Rosyjscy żołnierze wdarli się do ukraińskiej bazy lotniczej w Belbeku na Krymie. Reporter agencji Reutera poinformował, że pojazdy opancerzone przebiły się przez mur otaczający bazę. Słychać było strzały i wybuchy granatów hukowych. Dowódca bazy komandor Mamczuk został aresztowany przez Rosjan.
20.28
Prawy Sektor został partią
Stowarzyszenie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych Prawy Sektor zostało partią – poinformowała stacja telewizyjna "5.Kanał".
„Lider partii Dmytro Jarosz, który będzie startować w wyborach prezydenckich, nie wyszedł do dziennikarzy. Inni członkowie partii oznajmili, że Prawy Sektor będzie brać udział we wszystkich yborach na Ukrainie – prezydenckich, parlamentarnych, a także szczebla lokalnego – podała telewizja.
Przedstawiciele Prawego Sektora nie odpowiedzieli na pytanie, kto będzie finansować kampanię prezydencką Jarosza. Zapewnili tylko, że proces ten będzie przebiegać maksymalnie przejrzyście.
19.28
Pierwsi obserwatorzy OBWE przybyli na Ukrainę
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała w sobotę na Ukrainę pierwszą grupę 40 ekspertów – poinformowała w Wiedniu rzeczniczka OBWE Tatiana Bajewa. Początkowo misja OBWE na Ukrainie ma liczyć ok. 100 obserwatorów, później może ich być do 500.
19.23
RIA-Nowosti: Ukraina zamknęła granicę z Krymem
Ukraińska służba graniczna w trybie jednostronnym zamknęła wjazd z Republiki Krymu na terytorium Ukrainy – poinformowała wieczorem agencja RIA-Nowosti, powołując się na urząd stałego przedstawiciela prezydenta Rosji w Krymskim Okręgu Federalnym (KOF).
Agencja przekazała, że w rezultacie tego kroku granicy nie mogą przekroczyć m.in. ukraińscy żołnierze, którzy pełnili służbę na Krymie, a którzy zadeklarowali wolę wyjazdu na Ukrainę.
RIA-Nowosti podała, że granicę zamknięto o godz. 16 czasu lokalnego (18 czasu moskiewskiego; 15 czasu polskiego).
Urząd stałego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej w KOF ocenił zamknięcie granicy jako prowokację. Chodzi o stworzenie napięcia w rejonie granicy – cytuje agencja swojego rozmówcę.
19.11
Dowódca zajętej przez Rosjan ukraińskiej bazy lotniczej w Belbeku komandor Mamczuk został aresztowany przez Rosjan – informuje agencja Reutersa.
18.28
W internecie pojawiło się zdjęcie ukazujące, jak rosyjskie wojska traktują dziennikarzy. Fotografia została wykonana na terenie ukraińskiej bazy w Belbeku.
twitter/@Euromaidan_PR
17.53
Według Moskwy 54 z 67 jednostek marynarki ukraińskiej zmieniło banderę
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapewniło w sobotę, że 54 z 67 jednostek ukraińskiej Marynarki Wojennej stacjonujących na Krymie przeszło pod dowództwo rosyjskich sił morskich, wśród nich osiem okrętów wojennych i jeden okręt podwodny.
W dniu 21 marca tego roku spośród 18000 członków Sił Zbrojnych Ukrainy stacjonujących na terenie Republiki Krymskiej mniej niż 2000 wyraziło życzenie, aby ich przemieszczono na terytorium Ukrainy – głosi komunikat Ministerstwa.
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu rozkazał rosyjskiej marynarce na Morzu Czarnym, z bazą w krymskim porcie Sewastopol, aby ułatwili przemieszczenie wszystkich wojskowych, którzy życzą sobie służyć nadal w Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Rosja twierdzi, że rosyjska flaga została wciągnięta na maszt ogółem w 147 ukraińskich oddziałach i pododdziałach rozmieszczonych na Krymie.
16.59
Złoto i miliony dolarów u byłego ministra energetyki Ukrainy
Ukraińskie MSW poinformowało, że u byłego ministra energetyki Eduarda Stawyckiego śledczy znaleźli 42 kg złota i 4,8 miliona amerykańskich dolarów w gotówce, a także szlachetne kamienie i luksusowe zegarki.
Stawyckij, który odpowiadał za negocjacje z Rosją w sprawie dostaw surowców, uciekł za granicę.
W piątek na Ukrainie zatrzymany został chef państwowego koncernu Naftohaz, Jewhen Bakulin, pod zarzutem sprzeniewierzenia 4 miliardów USD. Władze ukraińskie mówią o „przestępczej bandzie".
16.41
4000 demonstrantów domagało się w Doniecku powrotu Janukowycza
Około 4000 demonstrantów domagało się w sobotę w Doniecku, na wschodzie Ukrainy, powrotu obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, który uciekł z kraju.
"Rosjo pomóż nam!", "Janukowycz pomóż nam!" – skandowali demonstranci, domagając się jednocześnie dymisji Serhija Taruta, przedsiębiorcy mianowanego przez rząd w Kijowie nowym gubernatorem obwodu donieckiego.
Według Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) organizatorzy demonstracji wzywali jej uczestników do „zajęcia szturmem budynków lokalnej administracji”.
Napięcie na wschodniej Ukrainie, gdzie znaczna część rosyjskojęzycznej ludności sprzyja Rosji, nieustannie rośnie odkąd Moskwa dokonała aneksji Krymu.
16.27
Dowódca ukraińskiej bazy lotniczej w Belbeku, do której wdarli się rosyjscy żołnierze, powiedział, że zostanie przez Rosjan zabrany na rozmowy. Poinformował, że podczas szturmu co najmniej jeden Ukrainiec został ranny.
