Kraje bałtyckie biorą przykład z Polski i wypowiadają Konwencję Ottawską

Kilka dni temu Polska, a dzisiaj także Litwa, Łotwa i Estonia zdecydowały o wypowiedzeniu Konwencji Ottawskiej. To dokument, który zakazuje m.in. użycia min przeciwpiechotnych. Decyzja została zakomunikowana państwom ONZ, a decyzja związana jest z nieustannym zagrożeniem ze strony Rosji.
Wilno i Tallin tłumaczą swoją decyzję
Litwa nie ma złudzeń: Rosja Putina jest największym długoterminowym zagrożeniem egzystencjalnym dla Europy. Prowadzi wojnę, aby osiągnąć cele polityczne, podważa stabilność poprzez sabotaż i przygotowuje się do długotrwałej konfrontacji – oświadczył szef litewskiej dyplomacji Kestutis Budrys.
Identyczne zdanie wyraził szef MSZ Estonii Margus Tsahkna, który podkreślił, że jego kraj „nie może nakładać jednostronnych ograniczeń, których przeciwnik nie przestrzega".
Kraje bałtyckie nie chcą już Konwencji z 1997 roku
Bałtyccy sojusznicy Polski przekazali, że decyzja o wycofaniu się z Konwencji Ottawskiej formalnie wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od jej ogłoszenia.
W minioną środę, na podobny krok zdecydowała się Polska. Uzasadniono, że Rosja, która w lutym 2022 zaatakowała Ukrainę udowodniła, że „nie ma poszanowania" dla granic terytorialnych suwerennych państw.
Konwencję Ottawską o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu z 1997 roku ratyfikowało ponad 160 państw. Na taki krok nie zdecydowały się m.in.: USA, Rosja i Chiny.
Źródło: Republika, interia.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Nowy brytyjski myśliwiec z potężnym zasięgiem. Jakie może mieć osiągi?

Nie żyje Al Waleed, nazywany „Śpiącym Księciem”. Zmarł w wieku 35 lat

"Jeśli ktoś chce sparaliżować...". Ziobro ostro o działaniach ekipy Tuska. WIDEO
