Przejdź do treści
02:00 Węgry: teoretycznie istnieje punkt, po przekroczeniu którego nie warto już być częścią Wspólnoty. Mogę już teraz obiecać wyborcom, że jeśli zobaczę, że obecność w UE straciła sens, podejmę odpowiednie działania - zapowiedział Viktor Orban
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kwaśniewski diagnozuje prezydenta Białorusi. "Łukaszenka ma rozdwojenie jaźni"

Źródło: wikimedia

W wywiadzie dla rosyjskojęzycznej sekcji BBC były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wypowiedział się na temat obecnej sytuacji na Białorusi. Wspomniał również o stosunkach z prezydentem Białorusi w czasach swoich kadencji.

Aleksander Kwaśniewski został wybrany na prezydenta w 1995 roku – rok po dojściu do władzy na Białorusi Alaksandra Łukaszenki. W rozmowie z dziennikarzem BBC Olegiem Antonienką tak wspomina swoje kontakty z szefem białoruskiego państwa.

– Kiedy poznałem Łukaszenkę – a jesteśmy w tym samym wieku i byliśmy wtedy dość młodzi, bo on został prezydentem w wieku 40, ja zaś 41 lat – prowadziliśmy osobiste rozmowy i wtedy zrozumiałem, że Łukaszenka ma rozdwojenie jaźni. Z jednej strony – to macho i lubi nim być. Oczywiście to wynika z jego temperamentu, jego przeszłości, jego wykształcenia, a dokładniej – szczerze mówiąc – braku wykształcenia. Niekiedy czuł się tak, jakby mógł robić wszystko, co chce, bez żadnych ograniczeń, żadnych granic. On jest silny, najlepszy i tak dalej. I tę swoją osobowość macho niezwykle mocno uzewnętrzniał. 

– Ale widziałem i innego Łukaszenkę. Kiedy prowadziliśmy nieoficjalne negocjacje w cztery oczy, bardzo często był niebywale pragmatyczny, trzeźwo oceniał sytuację, rozumiał granice, rozumiał, co trzeba zrobić i był gotów pójść na kompromis.

– Oczywiście to było jakiś czas temu, niemniej mam takie poczucie, że tak, jak dawniej, Łukaszenka funkcjonuje z tymi dwiema cechami swojej osobowości; nawet jeśli pragmatyczna – to tylko 20 procent. Już wcześniej widziałem takiego Łukaszenkę.

Były prezydent RP przytacza również wydarzenia ze swojego ostatniego spotkania z Łukaszenką, które miało miejsce w 2014 roku w Kijowie, podczas zaprzysiężenia na Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

– Łukaszenka wyraził wówczas bardzo ważną myśl, o której powinniśmy pamiętać, ponieważ może ona determinować jego aktualną postawę. Powiedział, że prezydent państwa nie może uciec, nawet ze strachu przed śmiercią, bo na tym polega odpowiedzialność prezydenta. Dobrze pamiętam jego słowa: „Co powiedzą dzieci prezydenta, jeśli on ucieknie? Trzeba zostać.”

– Najważniejsze jest teraz determinacja protestujących. Jeśli ludzie na ulicach będą demonstrować nadal, jeśli będzie więcej protestów w zakładach pracy – bardzo ważnym czynnikiem są tutaj strajki – to sytuacja będzie się stawała dla Łukaszenki coraz trudniejszą. Brutalne metody nie przyniosą efektu albo też poskutkują dramatycznymi sytuacjami, w których będą ofiary. Pytanie: co będzie dalej? To bardzo trudno przewidzieć. To, co robi Rosja, jest do pewnego stopnia oczywiste, gdyż Rosja chce utrzymać Białoruś w swojej strefie wpływów. Zgodnie z niedawnymi deklaracjami Putina, „w razie konieczności Łukaszenka otrzyma pomoc militarną”. Sądzę jednak, że nawet Rosja nie jest zanadto zainteresowana, by podjąć tak stanowcze kroki.





belsat.eu

Wiadomości

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Minister obrony: plany dotyczące Wielonarodowych Sił w Ukrainie są już gotowe

Orban: po przekroczeniu tego punkt nie warto już być częścią UE

Jednak Putin go nie przekupił. Fico się ugiął!

Dramat Polaków w Gdańsku! Kuba odwraca losy meczu i wygrywa 3:1

Paprocka o zarzutach Bodnara wobec Manowskiej: wyjątkowo słabe, żenujące

Chaos zamiast rządu. Goście Gójskiej o konflikcie Tuska z Hołownią

Nielegalni imigranci zrobili rozróbę w miejscowości pod Zieloną Górą. Musiała interweniować policja

Bosak: jeżeli nie będzie społecznego nacisku, to rząd Tuska będzie prowadził politykę kapitulacji wobec Niemiec

Rząd Tuska anuluje zamówienia dla wojska. Błaszczak: hamowanie rozwoju armii

PILNE: tragiczna śmierć legendarnego skoczka. Nie żyje Felix Baumgartner

Afera wokół Instytutu Pileckiego. Internauci przypominają mocne wystąpienie Nawrockiego ws. pamięci historycznej sprzed roku [WIDEO]

Niemcy zawracają migrantów do Polski bez formalnych procedur? Ujawniono szokującą praktykę

Najnowsze

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Orban: po przekroczeniu tego punkt nie warto już być częścią UE

Jednak Putin go nie przekupił. Fico się ugiął!

Dramat Polaków w Gdańsku! Kuba odwraca losy meczu i wygrywa 3:1

Paprocka o zarzutach Bodnara wobec Manowskiej: wyjątkowo słabe, żenujące

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Minister obrony: plany dotyczące Wielonarodowych Sił w Ukrainie są już gotowe