16.21
Rosyjscy żołnierze wdarli się do bazy lotniczej w Belbeku
Ukraińscy żołnierze bez broni ustawili się w szeregu naprzeciwko żołnierzy rosyjskich, którzy wdarli się do bazy lotniczej Belbek na Krymie, w pobliżu Sewastopola.
Bramę ukraińskiej bazy sforsował rosyjski pojazd opancerzony. Świadkowie informują, że słychać było strzały.
16.15
Rosyjski żołnierz usunął kamerę przed bazą w Belbeku.
Ostatni kadr, jaki zanotowała kamera. Widzimy umundurowaną postać. Wiadomo, że bazę otoczyły wojska rosyjskie.
15.55
Rosyjscy żołnierze próbują wedrzeć się do bazy w Belbeku
Rosyjski pojazd opancerzony sforsował bramę ukraińskiej bazy lotniczej w Belbeku na Krymie, w pobliżu Sewastopola – informuje Reuters powołując się na naocznych świadków.
Zastępca dowódcy tej bazy Ołeh Podowałow poinformował wcześniej tego dnia, że została ona otoczona przez rosyjskich żołnierzy, którzy postawili znajdującym się tam siłom ukraińskim ultimatum – mają się poddać w ciągu godziny, a jeśli tego nie zrobią, rozpocznie się szturm.
– Nigdzie nie idziemy, zobaczymy, co to będzie za szturm – powiedział Podowałow.
15.03
Rosjanie zdobyli szturmem bazę wojskową w Nowofedoriwce na Krymie. Po obrzuceniu terenu jednostki granatami dymnymi, rosyjscy żołnierze wtargnęli na jej terytorium, przejmując budynek.
14.49
Niespokojnie w Doniecku. Protesty prorosyjskich aktywistów.
14.19
Lider Tatarów krymskich: nie ma masowej ucieczki z Krymu
Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew ocenił w sobotę, że obawy przed masowymi wyjazdami z półwyspu Tatarów, którzy zbojkotowali krymskie referendum, są wyolbrzymione. - Nie ma tendencji exodusu z Krymu i mam nadzieję, że nigdy nie będzie - dodał
14.15
Rosyjscy żołnierze grożą szturmem bazy w Belbeku na Krymie
Rosyjscy żołnierze otoczyli ukraińską bazę lotniczą w Belbeku na Krymie, w pobliżu Sewastopola, i postawili znajdującym się tam siłom ukraińskim ultimatum - mają się poddać w ciągu godziny, a jeśli tego nie zrobią, rozpocznie się szturm.
Agencję Reutera poinformował o tym zastępca dowódcy bazy Ołeh Podowałow. Nigdzie nie idziemy, zobaczymy, co to będzie za szturm - powiedział.
14.10
Steinmeier w Kijowie przestrzega przed nowym podziałem Europy
Przebywający z wizytą na Ukrainie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że społeczność międzynarodowa nie może pozwolić, by kryzys ukraińsko-rosyjski doprowadził do nowego podziału Europy.
Na spotkaniu z mediami w Kijowie po rozmowach z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem Steinmeier ocenił, że próbą takiego podziału było referendum, które odbyło się w niedzielę na Krymie, oraz decyzja rosyjskiego parlamentu o przyłączeniu półwyspu. Wskazał również, że zarówno plebiscyt, jak i piątkowe głosowanie w Radzie Federacji, wyższej izbie parlamentu Rosji, są pogwałceniem prawa międzynarodowego.
- Nie można zaakceptować tych okoliczności i pozwolić na powtórkę rozlewu krwi - podkreślił.
Niemiecki minister wyraził też nadzieję, że już w ciągu najbliższych dni na Ukrainę przyjadą pierwsi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, których obecność może "osłabić napięcia".
10.55
MSZ Rosji: Rosja zastrzega prawo odpowiedzi na sankcje UE
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ocenia, że sankcje nałożone przez UE na 12 kolejnych polityków i wojskowych w związku z aneksją Krymu przez Rosję są "oderwane od rzeczywistości". Rosja zastrzega sobie prawo do adekwatnej odpowiedzi - głosi oświadczenie.
"Szkoda, że Rada Europejska podjęła decyzję, która jest oderwana od rzeczywistości. Sądzimy, że nadszedł czas, aby wrócić na grunt pragmatycznej współpracy służącej interesom naszych krajów. Jednak jest oczywiste, że Rosja zastrzega sobie prawo do adekwatnej odpowiedzi na podjęte działania" - głosi oświadczenie rzecznika resortu Aleksandra Łukaszewicza zamieszczone na stronie internetowej.
10.45
Żeby armia zaczęła działać, decyzję powinni podjąć politycy. Dziś, bez takiej decyzji, armia nie ma prawa niczego robić – oświadczył minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch, występując w programie telewizyjnym.
Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Serhij Hajduk oświadczył w innej stacji, że Kijów nie zamierza na razie wyprowadzać swoich wojsk z półwyspu.
- Jestem w kontakcie ze wszystkimi dowódcami na Krymie, którzy dokładnie znają swoje zadania. Kwestia wyprowadzenia wojsk z Autonomicznej Republiki Krymu nie jest dziś omawiana. Każdy dowódca w jednostce wojskowej czy na okręcie wie, co ma robić i w jakiej kolejności – powiedział.
W ostatnich dniach w ukraińskiej prasie pojawiły się apele żołnierzy z baz na Krymie, którzy proszą władze o podjęcie decyzji w ich sprawie. Wojskowi piszą, że nie wiedzą, czy mają dalej opierać się naciskom Rosjan, którzy różnymi sposobami zachęcają ich do wstąpienia do ich armii, czy bronić swych obecnych pozycji.