Przejdź do treści
18:50 Poznań: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zaprzecza kolejnym manipulacjom i doniesieniom o rzekomym udziale Karola Nawrockiego w kibicowskiej „ustawce” z 2009 roku. - Takie nazwisko nie pojawia się w tym postępowaniu - oświadczył rzecznik prokuratury.
16:53 Warszawa: Jarosław Kaczyński zaapelował o udział w II turze wyborów prezydenckich i głosowanie na Karola Nawrockiego. - Niebezpieczeństwo jest ogromne - oświadczył prezes PiS
15:55 "Dobra rozmowa o przyszłości Polski" - tak swoje dzisiejsze spotkanie ze Sławomirem Mentzenem podsumował obywatelski kandydat na Prezydenta RP Karol Nawrocki
15:05 Witold Bańka został wybrany na prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) na kolejną kadencję
14:15 PILNE: Agenci ABW wkroczyli na posesję, którą wynajmowała telewizja Republika
13:38 Kukiz reaguje na sondaż Onetu: A gdzie w waszym sondażu jest partia Grzegorza Brauna?
12:55 Prezydent żegnając Bogusława Nizieńskiego: szedł wyprostowany, wśród tych, co na kolanach
12:20 Pod okiem Trzaskowskiego w warszawskim ratuszu działał układ korupcyjny. W tle łapówki na kwotę 5 mln złotych
11:39 Ważne: Grzegorz Braun - W drugiej turze oddam głos na Nawrockiego. Oddam głos ważny i postawię krzyżyk przy nazwisku Nawrocki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej we Wrocławiu zaprasza 30 maja, o godz. 17.30 na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, w kościele NMP na Piasku, ul. Katedralna 4. Po mszy przemarsz pod pomnik papieża Jana XXIII, gdzie odbędzie się łączenie z TV Republika
Wydarzenie Wiec poparcia Karola Nawrockiego w Sopocie. Czwartek (29.05) godz. 18:00, plac przed kościołem pw. św. Jerzego (obok Monciaka)
Wydarzenie Finał kampanii wyborczej Karola Nawrockiego: 30 maja (piątek) godz. 22:00, plac przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Protest Stowarzyszenie Rolnicy Południowej Wielkopolski organizuje protest rolników. 30 maja, od godz. 10:00. Miejsce: Droga krajowa 11, powiat kępiński, Krążkowy, rondo im. Kornela Morawieckiego
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Ławrow: Współpraca Rosji z UE możliwa na równoprawnej podstawie. Izolowanie Rosji nie ma perspektyw

Źródło: FLICKR/UTENRIKSDEPARTEMENTET UD/CC BY-ND 2.0

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj jest zainteresowany współpracą z Unią Europejską i wszystkimi jej członkami, jednak na równoprawnej podstawie.

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że próby izolowania jego kraju nie mają perspektyw. Podkreślił, że Rosja ma w świecie partnerów.

Ławrow zadeklarował, że FR jest zainteresowana współpracą z Unią Europejską i wszystkimi jej członkami, jednak na równoprawnej podstawie. Oznajmił też, że dla uregulowania kryzysu na Ukrainie kluczowe znaczenie ma zapoczątkowanie bezpośredniego, ogólnonarodowego dialogu na temat reformy konstytucyjnej z udziałem wszystkich regionów i sił politycznych tego kraju.

Szef MSZ FR powiedział to na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem, którego kraj sprawuje w tym półroczu rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wśród tematów rozmów były stosunki Rosja-UE i kryzys ukraiński.

Rinkeviczs ze swej strony oświadczył, że jego wizyta w Moskwie była "rozpoznaniem" przed spotkaniem szefów MSZ krajów UE, które odbędzie się 19 stycznia w Brukseli, a jednym z tematów którego będą relacje Unii z Rosją. Łotewski minister przekazał, że jego rozmowy z Ławrowem wykazały występowanie "pryncypialnych różnic" między UE i FR, a jako przykład wymienił Krym.

Możliwe złagodzenie, ale i zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Rinkeviczs oznajmił, że Unia Europejska gotowa będzie "poważnie rozważyć" możliwość złagodzenia lub uchylenia sankcji przeciwko Rosji, jeśli nastąpi realny postęp w uregulowaniu kryzysu na Ukrainie. Ostrzegł zarazem, że jeżeli sytuacja na Ukrainie będzie się pogarszać, to nie można wykluczyć dalszych kroków ze strony UE. – To nie są pogróżki. Takie jest nasze pryncypialne stanowisko – oświadczył.

Rinkeviczs przyznał, że proces uregulowania kryzysu ukraińskiego będzie trudny i że wymagać będzie czasu. – Widzimy, że jak na razie porozumienia mińskie nie są wykonywane – powiedział.

Z kolei Ławrow oznajmił, że Rosja jest w posiadaniu danych, świadczących o tym, że władze w Kijowie mogą podjąć kolejną próbę rozwiązania kryzysu na wschodzie kraju przy użyciu siły. Rosyjski minister ostrzegł, że doprowadzi to do katastrofy. Wyraził też nadzieję, że kraje zachodnie nie pozwolą "partii wojny" w Kijowie zburzyć "kruchych nadziei" na pokój, jakie dają porozumienia z Mińska.

– Nie może być innego rozwiązania ukraińskiego kryzysu, niż pokojowe, polityczne uregulowanie – zaznaczył, wyrażając nadzieje, że spotkanie w Berlinie w formacie normandzkim, tj. z udziałem szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec "pomoże stymulować pełne, wszechstronne wypełnienie wszystkiego tego, co uzgodniono w Mińsku".  – Najważniejsze jest przerwanie ognia – powiedział.

