Przejdź do treści
11:00 UWAGA: Po zderzeniu pięciu pojazdów na trasie S7 w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie), zablokowana została jezdnia w kierunku Warszawy
10:47 IMGW: Niż genueński, który dotarł nad Polskę przyniesie intensywne i długotrwałe opady deszczu. Nadchodzące dni mogą przynieść nawet 100-200 mm deszczu. Narażone na nawałnice są województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie oraz części Mazowsza
10:00 Wielkopolskie: 20-letnia policjantka została zatrzymana do dyspozycji prokuratora za jazdę pod wpływem alkoholu.Do zdarzenia doszło około godziny 4.00 w wielkopolskiej miejscowości Myje w powiecie ostrzeszowskim
9:02 Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po zaskakującej dla rynków paliw decyzji krajów sojuszu OPEC+ w sprawie poziomu dostaw ropy w sierpniu
8:19 Madryt: Wybuchły protesty po aresztowaniu 21-letniego "uciekiniera", Malijczyka oskarżonego o gwałt na Hiszpance. Podejrzany zaatakował i zgwałcił 21-letnią kobietę w pobliżu schroniska dla około 2000 azylantów
7:50 Ukraina: Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zostały ranne w wyniku ataku rosyjskich dronów na Charków na północnym wschodzie Ukrainy
Radio Republika Europoseł Maciej Wąsik (PiS) będzie w poniedziałek gościem "Poranka w Radiu Republika". Początek o godz. 7:08
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ostateczny upadek Unii Europejskiej? Komisja Europejska krytykuje amerykańskie sankcje wobec Rosji

Źródło: Shutterstock.com

Na ostatnim swoim posiedzeniu przed wakacjami Komisja Europejska zajmowała się nie tylko sprawą ukarania Polski za przeprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale także przygotowywała się do reakcji na amerykańskie dodatkowe sankcje wobec Rosji – pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Komisja przygotowała listę europejsko-rosyjskich inwestycji w sektorze energetycznym, których te nowe amerykańskie mogą dotknąć, a także kilka wariantów reakcji UE w sytuacji, kiedy zostaną one już wprowadzone.

Na liście znalazł się już funkcjonujący gazociąg Nord Stream 1, w którym udziały mają Gazprom, dwie firmy niemieckie E.ON i Wintershall, francuski koncern Engie (dawny GDF Suez) i holenderska firma Gasunie, gazociąg w budowie Nord Strem 2 formalnie realizowany tylko przez Gazprom, ale wspierany finansowo przez brytyjsko-holenderski koncern Royal Dutch Shell, niemieckie koncerny Wintershall i Uniper, francuski Engie i austriacki OMV, ale także rozbudowa terminalu gazu skroplonego na Sachalinie (udziałowcy Gazprom i Shell), pole gazowe Zohr w Egipcie (udziałowcy rosyjski Rosnieft, włoski koncern Eni i brytyjski BP), gazociąg Błękitny Potok po dnie Morza Czarnego (udziałowcy Gazprom i włoski koncern Eni), wreszcie terminal LNG w Zatoce Fińskiej (udziałowcy Gazprom i Shell).

KE chce zażądać od USA oświadczenia, że nowe sankcje wobec Rosji nie dotkną europejskich interesów, albo też nie będą obowiązywały na terenie Unii Europejskiej, a jeżeli Stany Zjednoczone się na to nie zdecydują, chce ona wprowadzić odpowiednie kontr posunięcia (sankcje).

Komisja nazywa projekt amerykańskich sankcji wobec Rosji „jednostronnymi działaniami Waszyngtonu, ostrzega przed ich negatywnymi skutkami, stwierdzając jednocześnie, że pozwolą one USA na wywieranie bezpośredniego wpływu na sektor energetyczny w Europie i uderzy w europejskie koncerny energetyczne”.

Przypomnijmy, że zgodnie z poprawką do ustawy nakładającej sankcje na Iran i Rosję uchwaloną miażdżącą większością przez Izbę Reprezentantów „USA mają nadal przeciwstawiać się Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwe konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego UE, rozwoju rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reform gazowych na Ukrainie”.

Ponadto według tej poprawki USA „mają pomagać Ukrainie i sojusznikom Stanów Zjednoczonych w Europie w zmniejszeniu swojej zależności od zasobów energetycznych Rosji, zwłaszcza gazu, które rząd Federacji Rosyjskiej używa jako broni do zastraszania innych państw i wpływania na nie”.

