Radykalny islam w Bułgarii. Sześć osób zatrzymanych
Bułgarskie służby zatrzymały sześć osób pod zarzutem propagowania radykalnego islamu i idei Państwa Islamskiego (IS). Za dwoma poszukiwanymi osobami wystawiono międzynarodowy list gończy – poinformowała prokuratura w Sofii.
Operację przeprowadziła Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) i prokuratura w romskich dzielnicach miast Płowdiw, Pazardżik i Asenowgrad w środkowej części kraju.
Zatrzymanym postawiono zarzut udziału w grupie, propagującej antydemokratyczną ideologię, idee Państwa Islamskiego (IS) i nawoływanie do wojny. Z meczetu Abu Bekir w romskiej dzielnicy w Pazardżiku skonfiskowano komputery z zapisaną na nich literaturą islamistyczną i wezwaniami do dżihadu.
Wtorkowe zatrzymania są kontynuacją dużej listopadowej akcji kontrwywiadu, kiedy w Pazardżiku zatrzymano imama Achmeda Musę Achmeda i czterech jego współpracowników, którym postawiono podobne zarzuty, m.in. propagowania radykalnego islamu.
Przeciw Achmedowi toczy się dochodzenie wstępne. W jego trakcie ustalono m.in., że jego grupa pomagała islamistom z Zachodniej Europy, udającym się, by walczyć w szeregach IS. Według prokuratury udowodniono co najmniej jeden taki wypadek.
W marcu 2014 r. Achmed został skazany w głośnym procesie przeciw 13 imamom za propagowanie radykalnego islamu. Sąd uznał go za winnego szerzenia nienawiści na tle religijnym. Achmed był już wcześniej skazany, jednak wyrok był w zawieszeniu; po nowym orzeczeniu miał odsiedzieć łącznie trzy lata, lecz ten drugi wyrok nie jest jeszcze prawomocny.
Podczas procesu przed budynkiem sądu zbierali się mieszkańcy romskiej dzielnicy w nietypowych dla miejscowych Romów ubiorach: mężczyźni z brodami, charakterystycznymi dla islamistów oraz kobiety w czarnych burkach, których muzułmanki w Bułgarii nie noszą.
Kontrwywiad unika stwierdzeń, że zatrzymania dotyczą uśpionych w kraju komórek radykalnych islamistów. Pojawiają się jednak informacje, że wśród Romów treści islamistyczne są szerzone przez imamów szkolonych w Arabii Saudyjskiej.
Najnowsze
"Dorosły mężczyzna nie potrzebuje, żeby żona odprowadziła go pierwszego dnia do nowej pracy". Anna Lewandowska reaguje na krytykę
Kubańczycy podnoszą głowy. Rekordowa liczba antyrządowych demonstracji
Papieska Akademia Życia wyraża sprzeciw wobec wszelkich form eutanazji. "Trzeba budować cywilizację chroniącą ludzkie życie"