier Donald Tusk.

Szef polskiego rządu przypomniał, że w spotkaniu przywódców państw członkowskich UE wziął udział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, którego wystąpienie uznał za jeden z kluczowych momentów szczytu.

Tusk powiedział dziennikarzom, że zaproponował podczas obrad szczytu, by UE pilnie podpisała umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. - Po apelu premiera Ukrainy coraz więcej przywódców państw UE zaczęło skłaniać się ku temu scenariuszowi - zaznaczył premier. CZYTAJ WIĘCEJ

 

18.25

Szef BBN rozmawiał z ambasadorem Stanów Zjednoczonych

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej rozmawiał z ambasadorem USA w Polsce Stephenem Mullem - poinformowało BBN. Potrzebna jest spójna i silna presja ze strony USA, NATO i UE na Rosję - uznali rozmówcy.

 

18.09

Aresztowano przywódcę ruchu separatystycznego w Doniecku

Przywódca najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie Paweł Gubariow został  aresztowany w jego domu w Doniecku - informuje agencja Reutera, której dziennikarz towarzyszył siłom bezpieczeństwa podczas zatrzymania.

 

18.02

Van Rompuy: UE podpisze polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą przed majowymi wyborami w tym kraju.

 

Unia Europejska jest gotowa do podpisania politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą jeszcze przed wyborami w tym kraju, wyznaczonymi na 25 maja - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy szczycie Unii.

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso ta decyzja UE "przypieczętuje stowarzyszenie UE i Ukrainy, zgodnie z życzeniem ukraińskiego narodu".

UE uznała także, że decyzja władz Autonomicznej Republiki Krym o wejściu w skład Federacji Rosyjskiej jest nielegalna. CZYTAJ WIĘCEJ

 

17.58

UE zawiesza rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej i nowej umowie ws. współpracy.

 Unia Europejska zawiesza rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po nadzwyczajnym szczycie Unii, zwołanym w związku z kryzysem na Krymie.

 Dodał, że jeśli sytuacja się nie poprawi, Unia gotowa jest do podjęcia dalszych kroków, w tym zamrożenia aktywów, sankcji wizowych i odwołania szczytu UE-Rosja.

- Każda kolejna próba destabilizacji na Ukrainie doprowadzi do poważnych i dalekosiężnych konsekwencji, w tym dotyczących szeroko pojętych sfer gospodarki - powiedział Van Rompuy.

 

17.38

Ukraińskie wojsko na Krymie: Rosjanie próbują nas przekupić

- Za przejście na ich stronę proponują nam mieszkania w Sewastopolu i awanse - powiedział dziennikarzom pułkownik Julij Mamczur, szef Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego sił zbrojnych Ukrainy, którym podlega kontrolowane dziś przez Rosjan lotnisko wojskowe w Belbeku. Sewastopol to główna baza stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Mamczur wyjaśnił, że wcześniej Rosjanie namawiali go do przejścia na ich stronę, nie unikając przy tym otwartych gróźb.

 

17.00

Jaceniuk: Ukraina nie omawia członkostwa w NATO

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w Brukseli, że jego kraj nie omawia członkostwa w NATO. Po rozmowach z szefem NATO Andersem Foghiem Rasmussenem Jaceniuk zapewnił, że Kijów chce rozwiązać kryzys środkami pokojowymi.

 

16.41

W

pap, rp.pl, twitter

Wiadomości

Suski: Marszałek Hołownia jest produktem TVN-u. Tam pobierał swoje lekcje jako "celebryta"

Tragedia w hucie. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych

Harris obiecuje Polonii skończyć wojnę w Ukrainie

Sikorski chciał zabłysnąć, to Czarnek mu odpowiedział

Joe Biden nazwał wyborców Trumpa „śmieciami”

Czy Iran ma jeszcze możliwości obrony powietrznej?

PiS chce, by wprowadzono nowy typ przestępstwa: zabójstwo drogowe

Szatkowski: rosyjskie wpływy w Polsce zataczają coraz szersze kręgi - dzisiaj mieliśmy przekroczenie kolejnego poziomu

Już ponad 70 ofiar powodzi

Dwanaście filmów powalczy o Złotą Żabę

Studenci UMK mówią dość! Uczelnia zaniża stypendia!

Express Republiki

Konflikt Duda - Strzembosz. Mocny wpis na X

PiS miażdży komisję Stróżyka. Nisztor ujawnia ile zarabiają jej członkowie

Zapraszamy o 19:45 na rozmowę z prof. Andrzejem Zybertowiczem

Najnowsze

Suski: Marszałek Hołownia jest produktem TVN-u. Tam pobierał swoje lekcje jako "celebryta"

Joe Biden nazwał wyborców Trumpa „śmieciami”

Czy Iran ma jeszcze możliwości obrony powietrznej?

PiS chce, by wprowadzono nowy typ przestępstwa: zabójstwo drogowe

Szatkowski: rosyjskie wpływy w Polsce zataczają coraz szersze kręgi - dzisiaj mieliśmy przekroczenie kolejnego poziomu

Tragedia w hucie. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych

Harris obiecuje Polonii skończyć wojnę w Ukrainie

Sikorski chciał zabłysnąć, to Czarnek mu odpowiedział