Niemcy: Od 20 lat żaden kanclerz nie był tak niepopularny jak Olaf Scholz
Tylko nieliczni Niemcy są zadowoleni z pracy rządu federalnego. Od prawie 20 lat żaden kanclerz RFN nie był tak bardzo niepopularny, jak Olaf Scholz z SPD – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie telewizji ARD i dziennika „Die Welt”.
Jeśli chodzi o problemy, które najbardziej niepokoją Niemców, zdecydowanie na czoło wysunął się coraz gorszy stan gospodarki oraz niekontrolowany napływ migrantów. W najnowszym sondażu aż 79 % Niemców stwierdziło, że są aktualnie „mało” zadowoleni lub „wcale” nie są zadowoleni z pracy rządu. „Zadowolonych” z gabinetu kanclerza Olafa Scholza jest 19 %, a „bardzo zadowolonych” nie ma wcale - 0 %.
Takie wyniki przyniosło reprezentatywne badanie, przeprowadzone przez pracownię Infratest Dimap w dniach 28–30 sierpnia. „Tak negatywne nastroje dotyczące pracy rządu są czymś niezwykłym w dwa lata po wyborach federalnych” – skomentował „Die Welt” i przypomniał rządy z poprzednich lat, które traciły poparcie na początku swej pracy, ale przed półmetkiem kadencji były w stanie odbudować zaufanie społeczeństwa. „W przypadku obecnego rządu jak dotąd się to nie powiodło” – podkreślił dziennik.
Duży spadek popularności w rankingu polityków odnotował kanclerz Scholz - tylko 25 % ankietowanych jest „bardzo zadowolonych” lub „zadowolonych” z jego działań. „Od prawie 20 lat ocena kanclerza nie była tak niska. W marcu 2004 roku jedynie 24% było zadowolonych z Gerharda Schroedera. Socjaldemokrata zmagał się wówczas z ciągłą utratą popularności, w wyniku czego zrezygnował z przywództwa partii” – przypomniał „Welt”.
Najpopularniejszym politykiem pozostaje minister obrony Boris Pistorius (SPD), oceniany pozytywnie przez 52 % respondentów. Znacznie wyprzedził szefową MSZ Annalenę Baerbock (Zieloni, 37 %) i ministra finansów Christiana Lindnera (FDP, 32 %).
Jeśli chodzi o kwestie polityczne, które najbardziej niepokoją Niemców, dużo zmieniło się od poprzedniego badania z kwietnia. Wśród spraw, którymi politycy powinni zająć się „pilnie”, na pierwszym miejscu znalazła się gospodarka z 28 % wskazań; wzrost aż o 21 punktów. Na drugim miejscu jest imigracja (26 %, + 7 punktów), na trzecim - ochrona klimatu i środowiska (18 %, - 8 punktów), a na czwartym - problemy społeczne i ubóstwo (16 %, + 3 punkty).
W pytaniu o poparcie dla partii politycznych najwięcej Niemców wskazało na CDU/CSU (29 %, +2 pkt.), a także na AfD (22 %, +1 pkt.). Na SPD w wyborach do Bundestagu zagłosowałoby 16 % wyborców, na Zielonych - 14 %, a na FDP - 6 %.