To Kreml przekonał byłego już dziś prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do pójścia na ustępstwa wobec opozycji i podpisania 21 lutego zerwanego później porozumienia – podaje dziennik „Kommiersant", powołując się na rosyjskie źródło dyplomatyczne.
Według informatora gazety podczas rozmowy telefonicznej 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin „wezwał Janukowycza do odstąpienia od planowanego wprowadzenia stanu wyjątkowego i porozumienia się z opozycją w imię przerwania rozlewu krwi”.
Źródło „Kommiersanta" utrzymuje, że o „wpłynięcie na Janukowycza” poprosił Putina prezydent USA Barack Obama, a także przywódcy Niemiec, Francji i Polski.
– Oni ze swej strony obiecali Kremlowi, że dopilnują, by ukraińska opozycja wypełniła wszystkie punkty porozumienia z 21 lutego, łącznie z powołaniem rządu +jedności narodowej+, przeprowadzeniem reformy konstytucyjnej i przedterminowych wyborów oraz oddaniem nielegalnie posiadanej broni – przekazuje dziennik słowa swojego rozmówcy.
– Janukowycz wszystkie swoje zobowiązania wypełnił. Opozycja nie wypełniła żadnego – cytuje "Kommiersant" swoje źródło. – Teraz Unia Europejska i Stany Zjednoczone wzywają nas do „patrzenia w przyszłość” i udawania, że żadnego porozumienia nie było. Jednak my na to nie pójdziemy – oświadczył informator gazety.
Rozmówca „Kommiersanta" również zaprzeczył, jakoby Putin przyjął propozycję kanclerz Niemiec Angeli Merkel powołania do życia pod egidą OBWE międzynarodowej misji, która przeprowadziłaby dochodzenie w sprawie sytuacji na Krymie.
– Istnieją obawy, że próbuje się nas wciągnąć w różne formaty w imię legitymizacji nowego rządu ukraińskiego. My gotowi jesteśmy kontynuować dialog z naszymi zachodnimi partnerami, ale tylko jeśli oni wrócą do porozumienia z 21 lutego, a w negocjacjach będą uczestniczyć wszystkie siły polityczne Ukrainy – oświadczyło źródło moskiewskiego dziennika.
– Moskwa nie będzie nalegać, by do władzy wrócił Janukowycz. Będzie jednak zabiegać o to, by teki ministerialne zostały ponownie podzielone z uwzględnieniem interesów regionów Ukrainy, które nie poparły Majdanu – dodał.
Porozumienie z 21 lutego zostało podpisane przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i przedstawicieli ówczesnej opozycji pod auspicjami szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. W jego negocjowaniu uczestniczył też wysłannik Rosji, który jednak odmówił sygnowania tego dokumentu.