Przejdź do treści
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Niemcy: Dramatyczny wzrost liczby dzieci nieuczęszczających do szkoły

Źródło: canva.com

Liczba uczniów uchylających się od obowiązku szkolnego w Niemczech rośnie w alarmującym tempie. W samej Nadrenii Północnej-Westfalii liczba postępowań przeciwko rodzicom sięgnęła w tym roku ponad 8 tysięcy. Powody? Przemoc, lęk i brak wsparcia psychicznego. Eksperci alarmują: to kryzys, który zagraża całemu pokoleniu.

Coraz więcej dzieci rezygnuje ze szkoły

W Niemczech nasila się zjawisko nieusprawiedliwionej absencji szkolnej. Szczególnie trudna sytuacja panuje w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia (NRW), gdzie liczba spraw karnych wobec rodziców uczniów nieposyłających dzieci do szkół wzrosła z 5573 w 2020 roku do 8076 w 2024 roku. To aż 45-procentowy wzrost.

Według danych landowego Ministerstwa Edukacji wiele przypadków nie jest nawet rejestrowanych, ponieważ szkoły w pierwszej kolejności podejmują działania wewnętrzne. Często ograniczają się do interwencji pedagogicznych lub rozmów z rodziną.

Problem ma jednak charakter ogólnokrajowy – w Saksonii-Anhalt liczba naruszeń obowiązku szkolnego wzrosła o 31 proc., a w Erfurcie aż o 57 proc. względem roku poprzedniego.

Ucieczka przed strachem i przemocą

Nieobecność w szkole to nie tylko przejaw buntu czy lenistwa. Coraz częściej powodem są poważne problemy psychiczne dzieci – lęki, depresje, zaburzenia adaptacyjne. Kluczową rolę odgrywa również przemoc rówieśnicza.

Lara z Gelsenkirchen, bohaterka reportażu Westdeutscher Rundfunk (WDR), opowiadała, że była bita, obrażana i kopana. 

- Byłam obrażana, bita, kopana

 – relacjonowała. 

Przez długi czas nie mówiła o tym rodzicom. Szkoła również nie zareagowała. W efekcie Lara przestała uczęszczać na lekcje, popadła w kryzys psychiczny, wymagała terapii, a ostatecznie całkowicie porzuciła szkołę.

Eksperci podkreślają, że taka spirala wykluczenia może doprowadzić do trwałych szkód edukacyjnych i społecznych. Uczniowie, którzy wypadają z systemu, często mają później trudności z podjęciem pracy i integracją społeczną.

Co proponują eksperci?

Psychologowie i pedagodzy są zgodni: konieczne są pilne działania systemowe, by zatrzymać rosnącą falę wykluczenia edukacyjnego. W ich ocenie szkoły powinny zostać wzmocnione kadrowo poprzez zwiększenie obecności pracowników socjalnych i psychologów, którzy mogliby reagować na problemy emocjonalne uczniów na wczesnym etapie. 

Równie ważne są skuteczne programy przeciwdziałania przemocy rówieśniczej oraz tworzenie bardziej elastycznych modeli nauczania, dostosowanych do potrzeb dzieci z zaburzeniami lękowymi czy traumą. W niektórych landach funkcjonują już poradnie dedykowane uczniom unikającym szkoły - wspierają one zarówno dzieci, jak i ich rodziny. Przykładem dobrze działającej inicjatywy są biura Katolickiej Młodzieżowej Pracy Socjalnej (KJS) w Gelsenkirchen, które od trzech dekad pomagają młodym ludziom w przechodzeniu z edukacji do życia zawodowego. 

Przedstawiciele tej organizacji podkreślają, że odbudowanie poczucia własnej wartości i zapewnienie realnych perspektyw zawodowych często staje się kluczowe w powrocie do stabilności, nawet jeśli formalna edukacja została przerwana.

Edukacja to fundament - także psychiczny

Zjawisko narastającej absencji szkolnej pokazuje, że szkoła to dziś nie tylko miejsce nauki, ale również przestrzeń bezpieczeństwa, wsparcia i rozwoju emocjonalnego. Brak właściwej reakcji instytucji może prowadzić do trwałych konsekwencji - nie tylko dla jednostki, ale i dla całego społeczeństwa.

Zarówno eksperci, jak i organizacje społeczne apelują: konieczna jest reforma myślenia o edukacji i dostosowanie szkół do wyzwań współczesności. Inaczej luka społeczna będzie się pogłębiać.

Źródło: Republika, tysol.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Rumuni decydują o przyszłości. Wybiorą wolność?

Biskupi: Europa wykorzystuje Afrykę jako ekologiczny śmietnik

Tomasz Lis i relacje ze spółką J&S. Dziennikarz WP: Czy przyjmował Pan korzyści majątkowe?

Biden nie pamiętał, kiedy zmarł jego syn. Wyciek nagrania wywołał burzę w USA!

Nuncjusz w Peru: doświadczenie misyjne Leona XIV, to bogactwo pontyfikatu

Niemcy: Dramatyczny wzrost liczby dzieci nieuczęszczających do szkoły

Ponad 150 delegacji na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Saryusz-Wolski: Unia została uprowadzona przez Niemcy i Francję

Katastrofa lotnicza w Finlandii. Zderzenie dwóch cywilnych helikopterów

NASZ NEWS: Reklamy kampanii wyborczej nadal aktywne w serwisach Meta i Google w dniu ciszy wyborczej

Pfizergate to zasłona. Prawdziwy skandal prowadzi do Niemiec

Dziewczynka odnaleziona w mieszkaniu 24-latka. Sąd zdecydował o areszcie

Steczkowska już dziś na eurowizyjnej scenie! Jakie ma szanse? Kulisy próby jurorskiej mówią wiele...

To pierwszy obraz Leona XIV

Cisza wyborcza: internet głównym źródłem wykroczeń

Najnowsze

Rumuni decydują o przyszłości. Wybiorą wolność?

Nuncjusz w Peru: doświadczenie misyjne Leona XIV, to bogactwo pontyfikatu

Niemcy: Dramatyczny wzrost liczby dzieci nieuczęszczających do szkoły

Ponad 150 delegacji na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Saryusz-Wolski: Unia została uprowadzona przez Niemcy i Francję

Biskupi: Europa wykorzystuje Afrykę jako ekologiczny śmietnik

Tomasz Lis i relacje ze spółką J&S. Dziennikarz WP: Czy przyjmował Pan korzyści majątkowe?

Biden nie pamiętał, kiedy zmarł jego syn. Wyciek nagrania wywołał burzę w USA!