Ludzie zostaną na Majdanie, bo nie do końca są w stanie zaufać nowemu rządowi. Zapowiadają, że będą czuwać nad totalną zmianą władzy. Majdan będzie trwał do wyborów prezydenckich i będzie kontrolował działania Rady Najwyższej – relacjonowała z Kijowa niezależna dziennikarka Olena Bondarenko.
22.58
6 marca spotkanie Ashton z Ławrowem ws. Ukrainy
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w poniedziałek po raz kolejny będzie w Kijowie, a 6 marca spotka się w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym będzie rozmawiać o Ukrainie – podały służby prasowe Ashton.
Na marginesie spotkania poświęconego Libii Ashton będzie rozmawiała z Ławrowem o sytuacji na Ukrainie po odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza – poinformowały źródła w UE, cytowane przez agencję EFE. Będzie to pierwsze spotkanie szefowej unijnej dyplomacji z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych po podpisaniu w ubiegły piątek porozumienia o uregulowaniu kryzysu na Ukrainie.
Catherine Ashton w przyszły poniedziałek wróci do Kijowa – poinformowały służby prasowe szefowej dyplomacji UE. Ashton po raz ostatni odwiedziła stolicę Ukrainy we wtorek, gdzie rozmawiała z nowymi władzami tego kraju. Mówiła wówczas, że w pierwszej kolejności trzeba się skoncentrować na rozwiązaniu doraźnych problemów Ukrainy, a później potrzebny będzie zakrojony na dłużej plan.
Dziś szef Komisji Europejskiej zwołał spotkanie na wysokim szczeblu, które dotyczyło "zmobilizowania pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy" i w którym wzięła udział m.in. Ashton oraz komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn – dodały służby prasowe. Podczas spotkania dyskutowano o pomocy ekonomicznej - zarówno krótko- jak i średniookresowej" dla Ukrainy – napisano w komunikacie.
Ashton poprosiła Rehna o to, by ze strony Unii to on koordynował wysiłki na rzecz udzielenia Ukrainie pomocy finansowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi, krajami członkowskimi i innymi państwami - dodano w oświadczeniu.
UE rozważa m.in. udzielenie Ukrainie kredytów krótko- i długoterminowych we współpracy z MFW; w grę wchodzi także zorganizowanie międzynarodowej konferencji darczyńców w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy.
Dziś ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniły, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015. Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni.
21:45
Kerry przestrzega Rosję przed interwencją wojskową na Ukrainie
Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że "poważnym błędem" Rosji byłoby podjęcie jakiejkolwiek interwencji militarnej na Ukrainie. Dodał, nie wchodząc w szczegóły, że ewentualna interwencja militarna Rosji byłaby "kosztowną decyzją".
Kerry zwrócił uwagę, że Moskwa często wypowiada się przeciwko obcej interwencji w Libii i Syrii, i uznał, że Rosjanie "powinni mieć to na uwadze, gdy zastanawiają się nad opcjami wobec suwerennej Ukrainy".
– Nie sądzę, by były jakiekolwiek wątpliwości, że wszelkiego rodzaju interwencja militarna, która naruszałaby suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, byłaby ogromnym, poważnym błędem – powiedział sekretarz stanu USA dziennikarzom.
Kerry ujawnił, że USA rozważają gwarancje kredytowe dla Ukrainy wysokości 1 miliarda USD, ale że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
21.40
Nasz korespondent Bartłomiej Maślankiewicz z Kijowa:
Reakcje na kandydatury poszczególnych polityków do funkcji rządowych były bardzo różne. Jaceniuk generalnie został przyjęty dobrze, jednak później mówiono, że to jednak nie jest najlepszy kandydat. Mimo wszystko Ukraińcy twierdzą, że do czasu wyborów powinien dać sobie radę.
Na ulicach mówi się o tym, że Krym potrzebuje pomocy. Ludzie wyrażali dziś poparcie dla protestów Tatarów krymskich.
20.31
„Majdan będzie trwał do wyborów prezydenckich”
Olena Bondarenko, niezależna dziennikarka z Kijowa:
Ludziom rzeczywiście podobają się niektóre nominacje, szczególnie te, które będą odpowiadać za lustrację. Jednak jest też tam sporo polityków ze starych władz.
Ludzie zostaną na Majdanie, bo nie do końca są w stanie zaufać nowemu rządowi. Zapowiadają, że będą czuwać nad totalną zmianą władzy. Majdan będzie trwał do wyborów prezydenckich i będzie kontrolował działania Rady Najwyższej.
19.55
Biały Dom zareagował w środę na decyzję Moskwy o sprawdzeniu gotowości bojowej wojsk w pobliżu Ukrainy, wzywając "aktorów z zewnątrz" w regionie do poszanowania ukraińskiej suwerenności.
- Wzywamy aktorów z zewnątrz w regionie do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i do skończenia z prowokacyjną retoryką i działaniami, do wsparcia ustanowionych w sposób demokratyczny struktur rządu przejściowego i do użycia swoich wpływów do wsparcia jedności, pokoju i inkluzywnej drogi naprzód - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest na pokładzie Air Force One podczas lotu prezydenta Baracka Obamy z Waszyngtonu do Minnesoty.
19.25
Arsenij Jaceniuk, jeden z liderów dotychczasowej opozycji ukraińskiej podczas protestów przeciwko ekipie prezydenta Wiktora Janukowycza, został wysunięty jako kandydat na premiera rządu zaufania narodowego Ukrainy.
Nazwiska przyszłych członków Rady Ministrów odczytano na wiecu w centrum protestów, na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
Na szefa ukraińskiej dyplomacji zaproponowano Andrija Deszczycę, byłego ambasadora Ukrainy w Finlandii, który pracował wcześniej w Polsce. Ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Arsen Awakow, który pełni obecnie funkcje szefa tego resortu.
Na czele ministerstwa młodzieży i sportu ma stanąć Dmytro Bułatow, jeden z liderów ruchu Automajdan, porwany i torturowany podczas protestów przez ludzi związanych z ekipą obalonego Janukowycza.
Kandydaci na wicepremierów: Borys Tarasiuk i Olga Boholoniec
Mnistrem finansów miałby zostać Ołeksander Szłapak, a ministrem edukacji Serhij Kwit.
19.13
Skład tego rządu ma być zatwierdzony przez parlament na jego czwartkowym posiedzeniu. Wcześniej ukraińscy politycy zapowiedzieli, że do nowej Rady Ministrów wejdą także aktywiści protestów.
18.51
Ministrowie obrony państw NATO zapowiedzieli, że Sojusz będzie nadal wspierać ukraińską suwerenność i zasadę nienaruszalności granic jako kluczowe czynniki stabilności i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz na kontynencie jako całości.
- Suwerenna, niezależna i stabilna Ukraina, silnie przywiązana do demokracji i litery prawa, jest kluczowa dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa"- czytamy w oświadczeniu ministrów, którzy spotkali się w Brukseli. Polskę reprezentował szef MON Tomasz Siemoniak.
18.30
18.21
Rosyjskie media informują, że Wiktor Janukowycz przebywa obecnie w Moskwie.
18.19
Niektóre źródła donoszą o mobilizacji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.
18.12
Krymscy Tatarzy i przeciwnicy poprzednich władz w Kijowie nie dopuścili do posiedzenia parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, na którym – jak podejrzewano – mogło dojść do głosowania nad odłączeniem półwyspu od Ukrainy.
Posiedzenie nie zostało nawet otwarte, gdyż w parlamencie, zdominowanym przez Partię Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, zabrakło kworum.
- Krym pozostaje w składzie Ukrainy, z krymskimi Tatarami będą się teraz liczyć – oświadczył przewodniczący Medżlisu (parlamentu) krymskich Tatarów Refat Czubarow.
18.07
Czy tak będzie wyglądał nowy rząd Ukrainy?
Facebook
17.39
MSZ Rosji w obronie ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego
Rosja zarzuciła, jak to nazwała, "ukraińskim ekstremistom” narzucanie swej woli i podsycanie napięć między ukraińskimi Kościołami. Oświadczenie w tej sprawie wydało rosyjskie MSZ.
"W chwili obecnej pod adresem duchownych kanonicznego ukraińskiego Kościoła prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego) mnożą się groźby fizycznej rozprawy, zniszczenia świątyń, którymi kierują. W ostatnich dniach podejmowano próby przejęcia siłą świętości nie tylko Ukrainy, lecz całego prawosławia - Ławry Peczerskiej i Ławry Poczajowskiej" - napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.
17.22
Janukowycz jest w kraju?
Są informacje, że ścigany przez władze Ukrainy były prezydent Wiktor Janukowycz może wciąż znajdować się na terytorium tego kraju - oświadczył w Kijowie zastępca prokuratora generalnego Ołeh Hołomsza.
17.18
Po wydarzeniach minionych tygodni Ukrainie należy się wyraźna obietnica, że w przyszłości będzie mogła przystąpić do UE - apelowali polscy europosłowie podczas debaty Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na temat sytuacji na Ukrainie.
