– NATO zdecydowało, że jego operacja Sea Guardian wesprze na Morzu Śródziemnym prowadzone przez UE działania w ramach misji Sophia związane z napływem migrantów do Europy – zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Decyzja zapadła podczas dwudniowego spotkania ministrów obrony krajów sojuszu w Brukseli. Debatowano tam na temat decyzji, które zapadły na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.
Politycy zgodzili się ws. polityki migracyjnej i operacji „Sophia” prowadzonej przez Unię Europejską na Morzu Śródziemnym. Chodzi o zwalczenie przemytników imigrantów.
– Wczoraj wieczorem sojusznicy zdecydowali, że nowa operacja NATO Sea Guardian wesprze operację UE Sophia. W ciągu dwóch tygodni okręty i samoloty NATO będą w centralnej części Morza Śródziemnego gotowe do udzielenia pomocy unijnej operacji Sophia, jeśli chodzi o obraz sytuacji i wsparcie logistyczne – stwierdził Stoltenberg. Jak dodał, zdaniem polityków biorących udział w dwudniowym spotkaniu, tamtejsza sytuacja jest poważna.
Na konferencji padły konkretne informacje dot. decyzji. Stoltenberg poinformował, że do tej pory Grecja i Turcja zadeklarowały, że od 7 listopada wyślą do udziału w operacji Sea Guardian swoje okręty, a Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja - samoloty patrolowe. Inni sojusznicy rozważają wsparcie, w tym także państwa NATO, które nie należą do UE - powiedział sekretarz generalny.