Przejdź do treści
14:56 UE: Komisja Europejska szykuje unijne cła odwetowe wobec USA o wartości 93 mld euro
14:50 Włochy: w ciągu dwóch dni pięć zgonów na plażach, prawdopodobnie z powodu upałów
14:35 Francja: w Ukrainie zatrzymano podejrzanego o prowadzenie forum cyberprzestępczego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rerum novarum w XXI wieku. Leon XIV podąża śladami Leona XIII

Źródło: x.com/@HazThomist

Papież Leon XIV nawiązuje już w pierwszych dniach swojego pontyfikatu do wielkiego dziedzictwa swojego imiennego poprzednika i encykliki Rerum novarum, by dziś bronić godności człowieka wobec wyzwań rewolucji cyfrowej i sztucznej inteligencji.

Powrót do źródeł nauki społecznej Kościoła

Dziś przypada 134. rocznica ogłoszenia encykliki Rerum novarum papieża Leona XIII — dokumentu, który zapoczątkował nowoczesną katolicką naukę społeczną i wyznaczył kierunek nauczania Kościoła w sprawach pracy, rodziny i sprawiedliwości społecznej.

Papież Leon XIII, który zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1878–1903, był pierwszym papieżem XX wieku i jednym z najważniejszych nauczycieli społecznych w historii Kościoła. Urodzony jako Vincenzo Gioacchino Pecci, dał się poznać jako zwolennik odnowy duchowej, modlitwy różańcowej oraz realistycznego spojrzenia na problemy przemian gospodarczych i społecznych swoich czasów. W Rerum novarum sprzeciwił się zarówno bezdusznemu kapitalizmowi, jak i utopijnemu socjalizmowi, wskazując na godność pracy i potrzebę ochrony najsłabszych.

Jego następca papież papież Leon XIV w pierwszych dniach swojego pontyfikatu przypomina o niezmiennym zobowiązaniu Kościoła do stania po stronie ludzi pracy i godności osoby ludzkiej. Wybór imienia papieskiego nie był przypadkowy — to jasny sygnał, że podobnie jak Leon XIII w dobie rewolucji przemysłowej, Ojciec Święty chce odpowiedzieć na wyzwania epoki cyfrowej i dominacji sztucznej inteligencji.

— Dziś mamy do czynienia z nową rewolucją przemysłową — mówił Leon XIV podczas spotkania z kardynałami. — To epoka przełomu technologicznego, która podważa nie tylko sens pracy fizycznej, ale również umysłowej. Kościół musi stanąć w obronie człowieka, nie pozwalając, by maszyny i algorytmy pozbawiły go wartości i sensu życia.

Papież wskazał, że wzorem jego poprzednika sprzed ponad wieku, chce wyznaczyć trzecią drogę — pomiędzy technokratycznym kapitalizmem a neosocjalistycznymi utopiami, które dehumanizują człowieka.

Od robotnika do programisty

Leon XIII odpowiadał na wyzwania czasów urbanizacji, wyzysku robotników i braku związków zawodowych. Leon XIV koncentruje się na losie nauczycieli, programistów i urzędników, których praca staje się coraz bardziej zagrożona przez automatyzację. — Ta transformacja musi przebiegać z poszanowaniem człowieka, a nie dla jego wykluczenia — podkreślił.

Obecny papież, wcześniej biskup misyjny z Ameryki Południowej, dobrze zna realia globalnego wyzysku. Dlatego deklaruje kontynuację misji Leona XIII — by być głosem tych, których świat nie chce słuchać. 

Encyklika Leona XIII z 15 maja 1891 r. uznawana jest za fundament katolickiej nauki społecznej. Mówiła o sprawiedliwej płacy, prawie do związków zawodowych, godności pracy i odpowiedzialności państwa. Kolejni papieże — Pius XI, Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek — rozwijali te idee, a dziś Leon XIV daje im nową moc sprawczą w świecie cyfrowym.

Źródło: Republika, vaticannews.va

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Polecamy Sejm

Wiadomości

Protest SDP przeciwko niewpuszczeniu Republiki na ogłoszenie rekonstrukcji

Dieta Świętej Hildegardy

Jakubiak: państwo polskie nigdy nie było tak zadłużone jak teraz

Wypadek busa na Podlasiu. Są ranni

Znowu niebezpiecznie na wschodniej granicy. Padły strzały

Prezydent Duda postawi ostre ultimatum ws. zaprzysiężenia? Żurek tego nie przewidział

Małgorzata Golińska w programie Ewy Bugały o panicznych ruchach Tuska ws. rekonstrukcji

„To byli Niemcy. To byli ich pomocnicy” – przyszły ambasador USA broni Polski przed oskarżeniami [WIDEO]

[ZAGŁOSUJ W SONDZIE] Jak nasi Czytelnicy oceniają zmiany w rządzie ogłoszone przez Donalda Tuska

Prezes Fundacji Niezależne Media o ataku władzy Tuska: to jest próba likwidacji wolnych mediów

Papież powrócił do Watykanu: godność każdego człowieka musi być szanowana

Kolejny pożar w Warszawie. Tym razem pali się składowisko odpadów w Siekierkach

Nową minister kultury znamy głównie z wypadku, który spowodowała

Polacy mogą być wcieleni do armii rosyjskiej? MSZ ostrzega

Bezczelny atak Tuska. Opozycja i prezydent Nawrocki jako „zło”? Szokujące słowa premiera

Najnowsze

Protest SDP przeciwko niewpuszczeniu Republiki na ogłoszenie rekonstrukcji

Znowu niebezpiecznie na wschodniej granicy. Padły strzały

Prezydent Duda postawi ostre ultimatum ws. zaprzysiężenia? Żurek tego nie przewidział

Małgorzata Golińska Ewa Bugała

Małgorzata Golińska w programie Ewy Bugały o panicznych ruchach Tuska ws. rekonstrukcji

„To byli Niemcy. To byli ich pomocnicy” – przyszły ambasador USA broni Polski przed oskarżeniami [WIDEO]

Dieta Świętej Hildegardy

Jakubiak: państwo polskie nigdy nie było tak zadłużone jak teraz

8 osób rannych w wyniku wypadku busa

Wypadek busa na Podlasiu. Są ranni