Przejdź do treści

Kowal: Jeśli Stany Zjednoczone będą mniej zainteresowane Europą to otworzą się stare ogniska wojenne

Źródło: Telewizja Republika

– Dwa dni temu pojawiła się informacja, że Szwecja, kraj pacyfistów wprowadza przymusowy pobór do wojska. Kilka dni wcześniej informacja o tym, że Rosja szykuje duże manewry w warunkach arktycznych. Będzie wojna? – Na pytanie Marcina Bąka odpowiedział Paweł Kowal, były sekretarz stanu w MSZ, były europoseł, dzisiaj Instytut Studiów Politycznych PAN.

– Czy będzie wojna? Może już jest wojna. Papież Franciszek stale podkreśla, że mamy już do czynienia z wojną. Patrząc przez pryzmat prawa międzynarodowego to żyjemy w czasach, gdy nikt nikomu nie wypowiada wojny. Po prostu wojna jest pewnym stanem faktycznym, z tego punktu widzenia wojna już jest. Patrząc na to, co dzieje się na wschodzie Ukrainy, działania wobec Krymu były czysto wojenne. Zajmowanie czyjegoś terytorium jest działaniem wojennym. Czyli pytanie – będzie większa wojna o charakterze regionalnym w Europie? Trochę zależy od postawy Zachodu. Myślę, że dużo zależy od NATO, od Stanów Zjednoczonych, pytanie czy Zachód jest w stanie wysłać sygnały, żeby nikt nie zaczynał wojny. To znaczy wiadomo, że mówimy o konkretnym państwie. Chodzi więc o to, żeby z Kremla nie poszły sygnały wojenne. Czy Zachód jest w stanie powiedzieć – tak będziemy bronić państw, które są jako pierwsze narażone, wiadomo, że mówimy o państwach położonych nad Bałtykiem, bo to jest jedno z możliwych ognisk takiego konfliktu. Oczywiście są tez inne ogniska, np. Kaukaz czyli odmrożenie jednego z miejsc gdzie jest konflikt np. Górnego Karabachu. Gdyby doszło do jakiegoś konfliktu ormiańsko – azerskiego to by wciągnęło prawdopodobnie Rosję i Turcję, mogłaby wytworzyć się skomplikowana sytuacja, wojna o szerszym charakterze. Takich miejsc na mapie jest kilka. Na pewno są to państwa bałtyckie, ale każdy o tym wie – zauważył gość programu.

 

"Na Bałkanach jest poczucie niepokoju"

– Bałkany są miejscem, gdzie historycznie zaczynały się różne konflikty. Po drugie tam rzeczywiście jest spiętrzenie interesów różnych państw, po trzecie tam są realne problemy np. w Macedonii problemy macedońsko – albańskie, czy np. polityka Serbii. To mogą być różne, przy jakiejś zmianie politycznej, momenty, które będą dawać efekt rozgrzania sytuacji. Ja się boję używać słowa wojna, bo nam się ono kojarzy z II wojną światową, ale powrót do sytuacji wojny na Bałkanach jest możliwy. Na Bałkanach jest poczucie niepokoju. Ono dotyczy nie tylko Bośni i Hercegowiny. Przy tej rozmowie powinniśmy docenić jak duże znaczenie miał ten ład międzynarodowy, który tak często krytykujemy, bo nam się kojarzy z wypaczeniami. Dlatego wojny nie było w tych różnych miejscach, to by się bez Stanów Zjednoczonych nie udało. Nie róbmy sobie złudzeń, że do tego by doszło bez NATO, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, czyli sił, które dawały gwarancję dla niepodległości małych państw, a po drugie gwarantowały pokój. Jeśli Stany Zjednoczone osłabną, albo będą mniej zainteresowane sytuacją i w Europie zostaną tylko w pewnym zakresie w Europie Wschodniej to otworzą się stare ogniska wojenne – zakończył Paweł Kowal.

Telewizja Republika

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa