Rosja na rezerwie... Werbuje kobiety w Afryce do produkcji dronów

Krajowe Biuro Interpolu w Gaborone w Botswanie wszczęło dochodzenie w sprawie programu Ałabuga Start, reklamowanego w Afryce jako program łączący pracę w usługach ze studiami w Rosji dla młodych kobiet, które w rzeczywistości zmuszane są do produkcji dronów wojskowych w rosyjskim Tatarstanie.
Według agencji Bloomberg Interpol podejrzewa, że za rosyjskim programem dla Botswany kryje się handel ludźmi. Szef Interpolu w Gaborone, starszy inspektor Selebatso Mokgosi, powiedział agencji, że dochodzenie rozpoczęło się po tym, jak jego biuro zwróciło uwagę na posty rosyjskiej firmy werbunkowej zamieszczane w mediach społecznościowych.
W tatarstańskiej fabryce, do której trafiają zwerbowane Afrykanki, produkowane są irańskie drony Shahed pod rosyjską nazwą Gerań, których Rosja używa w atakach na cywilną infrastrukturę Ukrainy. A ponieważ tysiące Rosjan zginęło lub zostało rannych w wyniku ataku na Ukrainę, Kreml, zmagając się z niedoborem siły roboczej, próbuje zastąpić ich osobami z najbiedniejszych krajów Afryki.
Rekrutacją zajmuje się Ałabuga Start, która ogłasza w afrykańskich mediach społecznościowych, że poszukuje kobiet w wieku od 18 do 22 lat do pracy w hotelarstwie czy gastronomii. Ogłoszenia reklamowe, w których Moskwa wykorzystuje czarnoskórą młodą kobietę, zachęcającą „siostry” do przyjazdu do Rosji, skierowane są do krajów takich jak Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Sudan Południowy, Lesotho, ale także do Botswany, która choć jest jednym z zamożniejszych krajów Afryki, zmaga się z dużym bezrobociem.
W swoim ubiegłorocznym raporcie Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) oszacował, że ponad 90 proc. kobiet zwerbowanych w ramach programu Ałabuga Start, zamiast w hotelach czy restauracjach, pracuje przy montażu dronów.
W październiku ubiegłego roku agencja Associated Press poinformowała, że afrykańskie kobiety były zmuszane do produkcji dronów w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach i otrzymywały znacznie niższe wynagrodzenie niż im obiecano.
Od czasu uruchomienia w 2022 r. programu Ałabuga Start do pracy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w rosyjskiej Republice Tatarstanu trafiło około 350 kobiet z ponad 40 krajów świata. A w tym roku Rosja ma zamiar sprowadzić 8,5 tys. kolejnych, by osiągnąć zaplanowaną na 6 tys. sztuk roczną produkcję dronów.
Źródło: Republika/PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
NASZ NEWS: Gazeta Wyborcza wydaje blisko 900 zł w JEDEN DZIEŃ na reklamy Meta Ads, by oczernić Karola Nawrockiego
Uroczystości pogrzebowe Bogusława Nizieńskiego. Prezydent: szedł wyprostowany, wśród tych, co na kolanach [WIDEO]
"Wmówili Polakom komfort i dobrobyt dzięki transferom socjalnym". Tak dziennikarz Wyborczej tłumaczy sukcesy PiS
Jest konkretna deklaracja. Grzegorz Braun podjął decyzję ws. poparcia w II turze. "Za kilkadziesiąt godzin, oddam głos na..." [WIDEO]
Najnowsze

"Wmówili Polakom komfort i dobrobyt dzięki transferom socjalnym". Tak dziennikarz Wyborczej tłumaczy sukcesy PiS

Jest konkretna deklaracja. Grzegorz Braun podjął decyzję ws. poparcia w II turze. "Za kilkadziesiąt godzin, oddam głos na..." [WIDEO]

Czarnek w radiu Republika: Triumf Trzaskowskiego oznaczać będzie dla Polski uścisk rosyjsko-niemiecki
