Niemiecki jezuita ks. Eberhard von Gemmingen radzi katolikom w Niemczech, aby nie szli na kompromis z duchem czasu. „Nie może być żadnego frywolnego układu chrześcijanina ze światem. Albo oświecone tak dla Jezusa Chrystusa, albo układ z duchem epoki” – zaznaczył duchowny. Taki głos w kraju zdominowanym przez "katolików" bez właściwości jest naprawdę dobrym sygnałem na przyszłość.
Agencja KAI przywołuje słowa niemieckiego jezuity ks. Eberharda von Gemmingena, wieloletniego szefa niemieckojęzycznej sekcji Radia Watykańskiego, który bardzo dobrze zna niemiecki kościół katolicki i jego problemy. Głos jezuity na pewno powinien być nagłaśniany, bo stawia diagnozy współczesnych problemów kościoła w sposób jednoznaczny i klarowny. „Sześćdziesiąt lat temu Sobór Watykański II otworzył Kościół na nowoczesność. Dziś jednak jesteśmy prawdopodobnie znacznie dalej i grozi nam pogodzenie się z tym, co współczesny świat uważa za słuszne. Dlatego uważam, że musimy być dziś bardziej konfrontacyjni. Nie chcę się cofać, ale iść naprzód. Musimy chronić ludzi przed wieloma ideami nowoczesności” – powiedział w piątkowym kazaniu ks. von Gemmingen.
Jezuita nie szczędził krytyki wobec niemieckiego rządu mówiąc wprost: „Obecny rząd przygotowuje ustawę, zgodnie z którą każda osoba powinna sama decydować o tym, czy jest mężczyzną, czy kobietą. Mają absolutną wolność. Jest to nie tylko wątpliwe, ale jest to zaprzeczenie Boga. Żaden człowiek nie powołał siebie do istnienia, nie stworzył siebie. Odnajduje się w świecie i musi zaakceptować samego siebie”.
Ks. von Gemmingen ostrzegł również niemiecki rząd, aby nie dotykał paragrafu 218 dotyczącego aborcji. „Niemcy mają jedno z najlepszych rozwiązań na świecie, zobowiązujące każdą kobietę do zasięgnięcia porady przed dokonaniem aborcji. Teraz ma zostać to zniesione i każda kobieta powinna mieć prawo do aborcji. Ukrywa się jednak, jak bardzo kobiety cierpią w wyniku aborcji” – stwierdził jezuita.
Duchowny podkreślił, „że nie może być żadnego frywolnego układu chrześcijanina ze światem”. „Albo oświecone `tak` dla Jezusa Chrystusa, albo układ z duchem epoki” – zaznaczył. Ks. von Gemmingen.