Przejdź do treści

Mołdawski parlament ratyfikował porozumienie z UE

Źródło: FLICKR/DAVE PROFFER/CC BY 2.0

Mołdawski parlament 59 głosami wobec czterech ratyfikował porozumienie stowarzyszeniowe i o wolnym handlu z UE, podpisane w piątek w Brukseli przez premiera Iurie Leancę. Głosowanie zbojkotowali komuniści.

W Kiszyniowie radość z umowy demonstrowało 4 tys. ludzi, ale obrady parlamentu przed głosowaniem opuściło 38 deputowanych promoskiewskiej partii komunistycznej Vladimira Voronina.

Prezydent Nicolae Timofti powiedział: "Następnym krokiem powinno być ustalenie jasnej perspektywy członkowskiej. Wiem, że jest to cel osiągalny. Przyszła pora, by naród Mołdawii żył tak, jak chce, a nie jak mu inni dyktują. Jesteśmy zdecydowani iść drogą do Europy, ponieważ lud mołdawski powinien żyć jak inne narody europejskie. Niech żyje Mołdawia w Unii Europejskiej!".

Większość parlamentarna podkreśliła, że porozumienie stowarzyszeniowe z UE nie jest wymierzone w Rosję i nie powinno przeszkodzić we współpracy Mołdawii z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw, obejmującej część dawnych republik radzieckich. "Jesteśmy za dialogiem z Federacją Rosyjską i normalizacją stosunków rosyjsko-ukraińskich" - powiedział premier Leanca.

W Moskwie wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin ostrzegł, że stowarzyszenie Mołdawii z Unią nie jest gospodarczo możliwe, mówiąc, że "sprzeciwia się to naturalnej logice życia". Dodał, że "tu w Rosji pracuje 700 tys. imigrantów z Mołdawii, którzy zapewniają duże wpływy do budżetu swojego kraju".

Powiedział też, że porozumienie stowarzyszeniowe narusza fundamentalne prawa ludności Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii. Rogozin mówił po spotkaniu z jego delegacją.

Jednym z pierwszych kroków w realizacji umowy stowarzyszeniowej będzie zniesienie przez UE cła na import mołdawskich produktów rolnych w wysokości 46 mln euro.

Według Rosji strefa wolnego handlu między Kijowem, Kiszyniowem, a Brukselą, która pozwoli, by ponad 90 proc. produktów europejskich wchodziło na rynek tych byłych republik radzieckich bez cła, jest niezgodna z otwarciem granic Unii Celnej dla towarów z Ukrainy.

Unia Europejska podpisała w piątek w Brukseli na marginesie szczytu UE umowy stowarzyszeniowe z Mołdawią i Gruzją oraz drugą część umowy z Ukrainą dotycząca przede wszystkim wolnego handlu.

Umowy stowarzyszeniowe są uważane za swego rodzaju program reform, jakie kraje stowarzyszone powinny przeprowadzić, aby zbliżyć swoje standardy do tych obowiązujących w UE. Najważniejsze części umów stowarzyszeniowych to zapisy porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu, zakładające stopniowe znoszenie ceł i innych barier handlowych oraz harmonizację norm i przepisów.

Chociaż żadna z umów nie zawiera obietnicy przyjęcia stowarzyszonego kraju do UE w przyszłości, to w piątek przywódcy trzech państw zgodnie podkreślali, że członkostwo w Unii jest ich celem.

Mołdawia parafowała umowę stowarzyszeniową z UE 29 listopada 2013 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Początkowo planowano, że dokumenty zostaną podpisane do końca 2014 roku, ale w obliczu polityki Rosji, która próbowała storpedować zbliżenie Ukrainy z Unią, przyspieszono ten termin na czerwiec. Porozumienia przewidują, że już jesienią tego roku rozpocznie się wdrażanie części zapisów, dotyczących m.in. wolnego handlu, bez czekania na zakończenie ratyfikacji w całej UE.

pap

Wiadomości

Europa wydaje więcej na rosyjskie paliwa niż na pomoc dla Ukrainy

Andrzej Duda: możemy zastąpić Niemców w partnerstwie z USA

Filmowcy z Hollywood stają w obronie kin w Rzymie

Formuła 1. Carlos Sainz ma nowe zajęcie

To już pewne. Trump spotka się z Zełenskim by podpisać umowę

Ten kraj, jako pierwszy w świecie zwolnił matki z podatku dochodowego

Napastnik z Francji nowym piłkarzem Stali

Premier Kanady obiecuje rosyjskie pieniądze dla Ukrainy

TYLKO U NAS

Mastalerek: Prezydent Duda otwiera Polsce drzwi w Waszyngtonie

Szatkowski: polska klasa polityczna jest w stanie się zjednoczyć w krytycznych momentach

Kanadyjczycy chcą odebrać obywatelstwo Elonowi Muskowi

We Francji nasilają się ataki na chrześcijan

Błaszczak do Tuska: jesteście jak dzieci we mgle

Stan papieża krytyczny, ale jest lekka poprawa

Polska dała Ukraińcom poczucie bezpieczeństwa

Najnowsze

Europa wydaje więcej na rosyjskie paliwa niż na pomoc dla Ukrainy

To już pewne. Trump spotka się z Zełenskim by podpisać umowę

Ten kraj, jako pierwszy w świecie zwolnił matki z podatku dochodowego

Napastnik z Francji nowym piłkarzem Stali

Premier Kanady obiecuje rosyjskie pieniądze dla Ukrainy

Andrzej Duda: możemy zastąpić Niemców w partnerstwie z USA

Filmowcy z Hollywood stają w obronie kin w Rzymie

Formuła 1. Carlos Sainz ma nowe zajęcie