Rząd Meloni zmienia przepisy dot. paszportów. Co z prawem krwi?

Rząd Giorgii Meloni wprowadza zmiany w przepisach dotyczących uzyskiwania obywatelstwa włoskiego przez potomków diaspory. Nowe regulacje, ratyfikowane przez parlament we wtorek, mają na celu zapobieganie "nadużyciom" i "komercjalizacji" włoskich paszportów.
Dotychczas, na mocy zasady jus sanguinis ("prawo krwi"), o obywatelstwo mógł ubiegać się każdy, kto miał włoskiego przodka żyjącego po 17 marca 1861 roku, czyli po utworzeniu Królestwa Włoch.
Zgodnie z nowymi przepisami, wnioskodawcy ubiegający się o włoski paszport muszą mieć co najmniej jednego rodzica lub dziadka, który był obywatelem włoskim z urodzenia.
Rząd argumentuje, że zmiany mają na celu "wzmocnienie" więzi między Włochami a obywatelami mieszkającymi za granicą, zapobieganie nadużyciom oraz odblokowanie zasobów potrzebnych do rozpatrywania zaległych wniosków.
Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że pod koniec marca, kiedy rząd Meloni wprowadził zmiany, w toku było ponad 60 000 postępowań prawnych dotyczących weryfikacji uprawnień do obywatelstwa. Ministerstwo podkreśla, że zmiany pozwolą na usprawnienie pracy konsulatów i skupienie się na osobach, które rzeczywiście potrzebują pomocy konsularnej ze względu na "konkretne powiązania z Włochami".
Minister spraw zagranicznych Antonio Tajani zapewnił, że zasada jus sanguinis "nie zostanie utracona", a potomkowie Włochów nadal będą mogli uzyskać obywatelstwo, jednak "ustalone zostaną jasne granice, zwłaszcza w celu zapobiegania nadużyciom i zjawisku 'komercjalizacji' włoskich paszportów".
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X