Powołując się na źródła w Radzie Najwyższej, ukraiński portal lb.ua opublikował listę nowej ukraińskiej Rady Ministrów. Według niej na czele rządu zaufania narodowego stanie szef partii Batkwiszczyna Arsenij Jaceniuk.
23.20
Oficjalny skład rządu zaufania narodowego Ukrainy zostanie ogłoszony w środę na wiecu na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
Według przedstawicieli opozycyjnych partii do nowej Rady Ministrów oprócz polityków wejdą także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, należący wraz z politykami niedawnej opozycji do tzw. Rady Majdanu.
- Rada ukraińskiego zjednoczenia Majdan zaprasza wszystkich uczestników protestów i wszystkich rodaków na wiec, na którym wspólnie zostanie podjęta decyzja w sprawie składu nowego rządu – zawiadomiła partia Batkiwszczyna.
Po naradzie Rady Majdanu postanowiono, że wysokie stanowiska w kilku ministerstwach w nowym rządzie przypadną działaczom uczestniczących w protestach organizacji społecznych.
- Proponujemy, by w każdym ministerstwie powołana była rada społeczna, a jej przewodniczący był co najmniej wiceministrem – oświadczył w imieniu partii UDAR boksera Witalija Kliczki deputowany tego ugrupowania Wałerij Packan.
Wcześniej we wtorek przewodniczący parlamentu i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow ocenił, że parlament zatwierdzi skład nowego rządu do czwartku.
Od tego, jak szybko zostanie powołany tzw. rząd zaufania narodowego, państwa zachodnie uzależniają udzielenie Ukrainie wsparcia finansowego na ratowanie jej przed bankructwem.
22.40
CZY ZNAMY SKŁAD NOWEGO RZĄDU UKRAINY?
Powołując się na źródła w Radzie Najwyższej, ukraiński portal lb.ua opublikował listę nowej ukraińskiej Rady Ministrów:
Premier - Arsenij Jaceniuk
Wicepremier - Igor Żdanow
Minister Spraw Zagranicznych - Borys Tarasiuk
Minister Zdrowia - Olga Bohomolec
Minister Sprawiedliwości - Paweł Petrenko
Minister Polityki Społecznej - Ludmiła Denisowa
Minister ds. Przemusłu - Oksana Prodan
Minister ds. Sportu i Młodzieży - Artur Pałatny
Minister Finansów - Aleksandra Kużel
Minister ds. Rozwoju Gospodarczego i Handlu - Olesja Orobec
Minister ds. Zasobów Naturalnych - Irina Siech
Minister Obrony - Andriej Parubij
Minister Spraw Wewnętrznych - Arsen Awakow
22.10
Wojciech Jankowski, korespondent Radia Wnet, przedstawia obecne nastroje uczestników Majdanu:
- Majdan nie wierzy liderom opozycji. Nie wierzą ani Kliczce, ani Tiahnybokowi, ani Jaceniukowi. Stracili zaufanie nawet do Prawego Sektora, czy do Aleksandra Parubija. Boją się czegoś na kształt polskiego "okrągłego stołu". Nie wierzą, że opozycja będzie w stanie załatwić wszystkie sprawy. Ludzie oczekują tu czegoś, co określają mianem "zmiany pokoleniowej" - powiedział Jankowski.
Kwestię zmiany pokoleniowej poruszył także na antenie Telewizji Republika Jan Dworczyk z Fundacji "Wolność i Demokracja".
- Ludzie boją się tego, co stało się po pomarańczowej rewolucji. Mam na myśli brak zmiany systemu. Dla nich po pomarańczowej rewolucji zmienili się tylko ludzie, którzy tym systemem zarządzali - powiedział Dworczyk.
- Pojawia się mnóstwo pytań. Jak się zachowa nowy prezydent? Czy będzie chciał powrócić do wzmocnienia swojej władzy? - tłumaczył.
Jego zdaniem, żeby doszło do prawdziwej zmiany rządów na Ukrainie, potrzebna jest całkowita zmiana tamtejszej klasy politycznej.
20.37
Tomasz Poręba, polityk PiS, który jest w Kijowie, poinformował na Twitterze, że jutro o godz. 19 na Majdanie zostanie podany nowy skład rządu.
20.30
Jeden z kijowskich demonstrantów Władimir Bojko zmarł wczoraj w szpitalu. To już 83 ofiara wydarzeń na Ukrainie.
20.20
Kilkaset osób zgromadzonych przed parlamentem w Symferopolu, stolicy Autonomicznej Republiki Krymu, domagało się zapewnienia autonomii większej niezależności od władz centralnych Ukrainy i skandowało: „Rosja, Rosja!”
Prorosyjskie organizacje demonstrowały tego dnia także w Sewastopolu, mieście stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
Gdy do dymisji podał się tam dotychczasowy mer Wołodymyr Jacuba, przedstawiciel Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, ludzie na wiecu wybrali na jego miejsce rosyjskiego przedsiębiorcę Aleksieja Czałyja. Władze centralne nie uznały tego wyboru.
