Przejdź do treści
03:16 Finlandia: MSZ wezwało ambasadora Rosji w związku z incydentem naruszenia przestrzeni powietrznej
00:09 Sport: USA mistrzem świata w hokeju na lodzie
22:22 Nigeria: Policja przechwyciła narkotyki o wartości czterech milionów dolarów
Ważne Na zaproszenie Telewizji Republika, na CPAC do Polski przyleci Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
Spotkanie Zapraszamy na spotkanie z Marszałek Elżbietą Witek i Poseł Anną Krupką w Jędrzejowie we wtorek, 27 maja o godz. 18.00 w Centrum Kultury, przy ul. Piłsudskiego 3
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Posłowie M. Błaszczak, P. Czarnek, T. Bocheński, J. Sasin oraz P. Jaki wezmą udział w spotkaniu w Puławach 28 maja godz. 18.00 (Dom Chemika ul. Wojska Polskiego 4)
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 29 maja (czwartek), g. 19, Wieczernik przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski, ul. Biskupia Wilhelma Pluty 7 (przy Placu Jana Pawła II)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz wielu innych polityków PiS wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Ostateczny upadek Unii Europejskiej? Komisja Europejska krytykuje amerykańskie sankcje wobec Rosji

Źródło: Shutterstock.com

Na ostatnim swoim posiedzeniu przed wakacjami Komisja Europejska zajmowała się nie tylko sprawą ukarania Polski za przeprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale także przygotowywała się do reakcji na amerykańskie dodatkowe sankcje wobec Rosji – pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Komisja przygotowała listę europejsko-rosyjskich inwestycji w sektorze energetycznym, których te nowe amerykańskie mogą dotknąć, a także kilka wariantów reakcji UE w sytuacji, kiedy zostaną one już wprowadzone.

Na liście znalazł się już funkcjonujący gazociąg Nord Stream 1, w którym udziały mają Gazprom, dwie firmy niemieckie E.ON i Wintershall, francuski koncern Engie (dawny GDF Suez) i holenderska firma Gasunie, gazociąg w budowie Nord Strem 2 formalnie realizowany tylko przez Gazprom, ale wspierany finansowo przez brytyjsko-holenderski koncern Royal Dutch Shell, niemieckie koncerny Wintershall i Uniper, francuski Engie i austriacki OMV, ale także rozbudowa terminalu gazu skroplonego na Sachalinie (udziałowcy Gazprom i Shell), pole gazowe Zohr w Egipcie (udziałowcy rosyjski Rosnieft, włoski koncern Eni i brytyjski BP), gazociąg Błękitny Potok po dnie Morza Czarnego (udziałowcy Gazprom i włoski koncern Eni), wreszcie terminal LNG w Zatoce Fińskiej (udziałowcy Gazprom i Shell).

KE chce zażądać od USA oświadczenia, że nowe sankcje wobec Rosji nie dotkną europejskich interesów, albo też nie będą obowiązywały na terenie Unii Europejskiej, a jeżeli Stany Zjednoczone się na to nie zdecydują, chce ona wprowadzić odpowiednie kontr posunięcia (sankcje).

Komisja nazywa projekt amerykańskich sankcji wobec Rosji „jednostronnymi działaniami Waszyngtonu, ostrzega przed ich negatywnymi skutkami, stwierdzając jednocześnie, że pozwolą one USA na wywieranie bezpośredniego wpływu na sektor energetyczny w Europie i uderzy w europejskie koncerny energetyczne”.

Przypomnijmy, że zgodnie z poprawką do ustawy nakładającej sankcje na Iran i Rosję uchwaloną miażdżącą większością przez Izbę Reprezentantów „USA mają nadal przeciwstawiać się Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwe konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego UE, rozwoju rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reform gazowych na Ukrainie”.

Ponadto według tej poprawki USA „mają pomagać Ukrainie i sojusznikom Stanów Zjednoczonych w Europie w zmniejszeniu swojej zależności od zasobów energetycznych Rosji, zwłaszcza gazu, które rząd Federacji Rosyjskiej używa jako broni do zastraszania innych państw i wpływania na nie”.