Ustawa pozwala także prezydentowi USA na nałożenie sankcji na firmy, które zainwestują co najmniej 1 mln USD w budowę eksportowych rurociągów z Rosji lub będą świadczyć usługi (także transferu technologii), na rzecz takich inwestycji o wartości ponad 5 mln USD rocznie.

Poprawka ta uderza w Gazprom, ale także wiele wymienionych wyżej koncernów energetycznych krajów Europy Zachodniej, które uczestniczą nie tylko w budowie gazociągu Nord Stream 2, ale także realizacji wielu innych inwestycji energetycznych w Europie i na świecie razem z rosyjskimi firmami.

Przypomnijmy także, że zarówno na szczycie głów państw Trójmorza, jak i podczas swojego wystąpienia na pl. Krasińskich w Warszawie, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poświęcił sporo miejsca możliwości eksportu amerykańskiego gazu łupkowego do Europy.

Prezydent USA mówił, że Stany Zjednoczone są gotowe dostarczać gaz skroplony państwom Trójmorza i jak zapewniał, że nigdy nie będą go wykorzystywały jako instrumentu politycznego oddziaływania na odbiorców.

Co więcej zaznaczył, że w ten sposób USA nie pozwolą, aby inne kraje (w domyśle Rosja i jej koncern Gazprom), wykorzystywały dostawy gazu ziemnego, jako swoistą broń polityczną.

Ta wypowiedź prezydenta Trumpa jak można się domyślać zmroziła polityków niemieckich i rosyjskich i koncerny energetyczne stojące za dotychczasową współpracą gazową obydwu krajów.

Berlin nakazał, więc Brukseli przygotowanie stosownej reakcji, a ta bez zbędnej zwłoki jak się okazuje taką reakcję przygotowała i będą nią sankcje nakładane przez UE na USA, jeżeli Kongres ustawę przyjmie a prezydent Trump ją podpisze.

W świetle takiej unijnej polityki najwyższy czas postawić pytanie – quo vadis Unio Europejska?

kuzmiuk.blog.onet.pl

Wiadomości

Komuna wróciła. Tusk zakazuje fotografowania w pasie granicznym

"Taniec z Gwiazdami" wraca! Karolak oficjalnie w programie, a w kuluarach mówi się o wielkim debiucie gwiazdy „Klanu”!

Akcja Demokracja znowu w akcji. O obrońcach granic: "rasistowskie bojówki"

Chińskie bibeloty zamiast biało-czerwonej. Orlen usuwa polskie flagi ze stacji?

Hołownia: Zwołam Zgromadzenie Narodowe. Jestem człowiekiem pokoju

Ziobro: interes Niemiec stał na przeszkodzie przesłuchania właścicielki Axel Springera

NASZ NEWS: Wyniki referendum 2023 zniknęły z sieci! PKW chowa karty?

Wimbledon: Świątek zagra o ćwierćfinał, Zieliński i Hsieh o półfinał miksta

Marciniak sędzią hitu PSG – Real! FIFA znów stawia na Polaka

Kolejny pożar. Tym razem w zakładzie produkującym biomasę pod Kaliszem

Światowy Dzień Czekolady: Przepis na proste ciasto czekoladowe

Sondaż: 41,5 proc. badanych za tym, by Tusk złożył dymisję

Paweł Deląg wypoczywa z młodszą partnerką! Pokazali wspólne zdjęcia z wakacji

W ataku rosyjskich dronów na Charków ranne zostały 23 osoby

Szrot: Nie należy się bać samodzielnych decyzji Polski — trzeba wypowiedzieć pakt migracyjny

Najnowsze

Komuna wróciła. Tusk zakazuje fotografowania w pasie granicznym

Hołownia: Zwołam Zgromadzenie Narodowe. Jestem człowiekiem pokoju

Ziobro: interes Niemiec stał na przeszkodzie przesłuchania właścicielki Axel Springera

NASZ NEWS: Wyniki referendum 2023 zniknęły z sieci! PKW chowa karty?

Wimbledon: Świątek zagra o ćwierćfinał, Zieliński i Hsieh o półfinał miksta

"Taniec z Gwiazdami" wraca! Karolak oficjalnie w programie, a w kuluarach mówi się o wielkim debiucie gwiazdy „Klanu”!

Akcja Demokracja znowu w akcji. O obrońcach granic: "rasistowskie bojówki"

Chińskie bibeloty zamiast biało-czerwonej. Orlen usuwa polskie flagi ze stacji?