Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oraz Maryja Kalesnikawa i Wieranika Cepkała zostały uhonorowane Nagrodą Karola Wielkiego za zaangażowanie na rzecz wolności i demokracji, ogłosił w piątek zarząd Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie.
Prezes Juergen Linden powiedział, że nagrodzone przyjęły wyróżnienie "z wielką radością" - informuje w piątek dziennik "Welt".
Odznaczenie zostanie wręczone 26 maja 2022 r. w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie. Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest od 1950 r. za szczególne zasługi dla zjednoczenia Europy. Ostatnio laureatem był prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
Cichanouska jest twarzą opozycji białoruskiej. Kiedy w ubiegłym roku jej mąż nie został dopuszczony do wyborów prezydenckich na Białorusi, sama wystartowała w wyborach. Łukaszenko, który jest często krytykowany jako "ostatni dyktator Europy", został ponownie ogłoszony zwycięzcą, ale Zachód tego wyboru nie uznał po doniesieniach o masowych fałszerstwach. 39-letnia Cichanouska żyje na wygnaniu. Jej mąż przebywa w więzieniu na Białorusi - przypomina "Welt".
Cichanouska jest wspierana przez Kalesnikawą, która na początku września została skazana na jedenaście lat więzienia w krytykowanym przez społeczność międzynarodową procesie, oraz przez Cepkałą. Obie żyjące na wolności laureatki chcą same odebrać nagrodę. Za Kalesnikawą ma przyjechać jej siostra, powiedziała Linden.
Nagroda Karola Wielkiego jest przyznawana od 1950 r. osobistościom, które położyły wybitne zasługi dla Europy i zjednoczenia europejskiego. Składa się z certyfikatu i medalu i jest tradycyjnie przyznawany w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia