Przejdź do treści
14:26 Polska: IMGW ostrzega przed deszczem i wzrostem stanów wody
13:53 Polska: W czwartek na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi
13:26 Polska: W czwartek i piątek w całym kraju zachmurzenie duże z lokalnymi rozpogodzeniami i przejaśnieniami
12:40 Bangladesz: Była premier Hasina Wajed oskarżona o zbrodnie przeciwko ludzkości
11:23 Śląskie: Śledczy umorzyli sprawę upadku dziecka z balkonu. Ustalono, że matka była niepoczytalna
11:07 Przemysław Czarnek: Nowacka to najgorsza minister w najsłabszym rządzie III RP
11:00 TSUE: Polska ma zapłacić 8,3 mln euro za niewdrożenie dyrektywy dotyczącej praw autorskich online
10:49 Tatry: Szlak wokół Morskiego Oka podtopiony. Intensywne opady utrudniają wędrówki
10:34 Pakistan: Aresztowano 149 osób podczas akcji przeciw oszustom internetowym
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Pandemia COVID-19. Naukowcy chcą ogólnoeuropejskich działań

Źródło: Pixabay, CC0

Apel o podjęcie ogólnoeuropejskiego zobowiązania na rzecz szybkiego i trwałego zmniejszenia liczby zakażeń SARS-CoV-2 opublikowała na łamach "The Lancet" grupa naukowców z państw europejskich.

Eksperci przestrzegają, że brak działań spowoduje kolejne fale zakażeń.

Wśród sygnatariuszy kilkunastu naukowców z Polski 

Pod dokumentem opublikowanych na łamach "The Lancet" podpisało się kilkuset naukowców z państw europejskich, w tym kilkunastu z Polski.

W dokumencie podkreślono, że rządy europejskie dotąd nie wypracowały jednak wspólnej wizji, która pozwoliłaby zarządzać pandemią. Wskazano przy tym, że szczepionki pomogą w zwalczeniu wirusa, ale „w najlepszym wypadku dopiero pod koniec 2021 r”.

– Jeśli nie podejmiemy działań teraz, należy spodziewać się kolejnych fal zakażeń, które w rezultacie spowodują dalsze szkody dla zdrowia, społeczeństwa, miejsc pracy i przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę otwarte granice w Europie, jedno państwo nie jest w stanie samodzielnie utrzymać niskiej liczby przypadków COVID-19. Dlatego też niezbędne jest wspólne działanie i ustalenie wspólnych celów. Wzywamy zatem do zdecydowanej, skoordynowanej reakcji Europy, której przyświecają jasno określone cele średnio- i długoterminowe - napisali naukowcy.

"Niska liczba zakażeń - wspólny europejski cel"

Eksperci podkreślili, że doprowadzenie do niskiej liczby zakażeń i jej utrzymanie powinno być wspólnym, europejskim celem.

W dokumencie wskazano strategię składającą się z trzech podstawowych elementów, które mają pomóc w lepszym zarządzaniu pandemią.

Pierwszy z nich – jak wskazali sygnatariusze apelu – to „osiągnięcie niskiej liczby zakażeń”. Wyjaśniono, że w tym punkcie należy wyznaczyć cel polegający na utrzymaniu maksymalnej liczby 10 nowych przypadków COVID-19 na milion osób dziennie. 

– Cel ten został już osiągnięty w wielu krajach i może zostać ponownie osiągnięty w całej Europie najpóźniej do wiosny. Należy podjąć zdecydowane działania w celu szybkiego zmniejszenia liczby zakażeń. Zdecydowane środki okazały się skuteczne i pozwalają zrównoważyć szybkie osiągnięcie niskiej liczby przypadków z negatywnym wpływem obostrzeń na zdrowie psychiczne ludzi i na gospodarkę - wskazują eksperci.

Jak dodano, aby uniknąć tzw. efektu jojo związanego z ponownym przywożeniem wirusa SARS-CoV-2 z zagranicy, ograniczenie liczby zakażeń powinno zostać zsynchronizowane we wszystkich krajach europejskich i należy je osiągnąć jak najszybciej. Synchronizacja ta pozwoli na utrzymanie w Europie otwartych granic – podkreślono.

