Rosyjskie oddziały zwolniły blokady wielu baz ukraińskich na Krymie. Może mieć to związek z początkiem misji wojskowych obserwatorów OBWE na Ukrainie. Tymczasem media informują o wzmożonych aktach agresji i pogróżkach ze strony tzw. "turystów Putina" wobec rodzin ukraińskich żołnierzy.
23.13
Politycy świata grają w szachy z Putinem. Polem gry jest Krym i cała Ukraina.
22.49
39 rosyjskich wojskowych ciężarówek odjechało spod ukraińskich baz wojskowych w miejscowościach Perewalne, Teodozja i Bakczysaraj.
22.41
ŻOŁNIERZE ROSYJSKIEJ ARMII PRZERYWAJĄ BLOKADĘ WIELU JEDNOSTEK UKRAIŃSKIEGO WOJSKA NA KRYMIE
Jednak na Ukrainie wciąż działają oddziały tzw. "turystów". Grożą rodzinom ukraińskich marynarzy.
22.08
Kerry: będę kontynuował rozmowy ws. Ukrainy, wpierw skonsultuję się z prezydentem
Szef dyplomacji USA John Kerry powiedział w środę wieczorem dziennikarzom, że w Paryżu szefowie MSZ nie osiągnęli porozumienia ws. Ukrainy, liczy jednak na kontynuację tych rozmów. Dodał, że skonsultuje środowe ustalenia z prezydentem USA Barackiem Obamą.
Kerry powiedział też, że spodziewa się, że spotka się w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Rzymie, podczas spotkania grupy przyjaciół Libii.
Dodał, że jego nadzieje na to, iż uda mu się doprowadzić w Paryżu do spotkania Ławrowa z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Deszczycą, były "bliskie zera".
Nie doszło też do porozumienia między Kerrym a Ławrowem w sprawie metod ustabilizowania sytuacji na Ukrainie.
22.07
Steinmeier: Nie ma porozumienia ws. grupy kontaktowej
Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział w środę wieczorem w Paryżu, że próby powołania grupy kontaktowej ws. Ukrainy zakończyły się na razie niepowodzeniem.
"Jeszcze nie doszliśmy do tego, by porozumieć się co do wspólnego formatu dla rozmów o średnio- i długoterminowych rozwiązaniach" - powiedział Steinmeier po spotkaniu ze swoimi partnerami z krajów zachodnich i Rosji.
Rozmowy o warunkach powstania takiej grupy mają być kontynuowane w najbliższych dniach - zapowiedział szef niemieckiej dyplomacji. Zaznaczył, że nie jest zadowolony z wyniku rozmów. Jak dodał, Rosja musi wiarygodnie udowodnić, że jest zainteresowana normalizacją sytuacji.
Steinmeier rozmawiał w Paryżu z szefami dyplomacji USA, Francji, W. Brytanii i Rosji: Johnem Kerrym, Laurentem Fabiusem, Williamem Hague'iem i Siergiejem Ławrowem.
22.03
WIELKA BRYTANIA ZAMROZI AKTYWA REŻIMOWYCH OLIGARCHÓW
21.07
NIE DOSZŁO DO SPOTKANIA SZEFÓW DYPLOMACJI UKRAINY I ROSJI W PARYŻU
20.20
Ambasador Rosji przy NATO oskarżył w środę Sojusz o stosowanie wobec Rosji podwójnych standardów i "zimnowojennych" stereotypów. Wcześniej szef NATO Anders Fogh Rasmussen ogłosił pełną rewizję współpracy Sojuszu z Rosją w związku z wydarzeniami na Ukrainie.
- To spotkanie pokazało, że NATO wciąż stosuje politykę podwójnych standardów. I wciąż stosowane są zimnowojenne stereotypy w stosunku do Rosji - powiedział ambasador Aleksandr Gruszko po posiedzeniu przedstawicieli państw NATO i Rosji na temat Ukrainy.
20.10
AMERYKAŃSKI LOTNISKOWIEC WPŁYNIE NA MORZE CZARNE
Ukraińskie media informują, że władze Turcji zezwoliły dowództwu amerykańskiego lotniskowca USS George H. W. Bush (CVN-77) na wejście na wody Morza Czarnego przez Cieśninę Bosfor.
zrzut strony espreso.tv
19.54
Jan Pawlicki, specjalny wysłannik Telewizji Republika, w realcji z Sewastopola na Krymie:
Pojawiały się w ciągu dnia doniesienia, że prorosyjscy bojówkarze przeprowadzą atak na ukraińską jednostkę przy lotnisku wojskowym Belbek na Krymie. Samo lotnisko od kilku dni kontrolowane jest przez rosyjskie wojsko. Nie doszło do spodziewanego ataku, jednak jednostka jest przez cały czas postawiona w stan gotowości. Wczoraj nieuzbrojeni oficerowie jednoskti, krórą dowodzi płk. Jurij Mamczur, dokonali przemarszu w kierunku broniącego wejścia na pas startowy rysyjskiego patrolu. Padły strzały ostrzegawcze, ale wszystko skończyło się pokojowo. To podniosło marale ukraińskich żołnierzy - mówił Pawlicki.
