Kanadyjska policja federalna zlikwidowała znajdującą się w Kolumbii Brytyjskiej największą z dotychczas wykrytych w Kanadzie wytwórnię fentanylu i metamfetaminy – poinformowano w czwartek w oficjalnym komunikacie.
Policja w Kanadzie poinformowała o zamknięciu największego i najbardziej zaawansowanego laboratorium do produkcji fentanylu i metamfetaminy, jakie kiedykolwiek odkryto w kraju. Tak zwane „superlaboratorium” zostało znalezione w zeszłym tygodniu podczas nalotu na wiejską posiadłość w Falklandzie, pomiędzy Vernon a Kamloops.
W nielegalnym laboratorium znaleziono pół tony narkotyków, w tym ponad 95,5 mln dawek fentanylu.
Tyle dawek oznacza, że „każdemu Kanadyjczykowi można by odebrać życie więcej niż dwa razy” – podkreślił cytowany w komunikacie zastępca komisarza David Teboul.
Policja szacuje, że zyski z dystrybucji wyniosłyby nawet 485 milionów CAD.
Policja prowadziła dochodzenie w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją fentanylu i metamfetaminy tak w Kanadzie,jak za granicą, i tydzień temu doszło do przeszukań w lokalizacjach w Falkland i Surrey w Kolumbii Brytyjskiej.
Funkcjonariusze RCMP oświadczyli, że „zadali decydujący cios dużej międzynarodowej grupie przestępczej”, demontując to laboratorium.
Razem z gotowymi narkotykami i substancjami do ich produkcji znaleziono też 89 sztuk broni, amunicję i pół miliona CAD w gotówce. Aresztowano mężczyznę uważanego za szefa przestępczej organizacji. Policja podkreśliła, że dochodzenie nie jest zakończone.
Zatrzymany został jeden podejrzany, Gaganpreet Randhawa, któremu postawiono liczne zarzuty związane z narkotykami i posiadaniem broni.
Skoordynowana akcja RCMP
Mounties* w ramach śledztwa w sprawie produkcji i eksportu fentanylu i metamfetaminy przeprowadzili serię skoordynowanych nalotów i aresztowań w obszarze Metro Vancouver, a także przeszukali laboratorium w Falklandzie. W działaniach brały udział lokalne oddziały RCMP z Vernon i Kamloops.
Laboratorium, opisane jako największe i najbardziej zaawansowane tego typu miejsce, miało zdolność produkcji różnych rodzajów narkotyków. Policja przejęła 54 kilogramy fentanylu, 390 kilogramów metamfetaminy, 35 kilogramów kokainy, 15 kilogramów MDMA i 6 kilogramów konopi indyjskich. W trakcie przeszukań odnaleziono również 89 sztuk broni palnej, w tym 45 pistoletów, 21 karabinów w stylu AR-15 oraz pistolety maszynowe. Większość z nich była załadowana i gotowa do użycia.
Funkcjonariusze odnaleźli także małe ładunki wybuchowe, dużą ilość amunicji, tłumiki, magazynki o dużej pojemności, kamizelki kuloodporne oraz 500 000 dolarów w gotówce.
Narkotyki na eksport
W trakcie śledztwa RCMP odkryło, że przygotowano kilka dużych transportów metamfetaminy do eksportu. Z pomocą Kanadyjskiej Agencji Służb Granicznych zatrzymano przesyłkę 310 kilogramów metamfetaminy.
Nasze działania mają na celu ograniczenie produkcji, dystrybucji i eksportu nielegalnych substancji na skalę międzynarodową – oświadczyła inspektor RCMP, Jillian Wellard. – To znaczący cios dla międzynarodowych grup przestępczych oraz krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa Kanadyjczyków i społeczności międzynarodowej.
Śledczy powiązali operację z niedawną akcją RCMP CLEAR, podczas której zabezpieczono 30 ton prekursorów chemicznych na wiejskiej posesji w Enderby.
Źródło: Republika/PAP
______________________________________________________________
*- „Mounties” to popularne określenie funkcjonariuszy Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RCMP, Royal Canadian Mounted Police). RCMP to ogólnokrajowa policja Kanady, która zajmuje się szerokim zakresem zadań, od patrolowania obszarów wiejskich, przez działania w miastach, aż po zwalczanie poważnych przestępstw, takich jak handel narkotykami, przestępczość zorganizowana czy zagrożenia związane z bezpieczeństwem narodowym.
Znani są na całym świecie ze swoich charakterystycznych czerwonych mundurów i kapeluszy noszonych podczas ceremonii oraz z tego, że pierwotnie poruszali się konno, patrolując kanadyjskie tereny. Dziś, choć konie są wykorzystywane głównie podczas wydarzeń ceremonialnych, „Mounties” pozostają symbolem Kanady i wzorem skuteczności policyjnej.