Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Według najnowszych danych, Chiny, Unia Europejska i Kanada to kraje, które w 2025 roku nakładają najwyższe cła na towary importowane ze Stanów Zjednoczonych. Informacje te pojawiają się w kontekście ogłoszenia przez administrację prezydenta Donalda Trumpa nowych ceł na importowane pojazdy oraz wprowadzenia 10 procentowej. bazowej, stawki celnej na wszystkie towary wwożone do USA.
Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" – 15 państw z największym deficytem handlowym w relacjach z USA. Równocześnie, Biały Dom wskazuje na "niesprawiedliwe" praktyki handlowe, w tym wysokie cła nakładane na amerykańskie produkty.
"Dzień 2 kwietnia 2025 r. na zawsze zapisze się w pamięci jako dzień odrodzenia amerykańskiego przemysłu, dzień odzyskania przez Amerykę jej przeznaczenia i dzień, w którym zaczęliśmy ją ponownie wzbogacać (...)
Przez dziesięciolecia nasz kraj był rabowany, plądrowany, gwałcony; plądrowany przez narody bliskie i dalekie, zarówno przyjaciół, jak i wrogów" - mówił Trump. - To jeden z najważniejszych dni, moim zdaniem, w historii Ameryki. To nasza deklaracja niepodległości gospodarczej.
Wymieniał przy tym szereg rzekomych przewinień partnerów handlowych Ameryki - w jego ocenie przyjaciele USA byli w tym gorsi, niż wrogowie - twierdząc, że wykorzystały one otwartość amerykańskiego rynku, by się wzbogacić.
Manipulowali swoimi walutami, subsydiowali swój eksport, kradli naszą własność intelektualną, nakładali wygórowane podatki VAT na niekorzyść naszych produktów, przyjmowali niesprawiedliwe przepisy i normy techniczne oraz tworzyli siedliska zanieczyszczeń - wymieniał.
Zwracając się do narzekających na jego decyzję przywódców państw, Trump wezwał ich do opuszczenia własnych barier handlowych.
"Do wszystkich zagranicznych prezydentów, premierów, królów, królowych, ambasadorów i wszystkich innych, którzy wkrótce będą dzwonić, aby prosić o wyjątki od tych taryf, mówię: zakończcie swoje własne taryfy, znieście bariery, nie manipulujcie swoimi walutami - powiedział Trump.
Te taryfy zapewnią nam wzrost gospodarczy, jakiego jeszcze nie widzieliśmy, a obserwowanie go będzie czymś naprawdę wyjątkowym - dodał.
W nadchodzących dniach pojawią się skargi ze strony globalistów, outsourcerów, grup interesów i fake newsów (...) Ale nigdy nie zapominajmy, że wszystkie przewidywania naszych przeciwników dotyczące handlu z ostatnich 30 lat okazały się całkowicie błędne - ocenił.
Chiny: Stany Zjednoczone i Chiny prowadzą wojnę handlową od 2018 roku, kiedy to administracja Trumpa po raz pierwszy nałożyła 25% cła na chińskie towary o wartości 50 miliardów dolarów. Chiny odpowiedziały wprowadzeniem ceł odwetowych na amerykańskie produkty rolne o wartości 16,5 miliarda dolarów. Eskalacja konfliktu handlowego doprowadziła do utraty blisko ćwierć miliona miejsc pracy w USA do stycznia 2021 roku. W lutym 2025 roku, Trump nałożył na Chiny 20% cło na wszystkie importowane towary, co spotkało się z odpowiedzią Pekinu w postaci ceł do 15% na amerykańskie produkty rolne. Deficyt handlowy USA z Chinami wynosi 295,4 miliarda dolarów.
Unia Europejska: UE również doświadczyła konfliktów handlowych za czasów pierwszej kadencji Trumpa. Ostatnio prezydent ogłosił 25% cło na import stali i aluminium, co bezpośrednio uderza w Unię Europejską, największego partnera handlowego Stanów Zjednoczonych, a także 25% cło na importowane samochody, co negatywnie wpłynie na takie kraje jak Niemcy. UE zapowiedziała możliwość wprowadzenia ceł odwetowych na towary z USA o wartości do 28 miliardów dolarów. Deficyt handlowy USA z UE w 2024 roku wyniósł 235,6 miliarda dolarów. Biały Dom wskazuje również na wysokie podatki nakładane przez UE na amerykańskie produkty, takie jak 50% cło na amerykańskie produkty mleczne.
Kanada: Administracja Trumpa zaatakowała również Kanadę, która może spodziewać się kolejnych ceł. Biały Dom wskazuje na 300% cło na amerykańskie masło i ser. Eksperci podkreślają, że jest to stawka celna, która weszłaby w życie, jeśli eksport z USA przekroczyłby ustalone limity w ramach porozumienia USMCA. W ostatnim czasie Kanada i USA zaangażowały się w wojnę handlową, po tym jak Trump ogłosił 25% cła na towary z Kanady i 10% na energię. Ottawa odpowiedziała wprowadzeniem 25% ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości 30 miliardów dolarów, głównie w sektorze rolnym. Kanada zagroziła nałożeniem ceł na amerykański import o wartości 95 miliardów dolarów, jeśli Trump nałoży kolejne podatki.
Koniec wojny celnej?
Eksperci sugerują, że rozwiązaniem byłoby zniesienie wszystkich ceł wobec USA przez poszczególne kraje, co umożliwiłoby wolny i sprawiedliwy handel.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Sejm na Żywo
Wiadomości

Berlin podrzuca Polsce migrantów. Niemiecka minister mówi o świetnej współpracy z polskimi służbami [WIDEO]
Skazanie Marine Le Pen. Radziejewski: główny nurt niszczy konkurentów za pomocą zaprzyjaźnionych sędziów
Najnowsze
