Przejdź do treści
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
22:53 Liga Mistrzów: w finale rozgrywek Paris Saint Germain pokonał, na Allianz Arenie w Monachium, Inter Mediolan 5:0!
21:48 Włochy: 700 tys. turystów w Rzymie, komplet w hotelach nad morzem w długi weekend
21:15 Sport: Broniący tytułu mistrza świata na żużlu Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Czech
21:02 Lubuskie: Trwają poszukiwania Katarzyny O. podającej się za psychologa
19:33 Słowacja: Przed początkiem sezonu letniego w Tatrach ratownicy ostrzegają przed polami śnieżnymi
18:57 Ukraina: 11 wiosek ewakuowanych w obwodzie sumskim w związku z rosyjską ofensywą
17:26 MP w szermierce: Złoto w szpadzie dla drużyn AZS AWF Katowice i Piasta Gliwice
13:40 Akcja "Solidarni z Batmanem", na profilu Tomasza Sakiewicza na X przekroczyła już ponad 250 tysięcy wyświetleń w zaledwie kilka godzin!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Mateusz Morawiecki poparł Simiona. Przypomniał słowa wiceprezydenta USA!

Źródło: Zrzut ekranu/Republika

"W Rumunii potrzebna jest stabilizacja. Tej stabilizacji potrzebuje nie tylko Rumunia, ale cała Unia Europejska" - wskazał Mateusz Morawiecki, ogłaszając oficjalne poparcie kandydatury George'a Simiona w wyborach prezydenckich w Rumunii.

 Simion kandyduje w wyborach prezydenckich

O tym, co działo się w Rumunii w kontekście wyborów prezydenckich (co do osoby Calina Georgescu, który był dotąd zdecydowanym faworytem w wyścigu o fotel prezydenta), pisaliśmy wielokrotnie.

W związku z tym, że dostał on zakaz startu w wyborach, na szali pojawili się kolejni kandydaci. 

W chęć udziału w rozgrywce wyborczej zgłosił m.in. lider Sojuszu Jedności Rumunów (AUR) George Simion. Przy poparciu Georgescu.

Morawiecki: Rumunia potrzebuje stabilizacji

Dziś po południu odbywa się zapowiada konferencja Simiona, w której udział wziął również Mateusz Morawiecki, szef EKR. Poparł on oficjalnie kandydaturę Simiona. 

Simion jest nam bardzo dobrze znany, ponieważ jego rola jest nieoceniona. Zawsze stanowił pomost pomiędzy patriotami europejskimi z prawej strony i lewą stroną parlamentu. Mój przyjaciel, Simion wyróżnia się taką rolą stabilizującą. Nie tylko w swoim kraju, ale także w całej Europie. Jest to bardzo wrażliwy człowiek. Ludzie wiedzą, że zna się na ekonomii, finansach, na sprawach budżetowych. Spędziliśmy wiele godzin, rozmawiając na te tematy. 

 - mówił były polski premier.

Dodał również:

Wierzę, że w Rumunii odbędą się naprawdę demokratyczne wybory. Wierzę we współpracę euroatlantycką - Europy ze Stanami Zjednoczonymi. Byłem ostatnio, wiele razy, w Stanach Zjednoczonych, z Simionem. Przeprowadziliśmy razem bardzo wiele rozmów z administracją amerykańską. Z przedstawicielami partii Republikańskiej. Tego właśnie potrzebujemy w Europie. Więcej współpracy między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Więcej współpracy wewnętrz. Więcej rozmowy. Tego właśnie potrzebujemy także w Europie - i w Rumunii. W Rumunii potrzebna jest stabilizacja. Tej stabilizacji potrzebuje nie tylko Rumunia, ale cała Unia Europejska.

Morawiecki przypomniał historyczne przemówienie amerykańskiego wiceprezydenta - J.D. Vance'a, które było skierowane na europejskich biurokratów. 

Pamiętam wypowiedź wiceprezydenta USA, J.D. Vance'a, który mówił w Monachium, że nie można wygrać (mówiąc oczywiście do polityków europejskich) swojego mandatu demokratycznego, cenzurując swoich politycznych oponentów. A także eliminując opozycję z demokratycznego, politycznego wyścigu o mandat wyborczy.  

Zobacz: 

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Chiński tygrys już nie taki mocny? Zyski Temu spadły o niemal połowę

Nokaut w finale Ligi Mistrzów. W końcu tego dokonali!

Podawała się za psychologa. Wciąż pozostaje nieuchwytna!

Justyna Steczkowska uderza w TVP w likwidacji. "Złamali mi serce"

HIT! Spiderman na dachu! Wzywa do uwolnienia Batmana

Polska-Niemcy. Nasza kadra z porażką w finale

Ks. Stryczek w Republice: można mnie zabić, ale nie można odebrać mi wolności!

Od jutra turyści zapłacą więcej za parkowanie!

Jakubiak: akcja wokół "Batmana" to jest walka z opozycją!

Edyta i Cezary Pazura świętują 18 rocznicę! „Przeszliśmy przez ogień. Były chwile, gdy nie mieliśmy nic — oprócz siebie”

Chiny zaatakują Tajwan? Szef Pentagonu bije na alarm!

Osowski: policja straszyła uczestników naszego zgromadzenia sprawami sądowymi!

SPRAWDŹ TO!

Ojciec zamordował swoje dzieci. Co na to Żukowska? Nie uwierzycie!

Oscar Piastri wygrał kwalifikacje w Barcelonie

STRIFE 14: Wielkie święto sportów walki w Piotrkowie Trybunalskim już za tydzień

Najnowsze

Chiński tygrys już nie taki mocny? Zyski Temu spadły o niemal połowę

HIT! Spiderman na dachu! Wzywa do uwolnienia Batmana

Polska-Niemcy. Nasza kadra z porażką w finale

Ks. Stryczek w Republice: można mnie zabić, ale nie można odebrać mi wolności!

Od jutra turyści zapłacą więcej za parkowanie!

Nokaut w finale Ligi Mistrzów. W końcu tego dokonali!

Podawała się za psychologa. Wciąż pozostaje nieuchwytna!

Justyna Steczkowska uderza w TVP w likwidacji. "Złamali mi serce"