19.51
Szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji przybyli do francuskiego MSZ
Szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji, Andrij Deszczyca i Siergiej Ławrow, przybyli w środę wieczorem do francuskiego MSZ - poinformowali agencję AFP dziennikarze zebrani w ministerstwie.
Wcześniej mimo nacisków Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ławrow nie spotkał się z Deszczycą w Pałacu Elizejskim, gdzie o sytuacji na Ukrainie rozmawiali szefowie dyplomacji Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy.
Deszczyca zdecydował wtedy o wyjeździe z Paryża i powrocie na Ukrainę, ale potem "nastąpiła zmiana planów".
19.33
Rasmussen zapowiada pełną rewizję współpracy NATO z Rosją w związku z wydarzeniami na Ukrainie.
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ogłosił w środę pełną rewizję współpracy Sojuszu z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie.
Rasmussen oświadczył ponadto, że NATO zawiesza planowaną wspólną misję z Rosją mającą na celu ochronę amerykańskiego okrętu, który ma neutralizować syryjską broń chemiczną.
19.06
"Nie ma miejsca dla Rosji w G8, jeśli nie zmieni postępowania"
Amerykański minister finansów Jack Lew powiedział w Kongresie USA, że jeśli Rosja nie zmieni swego postępowania w stosunku do Ukrainy, nie będzie dla niej miejsca podczas najbliższego szczytu grupy G8, który miał się odbyć w czerwcu Soczi.
- Jest oczywiste, że Rosja nie może uczestniczyć w G8 w Soczi tak długo, jak długo będzie nadal prowadziła taką politykę wobec Ukrainy, jaką prowadzi obecnie - powiedział Lew.
19.00
Polska będzie następna?
John McCain powiedział, że USA i Europa nie powinny pozwolić Rosji na ustanowienie precedensu w postaci aneksji części Ukrainy. Jak dodał, w konsekwencji taki mechanizm może zostać użyty przy ewentualnym wtargnięciu Rosjan do Polski - cytuje wypowiedź McCaina wprost.pl.
18.45
Niemcy i Austria nie chcą sankcji przeciwko Rosji
- Nie powinniśmy obecnie stawiać na pierwszym miejscu sankcji, lecz deeskalację (konfliktu) - powiedział austriacki minister finansów Michael Spindelegger.
Jak podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble, wszyscy powinni wspólnie zabiegać o osiągnięcie rozwiązania. - W takiej sytuacji grożenie sankcjami jest nie na miejscu - oświadczył Spindelegger. Konieczne jest obecnie uspokojenie sytuacji i trzeźwe spojrzenie - dodał.
18.40
Wysłannik ONZ opuszcza Krym
Wysłannik ONZ Robert Serry zdecydował się zakończyć misję na Krymie i wyjechać. Wcześniej jego samochód został zablokowany przez uzbrojonych ludzi. CZYTAJ WIĘCEJ
18.38
Sikorski nie wyklucza sankcji wobec Rosji na czwartkowym szczycie UE
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie wyklucza, że na czwartkowym szczycie UE poświęconym Ukrainie zapadnie decyzja o unijnych sankcjach wobec Rosji. W jego ocenie na Krymie nie widać deeskalacji działań Rosji, a wręcz przeciwnie.
18.28
Rogozin: problemy z dostawami paliwa jądrowego na Ukrainę
Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że jego kraj ma problemy z dostawami paliwa do elektrowni atomowych na Ukrainie, a także z tranzytem takiego paliwa przez terytorium Ukrainy do Europy Wschodniej.
Rogozin, który w gabinecie Dmitrija Miedwiediewa odpowiada za przemysł zbrojeniowy, kosmiczny i nuklearny, powiedział to podczas narady prezydenta Władimira Putina z członkami rządu, poświęconej problemom gospodarczym.
- Mamy problemy z tranzytem paliwa jądrowego przez terytorium Ukrainy do naszych partnerów w Europie Wschodniej. Występują również problemy z dostawami paliwa do siłowni atomowych w samej Ukrainie - oświadczył wicepremier.
