Papież zakończył wizytę w Korei Południowej. Wezwał do wzajemnego przebaczenia
Papież Franciszek zakończył wizytę w Korei Południowej, w trakcie której apelował do Koreańczyków z Południa i Północy o pokój i pojednanie. Pięciodniowa wizyta była pierwszą, jaką Franciszek złożył w Azji.
Papież odleciał już samolotem do Rzymu, gdzie jego przybycie oczekiwane jest w godzinach popołudniowych.
Wcześniej w katedrze położonej w seulskiej dzielnicy Miondon (Myeong-dong) Franciszek odprawił mszę w intencji pojednania dwóch państw koreańskich. W obecności południowokoreańskiej prezydent Park Geun Hie mówił o "doświadczeniach podziału" i wezwał do uznania, że "wszyscy Koreańczycy są członkami jednej rodziny i jednym narodem".
W Korei Południowej Franciszek spotkał się wczoraj z 70 azjatyckimi biskupami katolickimi. Watykan nie utrzymuje stosunków z Chinami, Koreą Północną, Laosem, Birmą, Bhutanem i Brunei. Z kolei Wietnam nawiązał dopiero pierwsze kontakty i zawarł wstępne porozumienia dotyczące mianowania biskupów katolickich na jego terytorium.
Ogółem liczbę katolików w Azji szacuje się na 137 milionów.
„Koreańczycy to jedna rodzina i jeden naród”
Papież Franciszek zaapelował także w Seulu do Koreańczyków z Południa i Północy, aby odrzucili ponad 60 lat podziału i wzajemnie sobie przebaczyli.
Wcześniej spotkał się z przedstawicielami innych religii, obecnych w Korei Południowej.
Jak podaje AFP, papież w żaden sposób w czasie wizyty nie powołał się, ani nie zwrócił się do władz w Phenianie. Watykan nie utrzymuje żadnych relacji z Koreą Północną, gdzie żyje niewielka społeczność katolików.
Władze północnokoreańskie odrzuciły zaproszenie archidiecezji seulskiej dla katolickiej delegacji z Korei Północnej do udziału w mszy w intencji pokoju i pojednania.
– Dzisiejsza msza to przede wszystkim modlitwa za pojednanie tej koreańskiej rodziny – mówił Franciszek. – To wszystko to jeden lud, który swą bolesną prośbę kieruje do nieba. Jak podkreślił, trzeba uznać "rzeczywistość, że wszyscy Koreańczycy są braćmi i siostrami, członkami jednej rodziny i jednym narodem".
– Przebaczenie to brama, która poprowadzi do pojednania – dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Papież Franciszek w Korei Płd. krytykuje materializm i konsumpcjonizm
Papież Franciszek beatyfikował 124 koreańskich męczenników