Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), ten rok znalazł się wśród 3 najcieplejszych okresów w historii badania temperatury.
Naukowcy twierdzą, że długofalowy trend wzrostu średniej temperatury nie słabnie. Podają, że wiele wyjątkowych zjawisk pogodowych, który zaistniały w tym roku, są najprawdopodobniej skutkami zmian klimatycznych.
Z opublikowanych wcześniej danych WMO wynika, że stężenie gazów cieplarnianych jest w tym roku wyjątkowo wysokie. WMO twierdzi, że średnia globalna temperatura była o 1,1 °C wyższa niż ta sprzed epoki przemysłowej. Zbliża się do niebezpiecznej granicy 1,5°C, którą wskazuje się jako punkt po przekroczeniu którego, wiele wysp mogłaby przykryć woda.
Sekretarz generalny WMO Petteri Taalas powiedział „ jesteśmy świadkami wyjątkowych zjawisk pogodowych, włączając temperatury sięgające 50°C w Azji, rekordowo silne huragany na Karaibach i Atlantyku oraz niszczycielskie monsuny sięgające skutkami Irlandii, powodujące powodzie, w których cierpią miliony ludzi a także nieustająca susza na wschodzie Afryki”. Szczegółowe badania wskazują, że wiele z tych zdarzeń zaistniało z powodu zmian klimatycznych powstałych w wyniku nieodpowiedzialnej działalności człowieka.
Ponadto, pierwszy raz w historii, dwa huragany kategorii 4 przydarzyły się w tym samym roku na terytorium USA. Natomiast Huragan Irma był najdłuższym huraganem 5 kategorii w historii.
Naukowcy ostrzegają, że w nadchodzącym czasie niszczycielskie zjawiska pogodowe będą się nasilać, co nie jest niczym niezwykłym, jednak wiele zjawisk zaostrzyło się w wyniku stałego ocieplania się klimatu i wzrostu emisji gazów cieplarnianych w atmosferze spowodowanych działaniami człowieka.
W Bonn trwa obecnie konferencja ONZ na temat zmian klimatycznych.