Merkel broni swojego „Damy radę” w sprawie migracji. Żadnej refleksji

Angela Merkel wróciła do słów, które w 2015 roku rozpaliły niemiecką i europejską opinię publiczną. „Damy radę” – zapewniała w obliczu kryzysu migracyjnego. Dziś była kanclerz bez żadnej refleksji twierdzi, że nie żałuje tej deklaracji.
Merkel brnie dalej
Jak podaje stacja Deutsche Welle, była kanclerz Niemiec Angela Merkel odniosła się do swojego słynnego zdania sprzed dekady. W 2015 roku, gdy do Europy napływały setki tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, Merkel mówiła z przekonaniem „Wir schaffen das” – „Damy radę”. Zdanie to stało się symbolem jej polityki migracyjnej i punktem zwrotnym w historii niemieckiej polityki. Merkel podkreśla, że decyzja o otwarciu granic była koniecznością humanitarną i moralną. Jej zdaniem Niemcy „stanęły na wysokości zadania”, mimo że proces integracji okazał się katastrofą i stworzył potencjał dla organizacji terrorystycznych. W wywiadzie była kanclerz przyznała też, że słowa sprzed dekady wciąż uważa za aktualne.
Polityka Merkel miała jednak swoją cenę też dla liberalnego establishmentu. To właśnie fala migracyjna i kontrowersyjne decyzje rządu przyczyniły się do wzrostu popularności antysystemowej Alternatywy dla Niemiec. AfD, która zaczynała jako ugrupowanie eurosceptyczne, stała się siłą polityczną o coraz wyraźniejszym profilu antyimigracyjnym, wykorzystując frustrację społeczną i obawy o bezpieczeństwo państwa.
Nawet w łonie własnej partii Merkel musiała mierzyć się z ostrą krytyką w tej sprawie. W CDU i CSU nie brakowało głosów, że integracja migrantów nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Wielu polityków ostrzegało, że Niemcy nie były przygotowane na taką skalę wyzwań społecznych oraz ekonomicznych.
Dziesięć lat później Niemcy wciąż odczuwają skutki tej decyzji.
Źródło: Republika, dw.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Lubnauer uderza w Episkopat, który ostrzega przed lewacką "edukacją zdrowotną". Mówi o ideologii i polityce
TRZEBA ZOBACZYĆ!
W maju jedno, dzisiaj drugie. Tak Donald Tusk zmienił zdanie ws. 800 plus dla Ukraińców [WIDEO]
Najnowsze

Macierewicz: ludzie Tuska kłamią cały czas, tam nie ma miejsca na prawdę!

TRZEBA ZOBACZYĆ!
W maju jedno, dzisiaj drugie. Tak Donald Tusk zmienił zdanie ws. 800 plus dla Ukraińców [WIDEO]

Tysiące osób bez prądu, zamknięte lotnisko po przejściu burzy piaskowej w Phoenix
