Przejdź do treści
Koniec misji w Afganistanie. Szef MON: Udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać naszych sojuszników
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Polscy żołnierze w Afganistanie udowodnili, że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać naszych sojuszników zawsze, kiedy jest taka potrzeba; ten egzamin zdaliście celująco - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak witając we Wrocławiu ostatnich żołnierzy wracających z misji afgańskiej.

W środę po południu we Wrocławiu wylądował samolot C-130 Hercules z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Tym samym cały polski personel wojskowy w Afganistanie wrócił do Polski.

Szef MON przemawiając we Wrocławiu do żołnierzy podkreślił, że "przez te wszystkie lata godnie reprezentowali oni Polskę w ramach sojuszniczej misji w Afganistanie". "Zakończyła się misja w Afganistanie. To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście misję, udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba" - powiedział Błaszczak.

Ocenił, że misja w Afganistanie stanowiła "olbrzymie wyzwanie".

- Można powiedzieć, że po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem przed jakim stanęło Wojsko Polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą - podkreślił minister obrony.

Dodał przy tym, że wyzwania dotyczyły zarówno sytuacji militarnej w Afganistanie, jak i klimatu, położenia, czy pewnych wyzwań kulturowych.

- To wszystko powodowało, że te wyzwania, które stanęły przed Wojskiem Polskim były rzeczywiście bardzo poważną próbą – zaznaczył Błaszczak.

Koniec misji w Afganistanie????????. Po prawie dwóch dekadach Polacy ????????wracają do domu. Na lotnisku we #Wrocław ostatnią grupę polskich żołnierzy PKW #Afganistan powitał minister @mblaszczak

➡️https://t.co/7kWNeNxBBT pic.twitter.com/ficnehUMFI

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) June 30, 2021

- To była też próba charakteru i również z tej próby wyszliście zwycięsko. Można powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego poprzez udział w misji w Afganistanie podnieśli swoje umiejętności wojskowe. Można powiedzieć, że Wojsko Polskie nabyło cennych doświadczeń, można też podkreślić, że poprzez szkolenie żołnierzy wojsk afgańskich wykonaliście bardzo dobrą pracę budującą bezpieczeństwo w tym dalekim kraju - dodał szef MON.

Przypomniał, że Polacy w Afganistanie wspierali też ludności cywilną, budowali drogi, szkoły i szpitale.

- Niestety 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, 200 zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich i o ich rodzinach - zapewnił Błaszczak. Jak zaznaczył, dwa lata temu została znowelizowana ustawa o weteranach, która znacząco poszerza zakres wsparcia, jakiego państwo polskie udziela weteranom i ich rodzinom.

Minister podziękował też żołnierzom Wojska Polskiego za postawę, która – jak mówił – jest dostrzegana i doceniana wśród naszych sojuszników.

- Można także powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego wracają z misji w Afganistanie pewni swoich umiejętności, dlatego, że te umiejętności zostały sprawdzone w praktyce i ten egzamin został celująco zdany – podkreślił.

Misja w Afganistanie była jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON.

W czerwcu prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników, Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w Afganistanie i z końcem czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.

Min. @mblaszczak: dziś zakończyła się misja Polaków ???????? w Afganistanie ????????.To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście tę misję celująco.Udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są w stanie wspierać naszych sojuszników zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.Dziękuję wam za tę służbę pic.twitter.com/WB2147IhSD

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) June 30, 2021

14 kwietnia Rada Północnoatlantycka – główny polityczny organ decyzyjny NATO – uznała, że "nie ma militarnego rozwiązania" wobec wyzwań, przed którymi stoi Afganistan, i poinformowała o zakończeniu sojuszniczej misji w tym kraju. Zapewniła, że "wycofanie będzie uporządkowane, skoordynowane i przemyślane" i ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Dzień wcześniej Biały Dom zapowiedział, że do 11 września br. - 20. rocznicy ataków terrorystycznych – z Afganistanu wyjdą wojska amerykańskie. Administracja USA podkreśliła, że decyzja została skonsultowana z sojusznikami z NATO. 14 kwietnia decyzję o zakończeniu zaangażowania w Afganistanie oficjalnie ogłosił prezydent Joe Biden.

Po zamachach 11 września 2001 r. Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy i dotychczas jedyny powołał się na artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego – mówiący o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników – choć formalnie misja nie była prowadzona na podstawie tego artykułu.

Polska poparła rozpoczętą w 2001 r. przez USA operację Enduring Freedom, a w 2002 r. wydzieliła do niej kontyngent złożony z żołnierzy jednostki specjalnej Grom, saperów i logistyków. Także w 2002 r. Wojsko Polskie wydzieliło pierwszą, 300-osobową grupę do dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa – ISAF.

W 2007 r. Polska zwiększyła swoje zaangażowanie i przejęła odpowiedzialność za dwie afgańskie prowincje. W szczytowym okresie polski kontyngent wojskowy w Afganistanie liczył ponad 2,5 tys. żołnierzy. Pod koniec 2014 r. – kiedy kończyła się misja ISAF – koszty polskiej obecności wojskowej w Afganistanie przekroczyły 6 mld zł. Po zakończeniu misji ISAF Polacy włączyli się w kolejną natowską misję - Resolute Support o charakterze doradczo-szkoleniowym. Ostatnia, 13. zmiana PKW liczyła maksymalnie 400 żołnierzy i pracowników. 

PAP

Wiadomości

Miał docisnąć najbogatszych, uderzy we wszystkich

Jakubiak ostro w Sejmie: robicie cyrk na kółkach! Kłamiecie, kłamaliście i kłamać będziecie!

Obajtek mocno o "teatrze politycznym, który obecnie dzieje się wokół Orlenu"

Liga NBA: „Kawalerzyści” znowu wygrywają

Rolnicy grożą paraliżem kraju i żądają blokady umowy z Mercosur

Tysiące włamań do świątyń i profanacji! Tak wygląda Kościół we Francji

Macierewicz: zespół pana Kosiniaka-Kamysza i ministra Tomczyka złamał prawo

Powodzianie w Sejmie. Posłowie KO unikają odpowiedzi

Wielka awaria na północy kraju. Tysiące Polaków bez prądu!

Liga NHL: „Huragany” zmietli „Lotników” i prowadzą

CBA zatrzymała byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej Tomasza K.

X Dzień Patrioty w Krakowie! 8 grudnia dowiemy się, kto w tym roku dostanie nagrodę Kazimierza Odnowiciela

Miller przestrzega: kandydat PiS może wygrać wybory prezydenckie. "To byłby dla mnie dramat", mówi były aparatczyk PZPR

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci bez polskiego obywatelstwa

Najgorszy wynik wskaźnika ufności konsumenckiej od roku! Polacy boją się, co będzie dalej

Najnowsze

Miał docisnąć najbogatszych, uderzy we wszystkich

Rolnicy grożą paraliżem kraju i żądają blokady umowy z Mercosur

Tysiące włamań do świątyń i profanacji! Tak wygląda Kościół we Francji

Macierewicz: zespół pana Kosiniaka-Kamysza i ministra Tomczyka złamał prawo

Powodzianie w Sejmie. Posłowie KO unikają odpowiedzi

Jakubiak ostro w Sejmie: robicie cyrk na kółkach! Kłamiecie, kłamaliście i kłamać będziecie!

Obajtek mocno o "teatrze politycznym, który obecnie dzieje się wokół Orlenu"

Liga NBA: „Kawalerzyści” znowu wygrywają