Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz przedstawił swoje exposé, w którym odniósł się do sytuacji międzynarodowej, trwającej wojny w Ukrainie oraz roli, jaką jego zdaniem odgrywa dziś Polska w kształtowaniu bezpieczeństwa i stabilności całego kontynentu.
Priorytety Niemiec
Lider CDU Friedrich Merz zaprezentował swoje spojrzenie na aktualne wyzwania stojące przed Europą. Jak relacjonuje „Deutsche Welle”, polityk położył wyraźny akcent na sprawy bezpieczeństwa oraz stosunki z Rosją, wskazując na konieczność stanowczej postawy wobec działań Kremla.
Merz przypomniał m.in. przypadki zatruć i ataków na opozycję, podkreślając, że „nie można mówić o normalnych relacjach z państwem, które stosuje takie metody”. W jego ocenie, współpraca z Rosją w obecnej formie nie jest możliwa, a Europa powinna wzmacniać swoją niezależność i zdolności obronne
Polska jako ważny partner
W trakcie wystąpienia lider niemieckiej chadecji kilkukrotnie wspomniał o Polsce. W jego ocenie nasz kraj odgrywa obecnie „kluczową rolę w polityce bezpieczeństwa” i należy do grona państw, które „w sposób zdecydowany reagują na rosyjską agresję” .
Odniósł się również do historycznego przesłania Helmuta Kohla, który w 1996 r. – w obecności św. Jana Pawła II – mówił o znaczeniu wspólnoty europejskiej. Zdaniem Merza, te słowa dziś nabierają nowego znaczenia, a Polska stanowi istotny filar wspólnej odpowiedzialności za kontynent.
UE i NATO w centrum uwagi
W swoim przemówieniu Merz odniósł się także do przyszłości struktur międzynarodowych. Wskazał na konieczność wzmacniania zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO. Jak zauważył, Europa powinna być zdolna do samodzielnego działania – także w wymiarze militarnym.
Przywołał przy tym niedawne wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, które w jego ocenie potwierdzają potrzebę większej samodzielności Europy w zakresie obrony. Lider CDU zapowiedział również konieczność inwestycji w infrastrukturę oraz zwiększenia wydatków na obronność. Podkreślił, że Unia Europejska musi przygotować się na długoterminowe wyzwania związane z wojną, cyberbezpieczeństwem oraz ochroną granic zewnętrznych
Źródło: Republika, dw.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Najnowsze

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Papież Leon XIV przemówił w sieci. Jego pierwszy post wzywa do pokoju
