Przejdź do treści
15:26 Abp Gądecki o papieżu Franciszku: wniósł nową rzeczywistość w życie Kościoła. Na pewno momentami było mu ciężko
14:51 Abp Jędraszewski o papieżu Franciszku: jego dokonania i inicjatywy budziły wiele i zaskoczenia, i nadziei
14:11 Donald Trump: niech Bóg błogosławi papieżowi Franciszkowi
13:39 Wielkopolskie: Prymas odprawi w Gnieźnie mszę św. w intencji zmarłego papieża
13:05 IMGW: w poniedziałek gwałtowne burze na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce
12:42 Watykan: 137 kardynałów z ponad 70 krajów świata wybierze nowego papieża na konklawe
11:33 Portugalia: Tysiące pielgrzymów modlą się w Fatimie za duszę papieża Franciszka
11:01 Watykan: Papież wydał dyspozycję, by pochowano go w bazylice Matki Bożej Większej
10:46 Prezydent Andrzej Duda: Papież był wielkim apostołem Miłosierdzia
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Międzynarodowy list gończy za Janukowyczem. Ukrywa się w Moskwie?

Źródło: twitter/@EuromaidanPR

Władze Ukrainy wydały międzynarodowy list gończy za obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Rosyjskie media nieoficjalnie podają, że jest w Moskwie. Niepewna jest sytuacja na Krymie, gdzie trwają demonstracje separatystów.

Janukowycz ścigany

O wydaniu międzynarodowego listu gończego za Janukowyczem, a także za byłym ministrem spraw wewnętrznych Witalijem Zacharczenką poinformował p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnicki. Janukowycz i Zacharczenko są podejrzani w sprawie o doprowadzenie do śmierci 100 osób, które zginęły na Ukrainie od początku trwających od listopada ubiegłego roku protestów antyrządowych.

Nie wiadomo, gdzie jest Janukowycz. Pojawiły się niepotwierdzone informacje, że przedostał się do Rosji, ale nie wyklucza się też, że w dalszym ciągu przebywa na Ukrainie. MSW Ukrainy przerwało poszukiwania obalonego prezydenta na Krymie w związku z obawami przed wywołaniem konfliktu zbrojnego na tym półwyspie.

Niespokojnie na Krymie

Przed parlamentem Krymu w Symferopolu kilka tysięcy krymskich Tatarów oraz przedstawicieli innych narodowości domagało się dziś jedności z Ukrainą, występując przeciwko przejawom separatyzmu na półwyspie. Przed gmachem zebrała się równie liczna manifestacja zwolenników przyłączenia Krymu do Rosji.

Tatarzy i przeciwnicy poprzednich władz w Kijowie nie dopuścili tego dnia do posiedzenia krymskiego parlamentu, na którym – jak podejrzewano – mogło dojść do głosowania nad odłączeniem półwyspu od Ukrainy. Posiedzenie nie zostało nawet otwarte, gdyż w parlamencie, zdominowanym przez Partię Regionów obalonego prezydenta, zabrakło kworum.

Nowe władze Ukrainy uważają, że sytuację na Krymie zaostrza Rosja, która podgrzewa nastroje separatystyczne wśród mieszkającej tu ludności rosyjskiej. Po odsunięciu od władzy Janukowycza Rosjanie zaczęli mówić o wydawaniu rosyjskojęzycznym obywatelom Ukrainy rosyjskich paszportów w przyspieszonym trybie.

Według rosyjskich danych około 60 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, około 25 proc. - Ukraińcy i około 12 proc. - krymscy Tatarzy. Ci ostatni występują przeciwko separatystycznym tendencjom, zachowując lojalność wobec władz w Kijowie. Na Krymie na mocy umowy między rządami Rosji i Ukrainy stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska. Jej główną bazą jest Sewastopol.

Kreml ogłasza gotowość bojową. NATO deklaruje wsparcie dla Ukrainy  

Prezydent Władimir Putin polecił rosyjskiemu ministerstwu obrony sprawdzenie gotowości bojowej sił okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk. Dzień wcześniej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że sojusz jest gotowy dalej wspierać Ukrainę w jej demokratycznych reformach. Rasmussen zakłada, iż wszystkie państwa szanują „suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną" Ukrainy. – I NATO respektuje suwerenne wybory ukraińskich obywateli – powiedział. Przypomniał, że na szczycie sojuszu w Bukareszcie w 2008 roku zapadła decyzja, że Ukraina ma otwartą drogę do członkostwa w NATO, jeśli „będzie tego chciała i spełni określone warunki". – Ale teraz są ważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć – dodał Rasmussen.

Przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko zdecydowanie wykluczyła w rozmowie z dziennikarzami scenariusz siłowej ingerencji w sprawy Ukrainy ze strony Rosji. Podkreśliła, że „Rosja podtrzymuje swoje stanowisko, według którego nie mamy prawa ingerować w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa".

Z kolei szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow ocenił, że większości mieszkańców Krymu nie odpowiada „nowa ukraińska demokracja" i jeśli Zachód uważa Majdan za wyraz woli narodu, to powinien uznać prawo Krymu do wyrażenia swej woli.

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele podkreślił w Strasburgu, podczas debaty Parlamentu Europejskiego poświęconej Ukrainie, że Unia jest gotowa współpracować z Rosją dla dobrej przyszłości Ukrainy, ale Moskwa musi uszanować suwerenne prawo swego sąsiada do dokonywania wyborów dotyczących przyszłości.

pap, telewizja republika

Wiadomości

Papież Franciszek nie żyje. Ukraina wspomina jego wsparcie i modlitwy

To się dzieje, gdy umiera papież

Sensacja na Amstel Gold Race! Skjelmose wyprzedza faworytów i wygrywa w Berg en Terblijt

Aresztowano mężczyznę oskarżonego o zranienie sędziego liniowego

Jak wygląda sytuacja na giełdzie? Ceny ropy znów zaskakują

Na co zmarł papież Franciszek? Włoskie Media podają nieoficjalną przyczynę

Księdzu zrujnowano zdrowie. Mecenas Skwarzyński ujawnia kulisy

Papież za życia wybrał miejsce pochówku. To ogromna "nowość"

Fiasko zespołu ds. deregulacji Tuska

Trudny pontyfikat papieża Franciszka. Sakiewicz: nastał w czasach kryzysu

Tragiczny wypadek na S3. Nie żyje kilka osób

Piekara: Tusk nie chce odzyskać skradzionych przez Niemców dzieł sztuki

Franciszek był papieżem przez 12 lat

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Najnowsze informacje

Był pierwszym papieżem z zakonu Jezuitów

Najnowsze

Papież Franciszek nie żyje. Ukraina wspomina jego wsparcie i modlitwy

Jak wygląda sytuacja na giełdzie? Ceny ropy znów zaskakują

Na co zmarł papież Franciszek? Włoskie Media podają nieoficjalną przyczynę

Księdzu zrujnowano zdrowie. Mecenas Skwarzyński ujawnia kulisy

Papież za życia wybrał miejsce pochówku. To ogromna "nowość"

To się dzieje, gdy umiera papież

Sensacja na Amstel Gold Race! Skjelmose wyprzedza faworytów i wygrywa w Berg en Terblijt

Aresztowano mężczyznę oskarżonego o zranienie sędziego liniowego