Przejdź do treści
15:43 Warszawa: Przed gmachem Sądu Najwyższego, który rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich zebrały się setki członków Klubów "Gazety Polskiej" i mieszkańców Warszawy - jest apel, aby do godz. 17.30 dołączyć i bronić wyniku wyborczego!
14:30 Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie nabytej kawalerki. Okazuje się, że najważniejsze zarzuty prokuratorzy uznali za niepoważne i nie będą kontynuować śledztw
14:24 Lubuskie: Do 20 lat więzienia grozi 31-latkowi, który usłyszał zarzut potrącenia dwóch osób, będąc pod wpływem alkoholu i ucieczki z miejsca wypadku, do którego doszło we wsi Jarnatów (Lubuskie). Zginęła 59-latka, a jej córka została poważnie ranna
13:27 Semeniuk-Patkowska w Radio Republika: Nie ma wątpliwości, że wybory są ważne i legalne. Giertych niech coś sobie nagra i puści na yoyutube
12:54 Premier poinformował o przywróceniu czasowej kontroli na granicy z Niemcami i z Litwą. Jego deklaracja to najprawdopodobniej reakcja na gwałtowny spadek poparcia dla KO wynikający m.in z docierania informacji o sytuacji na naszej zachodniej granicy
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemcy: Dramatyczny wzrost liczby dzieci nieuczęszczających do szkoły

Źródło: canva.com

Liczba uczniów uchylających się od obowiązku szkolnego w Niemczech rośnie w alarmującym tempie. W samej Nadrenii Północnej-Westfalii liczba postępowań przeciwko rodzicom sięgnęła w tym roku ponad 8 tysięcy. Powody? Przemoc, lęk i brak wsparcia psychicznego. Eksperci alarmują: to kryzys, który zagraża całemu pokoleniu.

Coraz więcej dzieci rezygnuje ze szkoły

W Niemczech nasila się zjawisko nieusprawiedliwionej absencji szkolnej. Szczególnie trudna sytuacja panuje w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia (NRW), gdzie liczba spraw karnych wobec rodziców uczniów nieposyłających dzieci do szkół wzrosła z 5573 w 2020 roku do 8076 w 2024 roku. To aż 45-procentowy wzrost.

Według danych landowego Ministerstwa Edukacji wiele przypadków nie jest nawet rejestrowanych, ponieważ szkoły w pierwszej kolejności podejmują działania wewnętrzne. Często ograniczają się do interwencji pedagogicznych lub rozmów z rodziną.

Problem ma jednak charakter ogólnokrajowy – w Saksonii-Anhalt liczba naruszeń obowiązku szkolnego wzrosła o 31 proc., a w Erfurcie aż o 57 proc. względem roku poprzedniego.

Ucieczka przed strachem i przemocą

Nieobecność w szkole to nie tylko przejaw buntu czy lenistwa. Coraz częściej powodem są poważne problemy psychiczne dzieci – lęki, depresje, zaburzenia adaptacyjne. Kluczową rolę odgrywa również przemoc rówieśnicza.

Lara z Gelsenkirchen, bohaterka reportażu Westdeutscher Rundfunk (WDR), opowiadała, że była bita, obrażana i kopana. 

- Byłam obrażana, bita, kopana

 – relacjonowała. 

Przez długi czas nie mówiła o tym rodzicom. Szkoła również nie zareagowała. W efekcie Lara przestała uczęszczać na lekcje, popadła w kryzys psychiczny, wymagała terapii, a ostatecznie całkowicie porzuciła szkołę.

Eksperci podkreślają, że taka spirala wykluczenia może doprowadzić do trwałych szkód edukacyjnych i społecznych. Uczniowie, którzy wypadają z systemu, często mają później trudności z podjęciem pracy i integracją społeczną.

Co proponują eksperci?

Psychologowie i pedagodzy są zgodni: konieczne są pilne działania systemowe, by zatrzymać rosnącą falę wykluczenia edukacyjnego. W ich ocenie szkoły powinny zostać wzmocnione kadrowo poprzez zwiększenie obecności pracowników socjalnych i psychologów, którzy mogliby reagować na problemy emocjonalne uczniów na wczesnym etapie. 