Turczynow, p.o. prezydenta Ukrainy i przewodniczący parlamentu w Kijowie, zwołał w sprawie sytuacji na Krymie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Polityk oświadczył, że po obaleniu Janukowycza do głosu zaczęli dochodzić ludzie, którzy „nienawidzą Ukrainy i starają się ją rozbić”.
Przewodniczący komisji ds. Wspólnoty Niepodległych państw Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu Leonid Słucki, po przyjeździe do Sewastopola oświadczył, że Rosja na razie nie będzie wydawać rosyjskojęzycznym obywatelom Ukrainy swoich paszportów w przyspieszonym trybie. Poinformował, że problem ten zostanie dopiero rozpatrzony przez władze Federacji Rosyjskiej.
Słucki zadeklarował zarazem, że jeśli mieszkańcy Krymu w referendum wyrażą pragnienie przyłączenia republiki do Federacji Rosyjskiej, a krymski parlament oficjalnie zwróci się o to do Rosji, to władze w Moskwie "rozpatrzą tę kwestię bardzo szybko".
Sewastopol liczy 300 tys. mieszkańców. Na mocy porozumień zawartych między Rosją a Ukrainą po rozpadzie ZSRR jest bazą Floty Czarnomorskiej FR. Formalnie jest miastem wydzielonym (na prawach obwodu), podlegającym bezpośrednio władzom w Kijowie.
19.20
Prorosyjscy demonstranci zamieścili flagę Rosji na budynku Rady Najwyższej Krymu (regionalny parlament).
18.50
Kilkuset prorosyjskich aktywistów zablokowało budynek krymskiego parlamentu. Żądali referendum w sprawie niepodległości regionu.
18.06
Politycy PiS rozmawiali z politykami Udaru i Batkiwszczyny
Jest bardzo duża szansa na powołanie rządu na Ukrainie w najbliższym czasie. Na jego czele może stanąć b. szef dyplomacji Petro Poroszenko; jest jednak wiele podziałów w dawnej opozycji – to wnioski polityków PiS z ich rozmów z przedstawicielami partii UDAR i Batkiwszczyna.
Wiceprezes PiS Adam Lipiński oraz europosłowie Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki udali się na Ukrainę w poniedziałek. Do wtorku spotkali się m.in. z przedstawicielami Batkiwszczyny i UDAR-u. Rozmawiali m.in. o perspektywach powołania nowego rządu, co ma nastąpić do najbliższego czwartku.
– W poniedziałek i we wtorek spotykaliśmy się z szefami frakcji Batkiwszczyny i UDAR-u w parlamencie, a także z kandydatami na ministrów w nowym rządzie. Głównym tematem rozmów była kwestia powołania rządu oraz tego, jak wyobrażają sobie współpracę Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej. Sytuacja jest trudna. Powołanie rządu miało być najpierw wczoraj, potem dzisiaj, teraz wiemy, że nie będzie przed czwartkiem. Nie ma wciąż większości dla nowego rządu – powiedział Czarnecki.
Wyjaśnił, że brak większości powoduje, że Partia Regionów stawia warunki. – Batkiwszczyna i stronnicy Witalija Kliczki nie chcą, aby to był rząd kontynuacji tego, co było za czasów Janukowycza. Są targi. Każdy dzień bez rządu jest czasem straconym, powstają coraz silniejsze tendencje separatystyczne – podkreślił Czarnecki. – Jest jednak duża szansa, że rząd zostanie szybko powołany. Na razie faworytem jest Petro Poroszenko, oligarcha, który poparł Majdan. Mówi się w drugiej kolejności o Arseniju Jaceniuku. Podziałów w obozie zwycięzców jest wiele – dodał polityk PiS.
W ocenie Czarneckiego panuje przekonanie, że pojawiające się informacje o napaściach na członków administracji obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i członków rządu są prawdopodobnie dziełem prowokatorów i mają pokazać, że po zmianie władzy panuje chaos.
17.58
Obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo oraz poszukiwany przez organy ścigania swego kraju – oświadczył p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnycki.
– Chcę poinformować, że były prezydent Wiktor Janukowycz ma status podejrzanego i jest poszukiwany z paragrafu o masowe zabójstwo – powiedział dziennikarzom.
Machnycki poinformował, że ogółem w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie figuruje około 50 osób.
17.33
Lider partii Swoboda Oleg Tiahnybok nie wyklucza możliwości wystartowania w walce o fotel prezydenta Ukrainy.
Ministerstwo Zdrowia Ukrainy poinformowało, że od 18 lutego w Kijowie 82 osoby straciły życie, a 713 zostało rannych.
Natomiast w Dniepropietrowsku aktywiści Euromajdanu zajęli budynek lokalnej administracji.
16.52
Kryzys polityczny na Ukrainie zdominuje rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów obrony krajów NATO. Ministrowie będą się zastanawiać, w jaki sposób wspierać demokratyczne przemiany na Ukrainie, by podtrzymać