18.17
Agencja Interfax informuje, że specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ Robert Serry został porwany na Krymie przez uzbrojonych mężczyzn. Informacji tej zaprzeczył jednak zastępca sekretarza generalnego ONZ, który powiedział, że nie został porwany, ale uzbrojeni mężczyźni mieli mu grozić.
18.14
Demonstracja na rzecz jedności kraju w Odessie
Ponad 500 osób wzięło udział w demonstracji na rzecz jedności Ukrainy przed budynkiem rady obwodowej w Odessie, powiewając żółto-niebieskimi flagami państwowymi - poinformowała agencja UNIAN.
Zebrani trzymali napisy "Wojskowej agresji nie" czy "Ukraina i Rosja to bracia, Janukowycz i Putin też". Wielu miało na ubraniach żółto-niebieskie wstążki albo ręczniki w tych kolorach. Skandowano "Ukraina" i "Chwała Ukrainie".
Przed zebranymi wystąpił m.in. były szef MSW Jurij Łucenko.
18.08
- Jedynym legalnym rządem Ukrainy jest rząd Arsenija Jaceniuka, rząd wyłoniony przez ukraiński parlament. Od tych słów powinna się zaczynać każda dyskusja na temat konfliktu za naszymi wschodnimi granicami - powiedział na specjalnym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk. CZYTAJ WIĘCEJ
17.40
Ponad 2 tys. prorosyjskich demonstrantów zajęło w środę siedzibę administracji obwodowej w Doniecku, na wschodzie Ukrainy, skąd wcześniej wyprowadziła ich milicja - poinformował Kanał 5 telewizji ukraińskiej.
Zgromadzony przed budynkiem tłum przerwał kordony żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW, po czym wyłamał drzwi wejściowe.
Wcześniej w środę milicja ewakuowała demonstrantów, którzy okupowali salę posiedzeń w budynku. Funkcjonariusze powołali się na doniesienia, że w gmachu jest mina.
Zwolennicy samozwańczego "gubernatora" Pawła Gubariowa odmówili opuszczenia budynku i wyszli jedynie do hallu. Wrócić na piętro, jak pisze "Ukrainska Prawda", nie udawało im się, bo milicja zablokowała wejście metalowymi tarczami i rozstawiła funkcjonariuszy. Przed budynkiem wciąż pozostawało jednak spora grupa prorosyjskich demonstrantów, skandujących "Rosja!".
Obecnie, jak podaje Interfax-Ukraina, z gabinetu szefa administracji obwodowej ktoś wymachuje flagą rosyjską.
16.59
Grupa osób próbowała blokować przedstawicielkę OBWE Mijatović
Nieznane osoby w moro i kamizelkach kuloodpornych, a także przedstawiciele krymskich Kozaków próbowali zablokowali przedstawicielkę OBWE ds. wolności prasy Dunję Mijatović w hotelu w Symferopolu - podała agencja Interfax-Ukraina.
Gdy Mijatović spotykała się w hotelu "Ukraina" z redaktorami krymskich mediów oraz działaczami społecznymi, nieznane osoby zblokowały wejścia do hotelu, który znajduje się obok Rady Najwyższej (parlamentu) Autonomicznej Republiki Krymu - poinformował agencje przedstawiciel organizacji Centrum Śledztw Dziennikarskich.
Po zakończeniu spotkania Mijatović wraz z innymi członkami misji opuściła hotel przez tylne wyjście, chociaż je także blokowali ludzie w moro, skandując "Rosja!". Z hotelu przedstawicielka OBWE pojechała na lotnisko w Symferopolu.
16.57
Kerry apeluje do Ławrowa o bezpośrednie rozmowy z władzami Ukrainy
Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa do przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Ukrainy - poinformowała amerykańska dyplomacja.
Kerry i Ławrow mieli okazję rozmawiać w czasie krótkiego spotkania w Paryżu.
Zródło: Telewizja Republika
16.44
W czwartek nadzwyczajny szczyt państw unijnych ws. Ukrainy
W czwartek w Brukseli szefowie państw i rządów UE zbiorą się na nadzwyczajnym posiedzeniu ws. sytuacji na Ukrainie i rosyjskich działań wojskowych na Krymie. Mają rozmawiać o ewentualnych sankcjach wobec Rosji oraz pakiecie pomocy finansowej dla Ukrainy.
Przywódcy państw UE spotkają się z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem.
16.42
Parubij o ryzyku konfliktu na południowej i wschodniej granicy
Ryzyko konfliktu istnieje nie tylko w Autonomicznej Republice Krymu, ale także na wschodniej i południowej granicy Ukrainy – ostrzegł sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Parub