Równie ważne są skuteczne programy przeciwdziałania przemocy rówieśniczej oraz tworzenie bardziej elastycznych modeli nauczania, dostosowanych do potrzeb dzieci z zaburzeniami lękowymi czy traumą. W niektórych landach funkcjonują już poradnie dedykowane uczniom unikającym szkoły - wspierają one zarówno dzieci, jak i ich rodziny. Przykładem dobrze działającej inicjatywy są biura Katolickiej Młodzieżowej Pracy Socjalnej (KJS) w Gelsenkirchen, które od trzech dekad pomagają młodym ludziom w przechodzeniu z edukacji do życia zawodowego. 

Przedstawiciele tej organizacji podkreślają, że odbudowanie poczucia własnej wartości i zapewnienie realnych perspektyw zawodowych często staje się kluczowe w powrocie do stabilności, nawet jeśli formalna edukacja została przerwana.

Edukacja to fundament - także psychiczny

Zjawisko narastającej absencji szkolnej pokazuje, że szkoła to dziś nie tylko miejsce nauki, ale również przestrzeń bezpieczeństwa, wsparcia i rozwoju emocjonalnego. Brak właściwej reakcji instytucji może prowadzić do trwałych konsekwencji - nie tylko dla jednostki, ale i dla całego społeczeństwa.

Zarówno eksperci, jak i organizacje społeczne apelują: konieczna jest reforma myślenia o edukacji i dostosowanie szkół do wyzwań współczesności. Inaczej luka społeczna będzie się pogłębiać.

Źródło: Republika, tysol.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Pamiętacie ją jeszcze? Sasha Strunin wyszła za mąż!

KE przyznaje rację państwom członkowskim. Związki cywilne poza kompetencją Unii

EURO 2025 kobiet: Polska z historycznym debiutem. Terminarz, grupa, rywalki i kadra

Tusk w końcu wprowadza kontrole granic z Niemcami i Litwą. Rachoń punktuje hipokryzję lidera KO

Radość, tradycja i smak – Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadeczki” z Czartowczyka

Kowalski uderza w Tuska: "To on jest zagrożeniem dla Polski!"

Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie kawalerki

Ukraińcy znów mocno ukąsili Rosjan. Zaatakowali fabrykę systemów rakietowych i dronów [WIDEO]

Koc: zdarza się, że cudzoziemcy stoją pod szkołami i obserwują dzieci

Skandaliczne zachowanie Bodnara! Podważa Izbę Sądu Najwyższego orzekającą o ważności wyborów [WIDEO]

„Szkoła bez korzeni”. Jak resort Barbary Nowackiej wywraca polską edukację do góry nogami – i dlaczego rodzice powinni bić na alarm

Semeniuk-Patkowska: Nie ma wątpliwości, że wybory są ważne i legalne

"Mrożą ceny", ale podnoszą opłaty! Tusk obiecywał koniec drożyzny – jest gorzej!

Jest deklaracja, czy będzie praktyka? Tusk: przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą [WIDEO]

Protest klubów "Gazety Polskiej" pod Sądem Najwyższym. "Nie można wytrzymać zderzenia się z narodem" [WIDEO]

Najnowsze

Pamiętacie ją jeszcze? Sasha Strunin wyszła za mąż!

Radość, tradycja i smak – Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadeczki” z Czartowczyka

Kowalski uderza w Tuska: "To on jest zagrożeniem dla Polski!"

Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie kawalerki

Ukraińcy znów mocno ukąsili Rosjan. Zaatakowali fabrykę systemów rakietowych i dronów [WIDEO]

KE przyznaje rację państwom członkowskim. Związki cywilne poza kompetencją Unii

EURO 2025 kobiet: Polska z historycznym debiutem. Terminarz, grupa, rywalki i kadra

Tusk w końcu wprowadza kontrole granic z Niemcami i Litwą. Rachoń punktuje hipokryzję lidera KO