Komisja Europejska przyjęła nowe sankcje na Rosję
Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła propozycje nowych sankcji wobec Rosji. Dotyczą one dostępu do rynków kapitałowych, sektora obronnego, a także towarów podwójnego zastosowania oraz wrażliwych technologii.
Jak podała w komunikacie KE, propozycje te będą teraz omawiane przez państwa członkowskie. W środę po południu na ich temat rozmawiali ambasadorowie państw unijnych w Brukseli. Na ten dzień nie przewidziano jednak żadnych decyzji w tej sprawie. Kolejne spotkania dyplomatów zaplanowano na czwartek i piątek i to wtedy UE ma podjąć decyzje dotyczące restrykcji wobec Rosji.
KE nie zdradziła szczegółów proponowanych sankcji, natomiast z wcześniejszych nieoficjalnych informacji wynikało, że rozważane jest ograniczenie niektórym rosyjskim firmom państwowym, w tym energetycznym, dostępu do unijnych rynków kapitałowych
Rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz mówiła na konferencji prasowej w Brukseli, że to państwa członkowskie biorąc pod uwagę obecne wydarzenia podejmą ostateczną decyzję w sprawie sankcji.
Wcześniej pojawiały się informacje, że prezydenci Ukrainy i Rosji Petro Poroszenko i Władimir Putin porozumieli się w sprawie sposobów osiągnięcia zawieszenia broni w Donbasie.
Państwa członkowskie podejmą decyzje (ws. sankcji – przyp. red.) biorąc pod uwagę to, co będzie się działo na miejscu – oświadczyła Kocijanczicz.
Jak podkreślała, KE czeka na więcej informacji o rozmowie Putina z Poroszenko. Powtórzyła, że UE wzywa do zawieszenia broni, oddania kontroli na wschodniej Ukrainie temu państwu oraz zatrzymania przepływu broni i żołnierzy.
Wstępne sugestie dotyczące sankcji, które we wtorek widziała PAP, obejmują m.in. "wprowadzenie zakazu finansowania długu (poprzez zakup obligacji, akcji i udzielania pożyczek konsorcjalnych) firmom sektora obronnego i firmom, których głównym obszarem działalności jest wydobycie, produkcja i transport ropy oraz produktów naftowych i w których państwo rosyjskie ma większościowe udziały albo pakiet kontrolny".
Firmy te są w dużym stopniu uzależnione od finansowania z zewnątrz i objęcie ich sankcjami znacznie zwiększyłoby ciężary ponoszone przez państwo rosyjskie.
KE proponuje też rozważenie zakazu udziału podmiotów i obywateli z UE w udzielaniu rosyjskim bankom państwowym pożyczek konsorcjalnych, czyli finansowanych przez grupę banków.
Propozycje obejmują też rozszerzenie restrykcji dotyczących eksportu do Rosji niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na odbiorców cywilnych. Obowiązujące sankcje zakazują sprzedaży takiego sprzętu odbiorcom wojskowym. Rozszerzony mógłby zostać też wykaz sprzętu, którego dotyczą restrykcje.
Z kolei zakaz eksportu do Rosji zaawansowanych technologii, wykorzystywanych w poszukiwaniu i wydobyciu ropy z trudno dostępnych złóż, mógłby zostać rozszerzony na świadczenie usług (jak wiercenia, testowanie odwiertów) powiązanych z wydobyciem ropy ze złóż na dużych głębokościach i w Arktyce. Rozszerzony może być też wykaz technologii, których nie wolno eksportować do Rosji.
Zaostrzenie sankcji sektorowych wobec Rosji za eskalację konfliktu na Ukrainie zapowiedział sobotni szczyt UE. Miałyby one dotyczyć obszarów, w których sankcje Unia wprowadziła od 1 sierpnia: przepływu kapitału, eksportu zaawansowanych technologii dla sektora naftowego, eksportu sprzętu podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego oraz embarga na broń.