Ustawa pozwala także prezydentowi USA na nałożenie sankcji na firmy, które zainwestują co najmniej 1 mln USD w budowę eksportowych rurociągów z Rosji lub będą świadczyć usługi (także transferu technologii), na rzecz takich inwestycji o wartości ponad 5 mln USD rocznie.

Poprawka ta uderza w Gazprom, ale także wiele wymienionych wyżej koncernów energetycznych krajów Europy Zachodniej, które uczestniczą nie tylko w budowie gazociągu Nord Stream 2, ale także realizacji wielu innych inwestycji energetycznych w Europie i na świecie razem z rosyjskimi firmami.

Przypomnijmy także, że zarówno na szczycie głów państw Trójmorza, jak i podczas swojego wystąpienia na pl. Krasińskich w Warszawie, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poświęcił sporo miejsca możliwości eksportu amerykańskiego gazu łupkowego do Europy.

Prezydent USA mówił, że Stany Zjednoczone są gotowe dostarczać gaz skroplony państwom Trójmorza i jak zapewniał, że nigdy nie będą go wykorzystywały jako instrumentu politycznego oddziaływania na odbiorców.

Co więcej zaznaczył, że w ten sposób USA nie pozwolą, aby inne kraje (w domyśle Rosja i jej koncern Gazprom), wykorzystywały dostawy gazu ziemnego, jako swoistą broń polityczną.

Ta wypowiedź prezydenta Trumpa jak można się domyślać zmroziła polityków niemieckich i rosyjskich i koncerny energetyczne stojące za dotychczasową współpracą gazową obydwu krajów.

Berlin nakazał, więc Brukseli przygotowanie stosownej reakcji, a ta bez zbędnej zwłoki jak się okazuje taką reakcję przygotowała i będą nią sankcje nakładane przez UE na USA, jeżeli Kongres ustawę przyjmie a prezydent Trump ją podpisze.

W świetle takiej unijnej polityki najwyższy czas postawić pytanie – quo vadis Unio Europejska?

kuzmiuk.blog.onet.pl

Wiadomości

Trump: nie wiem, co do cholery, stało się z Putinem?

Miedwiediew straszy: strefa buforowa obejmie całą Ukrainę

Historyczna zmiana prawa w Arabii Saudyjskiej! Po 73 latach

Lewandowski ma na koncie kolejną przekroczoną setkę!

UE może odetchnąć. Trump wstrzymał decyzję

To tam może przenieść się światowy konflikt mocarstw

USA mistrzem świata w hokeju na lodzie po 65 latach przerwy!

Jak z Wiśniewskiej zrobiono jedną z najbardziej rozpoznawalnych posłanek?

Niezwykłe emocje w Pucharze Portugalii - Sporting Lizbona z dubletem

Bochenek: Trzaskowski przez lata nie chodził z biało-czerwoną flagą, tylko z tęczową

Wojska Putina zaatakowały Kijów. Gen. Kellogg reaguje

Krwawy atak na posterunek wojskowy Eknewan na południu kraju

HIT DNIA

"Ryczeć się chce z dumy!". Zobacz legendarne ZDJĘCIE Karola Nawrockiego!

Express Republiki. Sprawdź najważniejsze informacje dnia [WIDEO]

Czarne chmury nad byłym kanclerzem. W tle rosyjskie pieniądze

Najnowsze

Trump: nie wiem, co do cholery, stało się z Putinem?

UE może odetchnąć. Trump wstrzymał decyzję

To tam może przenieść się światowy konflikt mocarstw

USA mistrzem świata w hokeju na lodzie po 65 latach przerwy!

Jak z Wiśniewskiej zrobiono jedną z najbardziej rozpoznawalnych posłanek?

Miedwiediew straszy: strefa buforowa obejmie całą Ukrainę

Historyczna zmiana prawa w Arabii Saudyjskiej! Po 73 latach

Lewandowski ma na koncie kolejną przekroczoną setkę!