Ostatnia droga Benedykta XVI. Po raz pierwszy papież pożegna papieża
O godz. 9.30 na placu Świętego Piotra w Watykanie rozpocznie się msza pogrzebowa Benedykta XVI. Po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym swego emerytowanego poprzednika. Oczekuje się, że w mszy weźmie udział około 100 tysięcy osób. Do Stolicy Apostolskiej przybędzie ponad 30 przywódców z całego świata. Wśród nich jest prezydent RP Andrzej Duda oraz premier RP Mateusz Morawiecki. Po mszy Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra.
"Prezydent Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI, którego uważa za wybitny autorytet moralny oraz jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła naszych czasów. Całe pokolenie Polaków, do którego należy prezydent Duda, pamięta Benedykta XVI również jako przyjaciela Polski i przede wszystkim jako bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II", przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Informację o tym, że w pogrzebie będzie również uczestniczył premier Mateusz Morawiecki przekazał z kolei we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz też: Waszczykowski w Republice: Benedykt XVI utrzymał Kościół Jana Pawła II
Uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI będą w dużej części podobne do pogrzebu Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 roku. To, co z całą pewnością będzie je różnić, to liczba uczestników; wtedy było ponad 2 miliony osób, teraz oczekuje się do 100 tysięcy wiernych.
Zapraszamy do obejrzenia transmisji z uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI o godzinie 0️⃣9️⃣:3️⃣0️⃣ w Telewizji Republika #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) January 5, 2023
Mszy przewodniczyć będzie papież Franciszek, a w koncelebrze będzie około 120 kardynałów na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battistą Re, który odprawi mszę. To rezultat kłopotów Franciszka z poruszaniem się. Papież będzie siedział przez większość czasu, tak jak podczas wielu uroczystości w ostatnim czasie w Watykanie, gdy w ten sposób im przewodniczył.
W koncelebrze będzie 400 biskupów i 3700 kapłanów.
Franciszek wypowie przed Liturgią Słowa następującą formułę: "O Boże, który w zamyśle Twojej Opatrzności powołałeś swojego sługę Benedykta, aby przewodził Kościołowi, spraw, aby w niebie miał udział w wiecznej chwale Twojego Syna, któremu służył na ziemi jako wikariusz".
Następnie odmówione zostaną modlitwy po francusku, arabsku, portugalsku i włosku.
Papież Franciszek w imieniu całego Kościoła i wiernych będzie modlić się do Boga: "aby sługa Twój Benedykt, wierny dyspozytor boskich tajemnic na ziemi, wysławiał Twoje miłosierdzie w wiecznej chwale świętych".
Oprawę muzyczną mszy zapewni między innymi chór Kaplicy Sykstyńskiej.
Po mszy Franciszek odprawi końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do bazyliki Świętego Piotra, a potem złożona w grobie w Grotach Watykańskich. Ta część ceremonii będzie miała charakter prywatny i nie będzie transmitowana.
Benedykt XVI był 265. papieżem i siódmym suwerenem Państwa Watykańskiego. Na stolicy papieskiej zasiadał - jako pierwszy papież z Niemiec od blisko 500 lat - od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku, gdy w wieku 85 lat ustąpił i jako pierwszy przyjął tytuł "papa emeritus".