Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?
Próbki pobrane z asteroidy Bennu potwierdzają teorię, że składniki niezbędne do powstania życia mogły zostać przyniesione na Ziemię przez asteroidy pochodzące z innych części galaktyki – podaje BBC, na podstawie analizy przeprowadzonej przez naukowców.
W pyłach z Bennu, pobranych przez sondę NASA, odkryto różnorodne minerały oraz tysiące związków organicznych. Wśród nich zidentyfikowano aminokwasy, które tworzą białka, oraz zasady azotowe, takie jak adenina, guanina, cytozyna i tymina, kluczowe elementy DNA.
Badania sugerują, że te związki mogły zostać do Układu Słonecznego przyniesione przez asteroidy spoza jego granic.
To niesamowite odkrycie uczy nas o naszych własnych początkach i pozwala odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące powstania życia – powiedziała prof. Sara Russell, kosmiczna mineralog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Analiza opublikowana w czasopiśmie „Nature” wykazała obecność dużej ilości związków bogatych w azot i węgiel, w tym 14 z 20 aminokwasów wykorzystywanych na Ziemi do budowy białek, a także minerały świadczące o obecności wody. Znaleziono również amoniak, kluczowy dla reakcji biochemicznych.
To zadziwiające, jak bardzo bogate są te próbki – dodała Russell. - Zawierają minerały i kombinacje, których nie widzieliśmy wcześniej w meteorytach.
W okresie wczesnego Układu Słonecznego istniały miliony takich asteroidów jak Bennu. Według naukowców część z nich mogła zderzyć się z Ziemią, dostarczając składniki prowadzące do powstania oceanów i życia.
Jednocześnie asteroidy te bombardowały także inne planety.
Ziemia jest wyjątkowa, ponieważ to jedyne miejsce, gdzie znaleźliśmy życie. Jednak wiemy, że asteroidy tego typu mogły dostarczać węgiel i wodę w całym Układzie Słonecznym – powiedział dr Ashley King z Muzeum Historii Naturalnej w Wielkiej Brytanii.
Jak podkreśla King, badania mają na celu zrozumienie, dlaczego życie powstało właśnie na Ziemi oraz czy mogło pojawić się gdzieś indziej w Układzie Słonecznym.
Mimo że NASA oszacowała ryzyko uderzenia Bennu w Ziemię na 1 do 1750 w okresie 2178–2290 (z największym prawdopodobieństwem 24 września 2182 roku), obiekt ten jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych asteroidów przecinających orbitę naszej planety.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X