Przejdź do treści
07:22 Nepal: 18 osób porwanych przez wezbraną rzekę w porze monsunowej
07:00 Polska: We wtorek kolejne spotkanie liderów koalicji 13 grudnia ws. rekonstrukcji rządu
06:00 Słowacja: Rozpoczyna się proces w sprawie zamachu na premiera Słowacji
05:41 Włochy: Alert pogodowy w 14 regionach z powodu ryzyka burz
21:30 Sport: Iga Świątek w ćwierćfinale Wimbledonu - rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Dunką Clarą Tauson
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Nobel z ekonomii za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy

Źródło: Canva.com

Tegoroczna nagroda Nobla z ekonomii została przyznana ze względu na zgłębienie różnic pomiędzy płciami w kontekście rynku pracy - wskazał Łukasz Baszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do informacji o przyznaniu nagrody prof. Claudii Goldin z Uniwersytetu Harvarda.

W poniedziałek komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił, że prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy.

Jak wyjaśnił sekretarz Akademii, Hans Ellegren, tegoroczna Nagroda Nobla z ekonomii została przyznana "za poprawę naszej wiedzy na temat sytuacji kobiety na rynku pracy". "Przeszukując archiwa oraz zestawiając dane historyczne, Goldin udało się przedstawić nowe i często zaskakujące fakty. To, że wybory kobiet często były i pozostają ograniczone przez małżeństwo oraz odpowiedzialność za dom i rodzinę, leży u podstaw jej analiz i modeli wyjaśniających" - napisano w uzasadnieniu.

Nobel z ekonomii dla Amerykanki prof. Claudii Goldin za pracę nad sytuacją kobiet na rynku pracy. To trzecia kobieta z tą nagrodą. pic.twitter.com/jrAup3fOf3

— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) October 9, 2023

Odnosząc się do decyzji komitetu ekspert PIE zwrócił uwagę, że Claudia Goldin jest dopiero trzecią kobietą w historii nagrodzoną "ekonomicznym Noblem". Jej poprzedniczki to Elinor Ostrom (2009), której prace dotyczyły m.in. zarządzania dobrami wspólnymi, oraz Esther Duflo (2019), której zasługi to przede wszystkim rozwój metod eksperymentalnych w ekonomii rozwoju - wskazał.

Ekspert PIE podkreślił, że profesor Claudia Goldin jest związana zawodowo z Uniwersytetem Harvarda oraz National Bureau of Economic Research, a jej badania dotyczą głównie historii gospodarczej, ze szczególnym naciskiem na sytuację kobiet na rynku pracy. "W swoich pracach analizowała jak w gospodarstwach domowych kobiety i mężczyźni dokonują różnych wyborów co do typów podejmowanej pracy, co wpływa na ich ścieżki kariery, czyni pewne zawody +sfeminizowanymi+ lub +zmaskulinizowanymi+ i ma przełożenie na różnice w zarobkach między płciami" - poinformował w swoim komentarzu Baszczak.

Jak dodał, tegoroczna nagroda "przyznana została Claudii Goldin właśnie ze względu na ekonomiczną eksplorację różnic płciowych w kontekście rynku pracy, i jest w pewnym sensie kontynuacją trendu z zeszłego roku, tj. akcentowania roli historii gospodarczej w badaniach ekonomicznych". Przypomniał, że jeden z ubiegłorocznych laureatów, Ben Bernanke, także zajmował się historią gospodarczą, w szczególności historią Wielkiego Kryzysu.

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla z ekonomii jako pierwsza przedstawiła całościowy obraz dochodów kobiet i ich udziału w rynku pracy na przestrzeni wieków. Jej badania pokazują siły napędowe zmian i wskazują główne przyczyny utrzymujących się do dziś różnić na rynku pracy między płciami. Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a jeśli pracują, to zarabiają mniej niż mężczyźni - zaznaczono w decyzji komitetu.

Nagroda Nobla z ekonomii jest jedyną niewymienioną w testamencie Alfreda Nobla. Została ustanowiona w 1968 roku. Z tego powodu laur formalnie nazywa się Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. W tym roku wartość nagrody wzrosła do najwyższego w historii poziomu 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł).

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny.

PAP, Twitter

Wiadomości

W jaki sposób Tusk będzie chciał eliminować ROG na przejściach granicznych?

Fotowoltaika miała przynosić właścicielom krocie. Okazało się jednak, że gdy słońce świecie to... przynieść może straty

Czarna pantera spłoszyła turystów. Hotelarze chcą odszkodowań

Uratowano je po 40 dniach w dżungli. Ojczym ją gwałcił

Tragiczny wypadek Diogo Joty i Andre Silvy: ujawniono przyczyny

Teksas: Bilans ofiar powodzi przekroczył 100. Nadchodzi nowa fala

Putin przelicytował w negocjacjach. Trump zmienił zdanie

Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Piekielna taktyka Rosji w agresji na Ukrainę

Świątek melduje się w ćwierćfinale Wimbledonu. Znamy jej kolejną rywalkę!

Burzliwa noc w Polsce! Setki interwencji straży pożarnej

Marcin Rogacewicz zatańczy z Agnieszką Kaczorowską w „Tańcu z Gwiazdami”? Plotki o romansie znów wracają!

Polka zdobyła ośmiotysięcznik Himalajów! Udana wyprawa Doroty Rasińskiej-Samoćko

Grok zgasił europosła PO. To Morawiecki rozpoczął budowę polskich wiatraków

Niemcy wjeżdżają do Polski, Tusk ogranicza obywateli

Najnowsze

W jaki sposób Tusk będzie chciał eliminować ROG na przejściach granicznych?

Tragiczny wypadek Diogo Joty i Andre Silvy: ujawniono przyczyny

Teksas: Bilans ofiar powodzi przekroczył 100. Nadchodzi nowa fala

Putin przelicytował w negocjacjach. Trump zmienił zdanie

Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Fotowoltaika miała przynosić właścicielom krocie. Okazało się jednak, że gdy słońce świecie to... przynieść może straty

Czarna pantera spłoszyła turystów. Hotelarze chcą odszkodowań

Uratowano je po 40 dniach w dżungli. Ojczym ją gwałcił