Komisja Wenecka i Dyrekcja Generalna Praw Człowieka i Praworządności Rady Europy (DGI) uważają, że nie można orzec w drodze ustawy, że wszystkie nominacje dokonane przez Krajową Radę Sądownictwa (KRS) w określonym przedziale czasowym są nieważne. To na pewno nie spodobało się Adamowi Bodnarowi.
Wczoraj Komisja Wenecka opublikowała opinię dotyczącą statusu sędziów w Polsce. Opinia ta to odpowiedź na cztery pytania skierowane do komisji przez ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara, w których minister sprawiedliwości pytał m.in. o to, czy "uchwały Krajowej Rady Sądownictwa dotyczące powołania sędziów mogą zostać unieważnione ex tunc, co oznaczałoby, że powołany nigdy nie został legalnie mianowany", a także, "czy zgodne z zasadą praworządności byłoby wymaganie od sędziów i innych profesjonalistów prawnych powrotu na swoje poprzednie stanowiska po unieważnieniu takich uchwał".
- Ta opinia będzie nam pomocna, jeśli chodzi o prowadzenie dalszej debaty i przygotowanie odpowiednich ustaw. Na pewno już w przyszłym tygodniu razem z komisją kodyfikacyjną ustroju sądownictwa i prokuratury usiądziemy do tej opinii i w ramach prac ministerstwa zaczniemy się zastanawiać, jak opinię tę można przełożyć na założenia do projektu ustawy. (…) Mamy jeszcze trochę czasu, natomiast dialog z Komisją Wenecką będzie dalej się toczył
- stwierdził minister sprawiedliwości w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).
Komisja Wenecka oraz Dyrekcja Generalna Praw Człowieka i Praworządności Rady Europy uznały, że nie można w drodze ustawy stwierdzić, że wszystkie nominacje dokonane przez KRS we wskazanym okresie są nieważne, "ponieważ stanowiłoby to nieuzasadnioną ingerencję w kompetencje sądownictwa".
"Komisja Wenecja i DGI pragną podkreślić, że uznanie nominacji sędziowskiej za nieważną jest równoznaczne z decyzją o odwołaniu sędziego. Takie decyzje podlegają jurysdykcji sądu. Potencjalne unieważnienie nominacji sędziowskiej rodzi w związku z tym pytania o zasadę równowagi władz państwowych"
- wskazała Komisja, przywołując także art. 180 Konstytucji RP.
Portal niezalezna.pl przypomniał, że
„W opinii wykazano, że orzeczenia TSUE, ETPC, a także Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego nie unieważniły ex tunc decyzji o powołaniach podjętych przez KRS. Ponadto Komisja Wenecka wskazała, że dochodzi także kwestia proporcjonalności, gdyż mowa jest o bardzo licznej grupie sędziów”.
Źródło: niezlaezna.pl/ PAP
Zobacz opinię Komisji Weneckiej po polsku TUTAJ
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Aktorka martwi się o Amerykanów, którzy „nie mają możliwości ucieczki"
Kurski: jednego dnia Sutryk popiera Trzaskowskiego, drugiego przychodzi po niego CBA. To sprawka Tuska.
Gembicka: Tusk pręży muskuły i mówi, że nie wpuści migrantów, a za plecami Polaków zgadza się na wszystko
Ujawniamy! To im Sutryk zafundował studia. ZOBACZ!