Turecki parlament uchwalił nowelizację ustawy o Wysokiej Radzie Sędziów i Prokuratorów (HSYK). Tym samym rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana zyskał większą kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości.
Rada jest niezależnym gremium kontrolnym, a do jej kompetencji należy powoływanie i awansowanie sędziów oraz prokuratorów, jak też prowadzenie postępowań dyscyplinarnych przeciwko nim. Nowelizacja przenosi istotne uprawnienia na ministra sprawiedliwości jako przewodniczącego Rady.
Głosowanie nad nowelizacją poprzedziła 20-godzinna debata parlamentarna. Zdaniem opozycji nowelizacja ma utrudnić wszczęte 17 grudnia śledztwo antykorupcyjne, które objęło wielu biznesmenów, a także synów trzech urzędujących ministrów.
Erdogan sugeruje, że dochodzenie to, które doprowadziło już do ustąpienia trzech ministrów, stanowi element podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu. Zamach taki miałby służyć interesom jego przebywającego na emigracji w USA politycznego przeciwnika Fethullaha Gulena - muzułmańskiego duchownego i przywódcy ruchu Hizmet, który ma na terenie Turcji liczne placówki oświatowe i charytatywne.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Braun straci immunitet? Bodnar pisał w tej sprawie do Parlamentu Europejskiego
„Dezubekizacja to przejaw... rosyjskich wpływów”. Rachoń i Cenckiewicz odpowiadają Stróżykowi!
Bakun: widać, że Tusk jest chaotyczny, jego koalicja się pogubiła
Tomczak wezwany do resortu w trybie pilnym. Ma złożyć wyjaśnienia