Stosunki z Rosją i terroryzm będą tematami spotkania szefów MSZ krajów UE

"Kommiersant", powołując się na źródła w strukturach Unii Europejskiej, przekazuje, że kryzys w stosunkach między FR i UE będzie jednym z dwóch kluczowych – obok walki z terroryzmem – tematów przyszłotygodniowego spotkania szefów MSZ krajów UE w Brukseli. Według rosyjskiego dziennika unijni ministrowie mają na nim wypracować nową strategię wobec Rosji.

Odwołując się do ocen swoich rozmówców w Brukseli, "Kommiersant" podaje, że większość członków UE uważa obecne napięcie w relacjach z FR za zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa w Europie, a także przeszkodę w uregulowaniu sytuacji na Ukrainie. – Za pomocą nowej strategii europejscy dyplomaci chcą również przezwyciężyć wewnętrzne rozbieżności co do tego, jak winny być budowane stosunki z Moskwą – pisze gazeta.

"Kommiersant" cytuje w tym kontekście przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który 18 grudnia po szczycie Unii Europejskiej oświadczył, że UE "zamierza sformułować absolutnie jednolite stanowisko wobec Rosji - nie zideologizowane, ale pragmatyczne i praktyczne".

Zdaniem moskiewskiego dziennika nie będzie to łatwe, gdyż w łonie Unii Europejskiej powstały dwa obozy, których poglądy na relacje z Rosją w istotnym stopniu się różnią.

– Pierwszy obóz uważa, że przezwyciężyć napięcie i nieufność można przez ustanowienie instytucjonalnych kontaktów między Unią Europejską, a funkcjonującą od 1 stycznia Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EUG), będącą gospodarczym sojuszem FR, Białorusi, Kazachstanu i Armenii – informuje "Kommiersant", przypominając, że "władze w Moskwie od dawana mówiły o konieczności współpracy tych dwóch struktur, jednak w Brukseli sceptycznie odnoszono się do integracyjnej aktywności Rosji".

Gazeta odnotowuje, że "jako pierwszy o zbliżeniu z EUG jako drodze do rozładowania napięcia wokół Ukrainy i zmiany negatywnych tendencji w relacjach z Moskwą, w końcu ubiegłego roku mówił szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steimeier". "Kommiersant" przekazuje, że z jego informacji wynika, iż stanowisko Niemiec popierają Francja, Włochy, Hiszpania, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Grecja i kilka innych państw.

W drugim obozie – jak podaje dziennik – znajdują się m.in. Łotwa, Estonia, Litwa, Polska i Wielka Brytania, które "z nieufnością odnoszą się do działań Moskwy i uważają zbliżenie z EUG na danym etapie za bezowocne". – Kraje te uważają, że odbudowywać zaufanie należy przez stopniowe umacnianie praktycznej współpracy w sferach wzajemnego zainteresowania, w tym w walce z terroryzmem i przemytem narkotyków – cytuje "Kommiersant" jednego ze swoich rozmówców w Brukseli.

Gazeta informuje, że jeśli ministrowie spraw zagranicznych 19 stycznia sformułują konkretne propozycje, a zbierający się 12 lutego szczyt Unii Europejskiej je zatwierdzi, to szefowa unjnej dyplomacji Federica Mogherini osobiście przedstawi je przywódcom Rosji podczas wizyty w Moskwie wstępnie zaplanowanej na luty.

pap

Wiadomości

Polityczna szczerość Komorowskiego. Trzaskowski dostał rykoszetem

Edyta Górniak zabrała głos po Eurowizji. "Nie czuję się jak wyrocznia"

Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Grzegorz Braun gościem Danuty Holeckiej o 20:20!

Ewa Farna wystąpiła u boku Dua Lipy na koncercie w Pradze

Tomasz Sakiewicz stanowczo odpowiada na atak Pomaskiej: „Promuje swoją własną telewizję”

ABW kontra wolność słowa. Czy rząd Tuska chce uciszyć Republikę?

Prokuratura: Nawrockiego nie ma w aktach sprawy „ustawki” z 2009 roku

Śledztwo umorzone po raz drugi. Ksiądz Stryczek bez zarzutów

Obajtek wygrał w sądzie. Kłamstwa i ataki upadają z hukiem

Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Mentzen: „Najważniejsza jest Polska!”

Karpiński z zarzutami ws. afery śmieciowej. Internauci: typowy standard dla rządów ludzi z PO

PILNE: Bartosz G. w stanie krytycznym. Próbował odebrać sobie życie po rozmowie z matką

Izabela Skrybant-Dziewiątkowska uniknęła katastrofy lotniczej. Miała wracać z Anną Jantar

Liga Narodów kobiet: Polki blisko awansu do dywizji A

Najnowsze

Polityczna szczerość Komorowskiego. Trzaskowski dostał rykoszetem

Ewa Farna wystąpiła u boku Dua Lipy na koncercie w Pradze

Tomasz Sakiewicz stanowczo odpowiada na atak Pomaskiej: „Promuje swoją własną telewizję”

ABW kontra wolność słowa. Czy rząd Tuska chce uciszyć Republikę?

Prokuratura: Nawrockiego nie ma w aktach sprawy „ustawki” z 2009 roku

Edyta Górniak zabrała głos po Eurowizji. "Nie czuję się jak wyrocznia"

Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Grzegorz Braun gościem Danuty Holeckiej o 20:20!