Przejdź do treści
20:13 Według sondażowych wyników exit poll Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie Rumunii! Miał zdobyć blisko 54 proc. głosów. George Simion według exit poll osiągnął 46 proc.
19:50 Rumunia: Według informacji przekazanych przez rumuńskie Centralne Biuro Wyborcze w drugiej turze wyborów prezydenckich głosowało do tej pory 55,57 proc. uprawnionych. Jest to znacznie wyższa frekwencja od wyborów w roku 2019
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Merkel nie zmieni polityki wobec Rosji? „Trzeba nazywać rzeczy po imieniu”

Źródło: flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Pomimo apelu intelektualistów ostrzegających przed wybuchem wojny Angela Merkel nie zmieni swojej polityki wobec Rosji. Kanclerz powiedziała telewizji ARD, że nie zaakceptuje aneksji Krymu i że nadal liczy na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu.

– Powinniśmy nazywać rzeczy po imieniu – powiedziała Merkel w poniedziałek w wywiadzie dla ARD pytana, czy opublikowany w zeszłym tygodniu apel będzie miał wpływ na jej politykę wobec Rosji.

– Aneksja Krymu oraz wydarzenia w Doniecku i Ługańsku oznaczają podważenie terytorialnej integralności Ukrainy" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Jak dodała, doszło do "poważnych wykroczeń" naruszających fundamenty europejskiego ładu. "Dlatego nie możemy tego zaakceptować – podkreśliła kanclerz.

Jak zaznaczyła, zdaniem Niemiec "nie ma militarnego wyjścia z tej sytuacji". – Koncentrujemy się na poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania – dodała, zapewniając, że jej celem jest "partnerska współpraca z Rosją".

– Jestem przekonana, że znajdziemy takie rozwiązanie. Będziemy jednak zapewne potrzebowali znacznie więcej czasu, niż sobie to wyobrażaliśmy – powiedziała Merkel. Wskazała w tym kontekście o trwające kilkadziesiąt lat starania o zjednoczenie podzielonych po II wojnie światowej Niemiec. Za główny cel uznała obecnie realizację postanowień umowy z Mińska.

Pytana, czy nie jest rozczarowana postawą Putina, który nie dotrzymuje przyjętych ustaleń, Merkel odparła, że "rozczarowanie" nie jest właściwym pojęciem w tej sytuacji. – Moim obowiązkiem, zgodnym z interesami niemieckimi i europejskimi, jest nazywanie rzeczy po imieniu i równocześnie poszukiwanie rozwiązań. Będę nadal tak właśnie postępowała – wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu.

Grupa ponad 60 polityków, intelektualistów i przedstawicieli biznesu ostrzegła przed groźbą wojny z Rosją i zaapelowała do władz Niemiec o podjęcie polityki odprężenia i dialogu z Moskwą. Sygnatariusze apelu stwierdzili, że nie wolno "wypychać" Rosji z Europy. Uważają oni, że Zachód jest współodpowiedzialny za obecny konflikt, ponieważ ignorował interesy bezpieczeństwa Rosji po zakończeniu zimnej wojny. Krytykują też media za ich zdaniem jednostronnie negatywne przedstawianie Rosji i kreowanie jej na wroga.

List podpisali m.in.: były prezydent Niemiec Roman Herzog, reżyser Wim Wenders, naukowiec Ernst Ulrich von Weizsaecker, były kanclerz Gerhard Schroeder, pisarze Ingo Schulze i Christoph Hein oraz aktorzy Hanna Schygulla i Mario Adorf.

CZYTAJ TAKŻE:

Appeasement 2.0? Najpierw Niemcy, teraz Francja. Hollande spotkał się z Putinem

Niemieckie elity po stronie Putina? Ostrzegają rząd przed wojną

 

pap

Wiadomości

Policja: Od początku ciszy wyborczej odnotowano 202 przypadki jej naruszenia

Wybory w Rumunii. Kto został prezydentem?

Co można powiedzieć w ciszę wyborczą?

OGLĄDAJ NA ŻYWO: Rozpoczął się wieczór wyborczy w Telewizji Republika

Frekwencja w Rumunii wyższa od frekwencji w Polsce

Ukraiński wywiad: Rosja planuje wystrzelenie rakiety międzykontynentalnej

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

PKW: Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Zmiana lidera

Kwestia pokoju na Ukrainie

Nie żyje sędzia Bogusław Nizieński. "Zawsze stał po stronie dobra przeciwko złu"

Czego Chiny chcą od Europy?

Nvidia inwestuje w Chiny. Powstaje nowe centrum badawcze w Szanghaju

Polscy wyborcy w Wielkiej Brytanii mają problemy z głosowaniem

Ambasada Rosji otworzyła wystawę. Moskwa znów pisze historię na nowo

Najnowsze

Policja: Od początku ciszy wyborczej odnotowano 202 przypadki jej naruszenia

Frekwencja w Rumunii wyższa od frekwencji w Polsce

Ukraiński wywiad: Rosja planuje wystrzelenie rakiety międzykontynentalnej

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

Wybory w Rumunii. Kto został prezydentem?

Co można powiedzieć w ciszę wyborczą?

OGLĄDAJ NA ŻYWO: Rozpoczął się wieczór wyborczy w Telewizji Republika