Dzisiaj w Austrii odbywa się głosowanie w wyborach do Rady Narodowej. Obywatele wybiorą swoich przedstawicieli do parlamentu na kolejną pięcioletnią kadencję.
W Niedzielę o godz. 6 zostały otwarte pierwsze lokale wyborcze, gdzie można oddawać głos w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Do zdobycia w austriackiej Radzie Narodowej są 183 mandaty, o które ubiegają się kandydaci z jedenastu zarejestrowanych komitetów wyborczych.
W Austrii w wyborach parlamentarnych może brać udział każdy, kto w dniu głosowania ma ukończonych 16 lat i nie został wyrokiem sądu pozbawiony tego prawa. Głosować można osobiście – w lokalu wyborczym, bądź korespondencyjnie, przy czym termin wysyłania głosów pocztą minął 25 września. Osoby, które w dzień wyborów znajdują się poza miejscem stałego zamieszkania, mogą oddać głos w innym lokalu wyborczym na podstawie wcześniej pobranego zaświadczenia o prawie do głosowania.
Jak informuje Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w tegorocznych wyborach uprawnionych do głosowania jest 6 346 029 austriackich obywateli – to o ponad 50 tys. mniej niż w poprzednich wyborach w 2019 roku.
W austriackich wyborach parlamentarnych obowiązuje ordynacja proporcjonalna zaś głosy oddaje się na całą partię. Jednocześnie wyborcy mogą oddawać głosy preferencyjne, które zwiększą szanse konkretnego kandydata na zdobycie mandatu. W tym celu na karcie do głosowania, w specjalnym polu głosujący musi wpisać imię, nazwisko i numer wybranego polityka.
Mimo katastrofalnej w skutkach powodzi, do jakiej doszło przed kilkunastoma dniami, głosowanie odbywa się bez przeszkód. W Dolnej Austrii, gdzie pod wodą znalazło się sześć pomieszczeń, w których znajdują się komisje, sytuacja została opanowana i nie było konieczne wprowadzania żadnych zmian.
Lokale wyborcze na terenie całej Austrii zostaną zamknięte o godzinie 17:00. Tego samego dnia wieczorem spodziewane są wstępne wyniki głosowania.
Kto zwycięży w dzisiejszych wyborach do parlamentu?
Według ostatnich przedwyborczych sondaży największe szanse na wejście do parlamentu ma sześć ugrupowań. Są to Austriacka Partia Wolności (FPOe) – 27 proc., Austriacka Partia Ludowa (OeVP) – 25 proc., Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) – 20 proc., Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) – 11 proc., Zieloni (Gruene) – 9 proc., oraz Partia Piwa (Bierpartei) – 4 proc.
Źródło: Republika, PAP