Kolejny krokiem w proponowanej strategii jest utrzymanie niskiej liczby zakażeń. – Przy niskiej liczbie zakażeń można złagodzić obostrzenia, ale należy uważnie monitorować sytuację. Ukierunkowane środki łagodzące, takie jak noszenie maseczek, przestrzeganie zasad higieny, regulacje dotyczące kontaktów fizycznych oraz strategia polegająca na testowaniu, śledzeniu, izolowaniu i wspieraniu, będą kontynuowane i udoskonalane - napisali naukowcy.

Testy kontrolne dla najbardziej narażonych na zakażenie

Eksperci wskazali też, że nawet przy niskiej liczbie przypadków należy wprowadzić strategię testów kontrolnych skierowaną do najbardziej zagrożonej grupy ludności. Miałoby to być co najmniej 300 testów na milion osób dziennie.

Naukowcy zwrócili też uwagę na lokalne ogniska zakażeń, które, jak wskazano, wymagają szybkiej i zdecydowanej reakcji, w tym ograniczeń w podróżowaniu, ukierunkowanego testowania i potencjalnie lokalnego zamknięcia gospodarki, w celu szybkiego zmniejszenia liczby nowych zakażeń.

Trzecim i ostatnim elementem strategii ma być „wypracowanie długoterminowej wspólnej wizji”.

– Należy opracować regionalne i krajowe plany działania uwzględniające specyfikę lokalną, a także wyznaczyć cele na poziomie europejskim w zależności od rozpowszechnienia COVID-19. Należy opracować strategie eliminacji, badań przesiewowych, szczepień, ochrony osób z grupy wysokiego ryzyka oraz wsparcia dla osób najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 - podkreślili eksperci.

PAP

Wiadomości

HIT DNIA

Najnowszy sondaż znów uderza w koalicję 13 grudnia. Prawica znów rośnie!

„Musiała dojrzeć”. Adam Sztaba wspomina Dorotę Szelągowską i zdradza kulisy ich relacji

Kolejny rekord Messiego! Argentyńczyk zachwyca w MLS

O co tu chodzi?! Anulowali głosowanie, bo poszło nie tak, jak chcieli?!

Kancelaria Prezydenta Karola Nawrockiego. Kto będzie na jej czele? [NAZWISKA]

KE niesłusznie potrąciła Polsce ok. 68 mln euro za niewstrzymanie wydobycia w Turowie!

Rozłam w koalicji Tuska podczas głosowania

Co dalej z von der Leyen? Parlament Europejski podjął decyzję

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Kobieta z kanistrem z benzyną pod KPRM. Zabrano ją do szpitala!

Nie chodzi o kontrole? Bochenek w Radio Republika: To walka z Ruchem Obrony Granic

Klub „Gazety Polskiej” w Bartoszycach zaprasza na uroczystości związane z uczczeniem Dnia Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Wołyniu.

Oszustwa na szeroką skalę. Aresztowano 149 osób!

Rekordowe ceny biletów na NBA Summer League w Las Vegas

Atak na Hołownię po spotkaniu z politykami PiS. "Nie umiem nienawidzić!"

Gwałtowne deszcze w Polsce. IMGW znów ostrzega

Najnowsze

HIT DNIA

Najnowszy sondaż znów uderza w koalicję 13 grudnia. Prawica znów rośnie!

Kancelaria Prezydenta Karola Nawrockiego. Kto będzie na jej czele? [NAZWISKA]

KE niesłusznie potrąciła Polsce ok. 68 mln euro za niewstrzymanie wydobycia w Turowie!

Rozłam w koalicji Tuska podczas głosowania

Co dalej z von der Leyen? Parlament Europejski podjął decyzję

„Musiała dojrzeć”. Adam Sztaba wspomina Dorotę Szelągowską i zdradza kulisy ich relacji

Kolejny rekord Messiego! Argentyńczyk zachwyca w MLS

O co tu chodzi?! Anulowali głosowanie, bo poszło nie tak, jak chcieli?!