1 grudnia odbędzie się rozprawa, podczas której Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych może obalić werdykt w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 roku i tym samym ponownie zezwolić poszczególnym stanom na objęcie ochroną nienarodzone dzieci.
Prokurator generalna Missisipi Lynn Fitch stwierdziła, że nie może doczekać się szansy na przekonanie sądu, że nie istnieje konstytucyjne „prawo do aborcji” a wyrok Roe v. Wade powinien zostać unieważniony.
– Sąd uznał, że poszczególne stany są uprawnione do promowania uzasadnionych interesów, w tym ochrony zdrowia kobiet i obrony życia; ale precedensowe procesy odebrały mieszkańcom oraz ich wybranym przedstawicielom taką możliwość w kwestii aborcji. Podczas gdy nauka, medycyna, technologia i kultura od 1973 roku szybko się rozwijały, należyte prawa dotyczące aborcji nie mogą za tym nadążyć – mówiła Fitch.
W sprawach Roe przeciwko Wade a później Planned Parenthood przeciwko Casey Sąd Najwyższy odebrał stanom możliwość zakazywania aborcji zanim nienarodzone dziecko będzie zdolne do życia poza organizmem matki. W rezultacie Stany Zjednoczone są obecnie jednym z zaledwie siedmiu krajów na świecie, które dopuszczają aborcje selektywne po 20. tygodniu ciąży.
At last a date is set! The Supreme Court has established December 1st as the time at which the justices will hear oral argument in Dobbs v. Jackson Women’s Health–Mississippi law banning abortion at 15 weeks). https://t.co/X0NljJsSsT pic.twitter.com/NyzqalsC40
— National Right to Life (@nrlc) September 21, 2021
W dokumentach procesowych prokurator Fitch wezwała Sąd Najwyższy do przerwania skutków tego błędnego precedensu i ponownie zezwolenia poszczególnym stanom na objęcie ochroną nienarodzonych dzieci.
Sprawa, która rozpocznie się 1 grudnia, dotyczy prawa Missisipi z 2018 roku o zakazie tak zwanej aborcji po 15 tygodniach ciąży, a także kwestii, „czy wszystkie zakazy dotyczące aborcji na życzenie są niekonstytucyjne”.
Ośrodek aborcyjny z Missisipi, Organizacja Zdrowia Kobiet z Jackson oraz Centrum Praw Reprodukcyjnych domagają się zablokowania prawa wprowadzonego na terenie wspomnianego stanu.
Rozprawa 1 grudnia odbędzie się z osobistym udziałem stron, lecz pozostanie zamknięta dla publiczności. Zainteresowani mają jednak możliwość wysłuchania transmisji audio na żywo.
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!