- Powinniśmy Ukrainie pokazać perspektywy europejskie na podstawie art. 49 traktatu UE - powiedział europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. Ubolewał, że "po pospolitym ruszeniu na Ukrainie pod flagami UE, po tym, gdy ludzie ginęli pod tymi flagami", we wspólnym projekcie rezolucji PE w sprawie Ukrainy zapis o perspektywie europejskiej dla tego kraju jest nawet słabszy niż w rezolucji z jesieni zeszłego roku, gdy w Kijowie rządził jeszcze prezydent Wiktor Janukowycz.
- To na pewno zostanie zauważone w Kijowie, to będzie wielka hańba i wstyd - dodał Saryusz-Wolski.
17.13
Janukowycz ścigany międzynarodowym listem gończym
Władze Ukrainy wydały międzynarodowy list gończy za obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem - poinformował p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnicki.
Międzynarodowym listem gończym ścigany jest także były minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko - przekazał prokurator.
Janukowycz i Zacharczenko są podejrzani w sprawie o doprowadzenie do śmierci 100 osób, które zginęły na Ukrainie od początku trwających od listopada ubiegłego roku protestów antyrządowych.
16.56
- Uruchomienie separatyzmu byłoby bardzo poważnym błędem, przed którym przestrzegamy. Uważamy, że Rosja, jako sygnatariusz porozumienia z Budapesztu w 1994 roku, razem ze Stanami Zjednoczonymi i Zjednoczonym Królestwem jest gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział Sikorski na środowej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem MSZ Czech Lubomirem Zaoralkiem.
16.42
Jak informuje specjalny wysłannik Telewizji Republika Jan Pawlicki, który obecnie znajduje się na Krymie, "w połowie drogi między Sewastopolem a Symferopolem stoi rosyjski blokpost: mężczyźni z bronią, w kominiarkach - najpewniej członkowie jakiejś organizacji paramilitarnej".
"W poprzek drogi leżą potężne bloki betonu. Nad blokpostem rosyjska flaga" - dodaje.
16.30
Pierwsza ofiara na Krymie
Ciało mężczyzny, bez widocznych obrażeń fizycznych, znaleziono przed parlamentem Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, gdzie doszło do demonstracji. Według wstępnych ustaleń przyczyną śmierci był atak serca - podała agencja Interfax-Ukraina.
Trwa ustalanie tożsamości mężczyzny, który był w starszym wieku - poinformowało ministerstwo zdrowia Krymu.
16.00
Unia Europejska jest gotowa pomóc Ukrainie - zapewnił komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele w europarlamencie w Strasburgu. Zaapelował do liderów tego kraju o odpowiedzialne zachowanie i ochronę integralności terytorialnej.
- Na Ukrainie znów wieje wiatr zmian - powiedział Fuele w trakcie debaty na temat sytuacji na Ukrainie.
15.54
BBC informuje, że jest pierwsza ofiara śmiertelna starć w Symferopolu.
15.45
Walki w Symferopolu
15.39
MSW Ukrainy przerwało poszukiwania obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza na Krymie w związku z obawami o wywołanie konfliktu zbrojnego na tym półwyspie – oświadczył szef resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow.
Minister przekazał, że Janukowycz nadal jest ścigany, jednak z jego wypowiedzi nie wynika, by MSW wiedziało, gdzie się obecnie znajduje. Według mediów odsunięty od władzy i podejrzany o doprowadzenie do śmierci 100 osób były prezydent znajduje się w Rosji.
15.18
Sikorski: Ukraina musi okazać determinację we wdrażaniu reform
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział po spotkaniu z szefem MSZ Czech Lubomirem Zaoralkiem, że Ukraina musi okazać determinację we wdrażaniu reform. Podkreślił, że należy unikać wrażenia, że finansowanie gospodarki ukraińskiej przyjdzie z zewnątrz. CZYTAJ WIĘCEJ
15.15
Ukraina poprosi Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) o pomoc w przygotowaniu nowego programu pomocy finansowej - poinformował prezes Banku Narodowego Ukrainy Stepan Kubiw. Dodał, że nowy rząd w Kijowie wkrótce będzie miał własny program antykryzysowy.
Kubiw powiedział, że Bank Narodowy podejmuje kroki, by powstrzymać z Ukrainy ucieczkę kapitału. - Bank nie planuje na razie żadnych interwencji na rynku walutowym - dodał.
14.45
Ukraina poprosi o pomoc w wyśledzeniu kont Janukowycza
Ukraina pilnie zwróci się do organizacji międzynarodowych z prośbą o pomoc w wyśledzeniu kont bankowych i aktywów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i jego doradców - poinformował p. o. prokuratora generalnego Ołeh Machnicki.
Oskarżając Janukowycza i jego otoczenie o kradzież "nie milionów, ale miliardów" dolarów, Mac